Ameliyatsız Estetik Kombinler

Ameliyatsız Estetik Kombinler

Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle ortaya çıkan bilgi kirliliği de genç kızların kafasının karışmasına sebep olmaktadır. Belki de günümüzde estetik cerrahlara düşen en önemli görev estetik talebi ile gelen genç yaş grubunu doğru yönlendirmektir.  Genç kızlar ve erkekler 15-25 yaş grubunda çevreden, diğer yaş gruplarından daha fazla etkilenirler. Karşı cinse güzel ve çekici görünmek bu dönemde son derece önemlidir. Bu sebeple, yeterince gösterişli olmayan memeler, sivilceli ve sağlıksız ciltler, fit olmayan bir vücut, ince dudaklar, kalın ayak bilekleri, düşük kaşlar , kepçe kulaklar, erkeklerdeki meme büyümeleri, kemerli bir burun bu dönemde son derece  önemli bir sorun olarak kendini gösterebilir. Gencin kendini çevresinden soyutlamasına kadar gidebilen psikolojik sorunlar oluşabilir. Burada biz estetik cerrahlara düşen görev, genç bireyin bu dönemden hem bedensel hem de psikolojik olarak zarar görmeden geçmesine yardım etmektir. Bunun için de hastanın problemini uygun yaş döneminde, doğru bir şekilde çözmek için gereken değerlendirme yapılır. 15-25 yaş grubunda karşılaşılabilecek estetik kaygılar ve çözümleri şu şekilde sıralanabilir:

Burun estetiği: Burun gelişimini tam olarak ancak 17-18 yaşında tamamladığı için estetik burun ameliyatları bu dönemden önce yapılmamalıdır. Aksi taktirde gelişimi devam eden burunda ileri yaşlarda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

Meme büyütme ve küçültme: Meme büyütme ve küçültme ameliyatları da 18 yaşından sonra yapılabilir. Ancak meme küçültme ameliyatından sonra süt verebilme işlevinde çok yüksek oranda kayıp olduğu için çocuk doğurmamış ve bebeğini emzirmek isteyen genç kızlarda eğer meme büyüklüğü çok ciddi sırt ve bel ağrılarına sebep olmuyor ise genellikle ameliyat ötelenir.

Liposuction: 18 yaşını tamamlamış kişilerde güvenle uygulanabilir.

Kepçe Kulak: Diğer ameliyatlara karşın kepçe kulak ameliyatı mümkünse çocuk ilkokula başlamadan yapılmalıdır. 6-7 yaş bu dönem için idealdir. Çünkü 6-7 yaşında kulak gelişiminin % 95 ini tamamlar. Ayrıca bu yaşlarda kulak kıkırdakları yumuşak olduğu için şekillendirmek daha kolay olup ameliyat başarısı çok daha yüksektir. Bilindiği gibi çocuklar birbirlerine karşı çok acımasız olabilmektedirler. İlkokuldan önce kepçe kulak ameliyatı olan çocuk okulda arkadaşlarının alaylarına maruz kalmayacağı için okul başarısı da artar.

Sivilce izleri ve sivilce tedavisi: Ergenlik döneminde en büyük sorunlardan biridir. Bu dönemde en önemli şey akne oluşumunu önlemek ve mevcut aknelerin yüzde iz bırakarak iyileşmesine engel olmaktır. Sivilce izi olan hastalarda ise, yağ enjeksiyonu, PRP(platelet rich plasma), TCA peeling, çeşitli ilaç krem tedavileri ve fraksiyonel laserlar kullanılarak akne izleri %50-80 civarında başarı ile tedavi edilebilir. Bu konuda hastanın sabırlı, tedaviye ve doktoruna sadık olması son derece önemlidir. Çünkü bu izlerin tedavi süresi yapılacak işleme bağlı olarak, 2-6 ay  arasında değişir. Günümüzde fraksiyonel laserların kullanımı ile son derece iyi sonuçları, az yan etki ile elde etmekteyiz.

Botox uygulamaları: Botox, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilmiş bir
toksindir. 2002’den beri FDA onayı vardır ve güvenle kullanılmaktadır.
Kırışıklığa yol açan kaslara, ince uçlu enjektörler yardımıyla enjekte
edilerek kasların gevşemesi sağlanır. Etki 3-7 günde ortaya çıkar ve
3-7 ay kadar devam eder. Böylece kaslar eskisi kadar güçlü kasılamadığı
için, ciltteki mimik kırışıklıklar kaybolur veya azalır. En iyi sonuç
verdiği bölgeler, alın, kaş arası ve göz kenarı çizgileridir.  Buna ek
olarak üst dudak ve boyun çizgileri de tedavi edilebilir. Ayrıca ter
bezleri üzerine de etki ettiği için el, ayak ve koltuk altı terleme
tedavisinde de sıklıkla kullanılır.Botoxun etkisi geçtikten sonra
kırışıklıklar eski haline döner. Ancak tekrarlayan uygulamalar sonucu
uzun vadede kırışıklıkların azaldığı tespit edilmiştir.  Eğer yüzdeki
bu ince kırışıklıklar botox ile tedavi edilmezse, ilerleyen yıllarda
kırışıklıklar derinleşerek oluk halini alır ve botox yapılsa bile
istenen sonucu vermez ise müdahaleye dolgu uygulamasını da eklemek
gerekir.
Kırışıklık  ve terleme tedavisi dışında, botoxu;
Özellikle uzak doğu ırkında görülen, kaslı alt  bacakların  veya fazla gelişmiş çiğneme  kaslarının (masseter) inceltilmesinde,Bruksizm denen diş gıcırdatma tedavisinde,Migren tedavisinde,Asimetrik mimiklerden kaynaklanan yüz asimetrilerinin  giderilmesinde,Tükrük bezi tümörü (parotis) ameliyatından sonra oluşabilen  Frey’s sendromunun tedavisinde
kullanmaktayız.

Botoxun 18 yaşından önce kullanımında tıbbi bir engel olmamakla beraber estetik amaçla 18 yaşından önce kullanılmamaktadır.

Dolgu Enjeksiyonları:
Hareketsiz kırışıklıkların tedavisinde veya incelmiş dokulara hacim
vermek için (dudak kalınlaştırma) kullanılır. En sık uygulanan
bölgeler; dudaklar, kaş çatma çizgilerinin botoxla yeterince
giderilemediği durumlar, burun kenarlarından dudak köşelerine uzanan
çizgiler (nazolabial çizgi), dudak kenarından çeneye uzanan çizgiler
(marionette line), çeşitli sebeplerle oluşmuş çöküntüler, bazen de genital bölge’dir.
Dolgu malzemesi olarak FDA onayı olan hyaluronik asit tercih
edilir. Lokal anestezi ile uygulanır. Dolgu yapılan bölgede bir miktar
ödem oluşabilir. Bu da 1-3 gün içerisinde düzelir. 4-6 ay sonra da
vücut tarafından emilerek kaybolur.

Son zamanlarda büyük görünmek için dolgu ve botox yaptıran genç kızlar eskiye oranla biraz daha arttı. Aslında bu yaş grubunda büyük görünme isteği hep vardı. Günümüzde estetik cerrahi ve estetik uygulamaların kalite ve sayısında artma sebebiyle genç kızlarımız bu amaçlarına daha kolay ulaşıyorlar. Estetik cerrahi uyguylamalarının amacı gençleşmek, genç görünmek.. Oysa genç kızlarımız bir an önce büyüyüp, kalın dolgun seksi dudaklara sahip olabilmek için dolgu maddelerine hücum ediyorlar. Burada biz estetik cerrahlara hastanın doğru yönlendirilmesi için çok iş düşüyor. Bu yaş grubunda benim kişisel görüşüm, eğer yüzünde ciddi bir deformasyon yoksa, yağ enjeksiyonu gibi daha kalıcı işlerden uzak durmanın doğru olduğu. Bu dönemde hem hastayı mutlu edecek, hem de 5-6 ay sonra tamamen eridiği için  kalıcı bir sonuca sebep olmayan
hyaluronik asit dolguları en güvenilir dolgulardır. Hyaluronik asit dışındaki kalıcı dolgu olarak adlandırılan hazır dolgulardan özellikle bu yaşlarda kaçınmak gerekir.
Bir kaç kere yapılan hyaluronik asit dolgusundan sonra,  dolgunun  ilk baştaki görünümünün devam etmesini isteyen 18 yaşından büyük hastalarımızda ise yağ enjeksiyonu  yapılabilir.Böylece hasta istediği güzel dudaklara veya elmacık kemiklerine kendi dokusu sayesinde kavuşmuş olur ve son derece de doğal bir sonuç elde edilir.
Olduğundan büyük görünmek isteyen hastalarda botox ise sadece dudaklarda dışarıya doğru bir uzamaya sebep olabilir ve bu sayede daha seksi dudaklara ulaşılır. Ancak dudak bölgesine yapılan botox, profesyonel işi konuşmak veya şarkı söylemek olan hasta gruplarında rahatsızlık hissi uyandırabilir. Bu konuda hasta ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra işlem
uygulanmalıdır.

 

Op. Dr. Esra Çelik

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

ONEP Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği – Manolyalı S. No:15 Levent-İstanbul 0212 283 92 70 (248)

info@esracelik.com

www.esracelik.com

Blog: www.esracelik.net

 

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >