Bize Ulaşın!

Meme Küçültme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük memeler ne gibi sorunlara yol açar?

Memelerin normalden büyük olması hem kozmetik hem de sağlık açısından önemli sorunlara yol açar. Ağırlık yapan memelerden dolayı; sırt ağrıları, omuzlarda sütyen askı izleri, meme altlarında pişikler görülür. Sportif faaliyetlarden uzak durma isteği, kıyafet seçiminde güçlük ve utanma duygusu, hastanın durumunu iyice zorlaştırır.

Meme küçültme ameliyatından önce yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigaranın bırakılmış olması, en az 1 hafta önce aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçların kullanımının kesilmesi önemlidir. Bu, ameliyattan sonra görülebilecek komplikasyonların (en önemlisi meme başının beslenememesi) önlenmesi için gereklidir. Ameliyattan önce meme USG ve mamografisinin çekilmesi hastanın sonraki takipleri için önemlidir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Meme küçültme ameliyatından sonra hastanın yapması gerekenler nelerdir?

Teknik olarak bir çok teknik tanımlanmış olmakla beraber benim tercih ettiğim tekniklerin birinde sadece meme başı çevresinde, diğerinde hem meme başı çevresi (circumareolar) hem de meme başından meme altına dik olarak uzanan (vertikal) bir iz kalır. Hangi tekniğin kullanılacağına hastanın memesinin şekli ve büyüklüğüne göre karar verilir. Eskiden çok sık uygulanan ters T insizyonu ile yapılan teknikte kalan izler çok fazla olduğundan, artık büyük oranda terk edilmiştir.

Meme başı normal boyutlarına ve yerine getirilir, meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkarılarak meme şekillendirilir. Her iki memeye içeride biriken kanı dışarı almak için birer dren (ince silikon borucuklar) yerleştirilir. Bandaj yapılır. Hasta pansumanlarla takip edilir. Drenaj azalınca drenler alınır. Alınması gereken dikiş varsa 7-15. günlerde alınır. Bandaj açıldıktan sonra hasta özel bir sütyen kullanır. Ameliyattan sonra çeşitli ilaç krem ve laser teknolojilerinin kullanımı ile izlerin görünürlüğünü çok azaltmak mümkün olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Oluşabilecek en önemli komplikasyon meme başının beslenememesidir. Sigara içiminin 2-3 hafta önce bırakılması ve ameliyatın doğru planlanması ile bu komplikasyon ile nerdeyse hiç karşılaşmamaktayız.

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatında süt kanallarının büyük kısmı kesildiği için hasta genellikle ileride emziremez.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Bütün ameliyatlarda iz kalır. Ancak bu iz zaman içerisinde solar ve çok dikkatli incelenmediği sürece pek göze çarpmaz. Bu, estetik bir ameliyattan çok, fonksiyonel bir ameliyattır. Çok büyük memelerde ufak rötuşlar gerekebilir. Hastaların çok büyük bir kısmının, ameliyattan sonra çok mutlu olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü öncelikle hayat kaliteleri artar.

Meme büyütme ameliyatından sonra ne kadar süre orada kalınmalıdır? Tekrar gelmek gerekir mi?

En az 1 hafta kalınmalıdır. Çok büyük memelerde, meme altında yarım-1 cm kadar minik bir doku fazlalığı kalabilmektedir. Bunu da 1 sene sonra lokal anesteziyle düzeltiyoruz.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı yapılır mı?

Jinekomasti, erkek memesinin ailesel veya hormonal sebeplerle büyümesidir. En sık hormonal bozukluklar sebebiyle olmakla beraber, hormon üreten tümörler, alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı, çeşitli ilaçlar sebebiyle de oluşabilir. Ergenlik dönemindeki erkek çocuklarının bir çoğunda bu şikayetler mevcuttur. Ancak büyük bir kısmında birkaç sene içinde kaybolur. Kaybolmuyorsa bu hastalar ameliyata adaydırlar.

Jinekomasti; sadece yağ dokusunun, sadece meme dokusunun veya her ikisinin artışı ile karakterizedir.