Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı olduğu düşünülür. Günümüzde ise dolgun olmayan, şekilsiz, asimetrik dudaklara sahip olduğunu düşünen kişilere medikal uygulamalar ile arzu ettikleri dudaklara kavuşma seçeneği sunulur. Dudak dolgusu daha güzel ve estetik dudaklara sahip olmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir uygulamadır.

Dudak Dolgusu nedir?

Uygulama adından da anlaşılabileceği gibi dudağa yapılan bir tür estetik müdahaledir. Etkin bir ameliyatsız estetik yöntemi olan bu uygulama; acısız, ağrısız ve tekrar edilebilir bir uygulamadır.

Dudak dolgusunda amaç dudağı dolgunlaştırmak, dudak sınırlarını belirginleştirmek ve dudağın daha simetrik olmasını sağlamaktır. Bu uygulamaya özel olarak üretilen hyaluronik asit bazlı dermal dolgular ile gerçekleştirilen dudak dolgusu sonucunda kişi istediği dudak görünümüne sahip olurken doğal bir dudak görünümü de sağlanır. Dolgun ve simetrik dudak görünümü kişiyi olduğundan daha genç gösterirken gülüşe de estetik kazandırır.

Dudak Dolgusu nasıl yapılır?

İşlem oldukça özen, dikkat ve beceri isteyen bir uygulamadır. Uygulamayı yaptırmayı düşünen kişiler ilk olarak plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanındaki uzman doktorlar tarafından muayene olmalıdır. Yapılan muayene sonucunda kişinin istekleri göz önünde bulundurularak kişiye özel bir uygulama belirlenir.

İşleme başlamadan önce dudağa  anestezik kremler uygulanarak kişinin ağrı ve acı hissi minimuma indirilir. Ardından dolgu maddesi küçük, ince milimetrik enjeksiyonlar ile dudak bölgesinde deri altına enjekte edilir. Dudak dolgusu cerrahi bir uygulama olmadığı için kısa sürelidir ve uygulama etkisi hemen görülür. Dudak dolgusunda kullanılacak dolgu miktarı kişinin dudaklarının volümüne ve taleplerine göre belirlenir.

Uygulama yapılırken dudakların yüze genel oranı ve dudakları çevreleyen komşu bölgelere oranına bakılmaktadır. Bunun dışında altın oranı yani yüz güzellik standartlarına uyumlu olması amacıyla 1.618 sayısal değeri dikkate alınarak bir dolgu uygulaması gerçekleştirilir. Uygulama yapılırken dudak çizgileri ve dudakların orta kısmında bulunan kıvrım dikkate alınmaktadır.

Dudak dolgusunda özellikle son zamanlarda öne çıkan bir teknik ise yine içeriğinde hyaluronik asitin bazlı dermal dolguların enjekte edildiği Russian Lips adı verilen tekniktir. Bu teknikte klasik dudak dolgusundan farklı olarak enjekte edilen dolgu maddesi dudağa dikey olacak şekilde uygulanır. Dolgu maddesinin dudağa dik olacak şekilde uygulanmasının amacı ise dudaklarda daha orantılı ve biçimli bir görünüm elde etmektir.

İşlem ortalama olarak 15-20 dakika süren bir uygulamadır. Kalıcılık süresi ise kişinin dudak yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte 1-1.5 yıl arasındadır. Dudak dolgusunun etkisinin yitirilmesiyle birlikte yeniden dolgu yapılmasında bir sakınca yoktur. Düzenli aralıklarla tekrarlanan dolgu uygulamalarında kalıcılık artacaktır.

Uygulamada dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur uygulamada kullanılacak iğnelerin kişiye özel tek kullanımlık iğne olması ve uygulamanın klinik ortamda gerçekleştirilmesidir. Bu kurallara uyulmadığı taktirde uygulama sonrasında yaşanabilecek enfeksiyon riski artacaktır. İşlem konforlu ve pratik bir uygulama olmakla birlikte mutlaka bir uzman tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Dudak Dolgusu için kimler uygun birer adaydır?

Dudak dolgusu dudağı dolgunlaştırma, dudağın genç görünmesi, dudağı şekillendirme ve kontürlerini belirginleştirme, dudaktaki asimetrik görüntüsünü düzeltme, dudaktaki şekil bozukluklarını giderme amacıyla yapılan bir dolgu uygulamasıdır.

Dudak dolgusu dolgudan beklentileri gerçekçi olan kişilere, dudağının nasıl görünmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olan kişilere, dudağının görüntüsünü iyileştirmek isteyen kişilere, dudağını dolgunlaştırmak isteyen kişilere, dudağının daha genç görünmesini isteyen kişilere, dudağını şekillendirmek ve kontürlerini belirginleştirmek isteyen kişilere, dudağındaki asimetrik görüntüyü düzeltmek isteyen kişilere ve dudağındaki şekil bozukluklarını düzeltmek isteyen kişilere yapılabilir.

Uygulamada 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bu işlem için kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bununla birlikte dudak dolgusu, sanılanın aksine sadece kadınlara değil hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilen bir uygulamadır.

İşlem kimlere uygulanamaz?

Dudak dolgusu kan pıhtılaşması sorunu olan kişilere, ağız bölgesinde uçuk olan kişilere, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere, hamile kadınlara ve emzirme dönemindeki kadınlara, sinir veya kas hastalarına, alerjik yapısı olan kişilere ve lupus gibi bağ dokusu hastalarına uygulanamaz. Ayrıca kişi daha önce uçuk olduysa, herhangi bir şeye alerjisi varsa ya da sürekli kullandığı ilaç varsa uzmana bildirmelidir.

Dudak dolgusu beklentisi gerçekçi olmayan kişilere yapılmamalıdır. Çok ince dudaklara yapılan fazla dudak dolgusu kişide ördek dudak görünümüne neden olacağı için mevcut dudak görünümüyle dolgu sonrasında oluşacak dudak görünümü orantılı olmalıdır.

Hangi uygulamalarla kombine olarak yapılabilir?

Uygulama enjeksiyon yoluyla çok basit ve konforlu bir şekilde yapılan uygulama olduğu için birçok uygulamayla kombine olarak yapılabilir. Başta diğer dolgu uygulamaları olmak üzere botoks ve cilt gençleştirme işlemleriyle kombine olarak gerçekleştirilebilen bu uygulama sonrasında iyileşme süreci oldukça basittir.

Ne zaman sosyal hayata dönülür?

İşlem basit ve konforlu bir uygulama olduğu için uygulama sonrasında sosyal hayata dönüş için beklenilmesi gerekilen bir süre yoktur, uygulamadan hemen sonra sosyal hayata dönülebilir. Bazı kişiler iş hayatına dönmek için bir gün beklerken bazı kişiler uygulamayla aynı gün iş hayatına dönebilir.

İşlemden sonra en az ilk 4 saat bir şeyler yiyilip içilmemeli, dudak dolgusunun yapıldığı gün dudaklara ruj, parlatıcı gibi ürünler sürülmemeli, ilk 1-2 gün soğuk uygulama yapılmalı, ödem giderici ya da jel ile dudak bölgesine masaj yapılmalı, uygulamadan bir hafta sonrasına kadar sigara ve alkol tüketilmemeli, solaryum, sauna, hamam, spa gibi sıcak ortamlardan kaçınmalı, kafein içeren içecekler tüketilmemeli, aşırı sıcak içecekler tüketilmemeli, sportif aktivitelerden bir süre uzak durulmalı ve sıcak suyla duş alınmamalıdır.

Uygulama sonrasında şişlik, ödem ve morarma olabilir. Bu etkiler 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçecek basitliktedir. Dudak dolgusundan bir ya da iki hafta sonra kontrol seansı oluşturulur. Hastanın bu seansa gitmesi gerekli görüldüğü taktirde rötuş atılmasından dolayı önemlidir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak Dolgusunda yaş sınırı nedir?

Dudak dolgusu için en erken FDA yani Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'nun önerdiği yaş 21'dir. 21 yaş ve üzerindeki herkese yapılabilen bu uygulamanın risklerini anlayabilecek olgunlukta olan kişilere, uygulama için yeterli hazır bulunuşluğa sahip olan kişilere, uygulamadan beklentileri net ve açık olan kişilere, dudaklarda şekil bozukluğu olan kişilere, 18 yaş üstü olması şartıyla uygulanabilir. 21 yaş sınırı FDA'nın zorunluluğu değil önerisidir.

Dudak Dolgusu ağrılı bir uygulama mıdır?

Dudak dolgusu özel ince iğneler kullanılarak gerçekleştirilen uygulama öncesinde anestezik kremlerin uygulandığı bir dolgu uygulamasıdır. Dolayısıyla dudak dolgusu sırasında ve sonrası ağrı yaşanması beklenmez. Uygulama sonrasında uygulamayı yaptıran kişilerin bu süreci kolayca atlatması ve ağrı yaşamaması için uzmanın tavsiye ve uyarılarını dikkate alması önemlidir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >