Kapalı Burun Estetiğinin Avantajları

Kapalı Burun Estetiğinin Avantajları

Burun estetiği burun kemerini ortadan kaldırmak, yamuk burun durumunu düzeltmek, burun düşüklüğünü gidermek, burun – alın ya da burun – dudak arasındaki açıyı düzeltmek, burun genişliğini düzeltmek, burun kırılmaları gibi deformasyonları düzeltmek, burun büyütülmesi ya da burun küçültülmesi gibi asimetrik problemleri düzeltmek, burnun şeklini değiştirmek ve burna estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan bir estetik operasyondur.

Burun estetiği yani rinoplasti temelde aynı amaçla yapılmakla birlikte teknik olarak kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği olmak üzere ikiye ayrılır. Burun estetiğinin iki tekniği de cerrahi bir şekilde genel anestezi altında gerçekleştirilir. İki teknik arasındaki en önemli fark açık burun estetiğinin burundaki kolumella adı verilen iki burun deliği arasından atılan kesi ile gerçekleştirilirken kapalı burun estetiğinin burnun iç bölgesinden yapılması, buraya çok küçük bir kesi atılması ve ameliyatın burun içerisinden gerçekleştirilmesidir.

Kapalı burun estetiğinin açık burun estetiğine göre birçok avantajı bulunur.

 • Kapalı burun estetiğinde ameliyat süresi daha kısadır.

Kapalı burun estetiği açık burun estetiğine göre daha konforlu, daha basit ve daha az işlem ile gerçekleşen bir ameliyattır. Dolayısıyla iki teknik arasında ameliyatın süresi fark eder. Kapalı burun estetiğinde ameliyat süresi daha kısa açık burun estetiğinde ameliyat süresi genellikle daha uzundur.

 • Kapalı burun estetiğinde ameliyat sonrasında burun ucu ödemi daha az olmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık burun ameliyatında kapalı burun ameliyatına göre daha fazla işlem yapılmaktadır ve ameliyat sonrasında burnun bu işleme karşı gösterdiği bir tepki bulunmaktadır. Açık burun estetiğinde burun delikleri arasından bir kesi atılır ve burun derisi kaldırılarak ameliyat gerçekleştirilir. Kapalı burun ameliyatında ise kesiler burun delikleri içinden gerçekleştirildiği için burun ucu ödeminin açık burun ameliyatına göre daha az olması beklenir.

 • Kapalı burun estetiğinde iki burun deliği arasında iz kalma riski yoktur.

Kapalı burun estetiği açık burun estetiğinden farklı olarak burun deliklerinin iç kısmından atılan kesi ile gerçekleştirildiği için ve açık burun estetiği burun deliklerinin arasında dıştan görülen kısımdan atılan kesi ile gerçekleştirildiği için bu estetik yönteminde ameliyat sonrasında iki burun deliği arasında iz kalma riski yoktur. Kapalı teknikte tüm kesimler burun içerisinden yapılırken açık teknikte burun ucunda birkaç milimetrelik bir kesim ile burun ucu açılır. Dolayısıyla kapalı teknikte burun estetiği dışarıdan bir kesi ile fark edilmez.

 • Kapalı burun estetiği sonrası günlük ve sosyal hayata dönüşler daha kısa olur.

Kapalı burun estetiği açık burun estetiğine göre daha kolay ve konforlu gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu durum ameliyat sonrasına da yansıyan bir durumdur. Kapalı teknikle yapılan burun estetiği burun içinden yapıldığı yani daha sınırlı alanda çalışıldığı için cerrahi iyileşmenin daha hızlı olması beklenir. Dolayısıyla ameliyatlarını kapalı teknikle yaptıran hastaların günlük ve sosyal hayata daha hızlı adapte olup çalışma hayatına da daha hızlı dönmesi beklenir.

 • Kapalı burun estetiği sonrasında açık burun estetiği sonrasına kıyasla daha küçük tamponlar yerleştirilir.

Kapalı burun estetiği açık burun estetiğine kıyasla daha az işlem ile gerçekleştirilir. Dolayısıyla iki teknik arasında travma riskinin daha az olması gibi büyük bir avantaj bulunmaktadır. Daha az travma ise daha az kanama oluşturacağı için büyük tamponlar gerektirmez ve hasta kapalı burun estetiğinde açık burun estetiği sonrası yerleştirilen tamponlardan daha küçük tamponlar ile daha rahat olacaktır.

 • Kapalı burun estetiğinde burun ucundan geçen sinir ve damarlara zarar verme riski yoktur.

Açık teknikle yapılan burun estetiğinde burun ucunda 3-4 mm’lik bir kesi yapılır. Kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde ise böyle bir kesi yoktur ve tüm kesiler burun içerisinden yapılır. Dolayısıyla kapalı teknikte yapılan burun estetiğinde burun ucundan geçen sinir ve damarlara zarar verme riski yoktur.

 • Kapalı burun estetiği sonrası hastanın burun ucunda his kaybı yaşaması beklenmez.

Burun ucunun his kaybı yaşaması ve ekstra üşümesi burunun dışarıdan aldığı travmaya bağlı olarak artış gösterir. Burun estetiğinin açık yöntemle yapılması kapalı yöntemle yapılmasına göre daha fazla travma anlamına gelmektedir. Dolayısıyla açık teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında zaman zaman operasyon sonrası burun ucunda his kaybı ve ekstra üşüme yaşanırken kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde böyle bir sorun yaşanmaz.

 • Kapalı burun estetiğinin yan etkileri daha azdır.

Her zaman söylediğimiz gibi açık teknikle yapılan burun estetiğinde dışarıdan daha fazla müdahale yapıldığı için kapalı teknikle yapılan burun estetiğine göre ağrı, sızı, şişlik, morarma gibi yan etkilerin daha fazla yaşanması beklenir. Kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde ise müdahale daha az olduğu için bu yan etkiler daha az ve kendiliğinden geçecek düzeyde olacaktır. Hatta ağrılar için çoğu zaman ağrı kesici içmeye bile gerek duyulmayabilir.

 • Kapalı burun estetiği ile sonuç daha kısa zamanda görülecektir.

Kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde diğer yan etkilerde olduğu gibi ödem de daha az yaşanacaktır. Dolayısıyla sonucun tam olarak ortaya çıkması için ödemin geçmesi beklendiğinden ve kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde ödem daha az olduğundan sonuca daha kısa sürede ulaşılacaktır.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >