Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti erkeklerde görülen kadınlarda olduğu gibi meme büyüklüğünü ifade eden bir problemdir. Bu problem genellikle genetik faktörler, hormonal değişiklikler, kilo problemleri ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle oluşmaktadır.

Sağlığı tehdit etmeyen jinekomasti hastanın sosyal hayatını olumsuz etkilediği için tedavi edilmelidir. Jinekomasti problemi tedavisi olan bir problemdir. Jinekomasti üç dereceye ayrılan bir problemdir.

Birinci derecede hafif meme yağlanması, ikinci derecede süt bezi şişmesi ve üçüncü derecede hem yağlanma hem de süt bezlerinde anormal büyüme görülür. Hastanın hangi derecede olduğuna ve hangi tedavinin uygulanması gerektiğine doktor yaptığı muayeneler sonucunda karar verecektir.

Jinekomasti Ameliyatı nedir?

Jinekomasti ameliyatı erkeklerde çoğunlukla östrojen ve testesteron hormonlarının dengesizliğinden ya da hormon bozukluğundan ortaya çıkan jinekomasti probleminin çözümü için uygulanan cerrahi bir operasyondur.

Jinekomasti Ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti tedavisi için ilk olarak bu problemin altında yatan neden bulunup bu nedene göre uygulama yapılmalıdır.

Eğer jinekomasti birinci derecede ise yani meme yağlanması söz konusuysa liposuction çözüm olur. Bu uygulamada her memeden birer cm’lik kesi yapılarak meme içinde bulunan fazla yağ dokuları dışarı alınır.

Eğer jinekomasti ikinci derecede ise yani süt bezlerinin şişip meme dokusundan zengin ise liposuction uygulama işe yaramayacaktır. Bu durumda meme dokusunu bölüp dışarıya atan özel uçlar kullanılabilir.

Üçüncü dereceye sahip çok ileri kişilerde ise küçük deliklerden dokuların çıkarılması yapılabilir. Yine ileri derecede jinekomasti hastaları için vaser ya da lazer liposuction uygulamalarıyla cilt sıkılaştırma sağlanabilir. Çok nadir olarak da bu uygulamalar yeterli gelmediğinde meme dokusuyla birlikte direkt olarak cilt çıkarılması da gerçekleştirilebilir. Fazla yağ dokusuna sahip memelerde lokal anestezi ya da sedasyon uygulamasıyla uygulamalar basit ve konforlu hale getirilirken daha büyük ve fazla meme dokusuna sahip memelerde genel anestezi tercih edilir.

Genel anestezi uygulanan kişiler ameliyatın olduğu gece hastanede kalırken lokal anestezi veya sedasyon uygulaması uygulanan kişiler aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Genel anestezi sonrasında hastanın bir gece hastanede kalma nedeni hastanın ameliyat sonrasında anesteziye verdiği tepkiyi izleyip kontrol altında tutmaktır.

Genel olarak;

× Sert meme dokusunun olduğu glandüler tip jinekomasti türü cerrahi olarak,

× Glandüler doku ve yağ dokusunun fazla olduğu karışık tip jinekomasti türü cerrahi ve liposuction olarak,

× Yağ dokusunun ağırlıklı olduğu yağlı tip jinekomasti türü sadece liposuction ile tedavi edilir.

Jinekomasti Ameliyatı için kimler uygun adaydır?

Jinekomasti problemi kadın tipi meme büyümesi yaşayan erkeklerde görüldüğü için bu şikayetle hastaneye başvuran kişiye uygun görüldüğü taktirde yapılan bir cerrahi operasyondur.

Jinekomasti ameliyatı için gerekli olan kriter meme başı sarkıklığının hacim olarak normalde 50-100 cc arası iken jinekomastide 200-300 cc’lere çıkmasıdır.

Jinekomasti Ameliyatı kimlere yapılamaz?

Jinekomasti problemi bazı kişilerde ergenlik döneminde gelişebildiği gibi gerileyebilir. Dolayısıyla jinekomasti ameliyatı en erken 17 yaşında yapılır. 17 yaş altındaki kişilere uygulanamaz.

Jinekomasti Ameliyatı hazırlık dönemi nasıldır?

Jinekomasti ameliyatına hazırlık döneminde ilk olarak jinekomasti probleminin derecesi ileri boyutta değilse diyet ve egzersiz denenir. Hastaların ameliyat öncesi bitkisel çay tüketmemeleri, gıda takviyeleri kullanmamaları ve kan sulandırıcı kırmızı meyveleri tüketmemeleri önerilmektedir.

Sigara ve alkol kan dolaşımını bozup dokuların iyileşmesini geciktirdiği için ameliyattan bir hafta önce bırakılması ve ameliyattan sonraki ilk bir haftada kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Hasta aspirin türevi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa ameliyat öncesinde doktoruyla paylaşmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde yaşanan süreç ameliyatın tekniğine göre farklılık göstermektedir.

Jinekomasti tedavisinde vaser ya da lazer liposuction tercih edilmişse iyileşme dönemi daha kısa ve basit olmaktadır. Jinekomasti problemi yağ dokusunun fazlalığından dolayı oluşmuşsa vaser liposuction veya lazer liposuction uygulamaları hastayı oldukça memnun edebilir ve üç haftanın sonunda etkisini gösterebilir.

Cerrahi müdahale gerektiren jinekomasti probleminde ise ameliyat genel anestezi altında veya lokal anestezi etkisi ile yapılır. Genellikle hasta ameliyat ile aynı günde taburcu olur ve ameliyatın etkileri kısa sürede görülür.

Hastada jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme döneminde uygulama alanlarında şişlik ve ödemin görülmesi normaldir. Bu oluşumlar bir hafta içinde kendiliğinden geçeceği için endişe etmeye gerek yoktur.

Ameliyattan sonra hafif kas ağrıları da yaşanabilir. Bu süreçte dinlenmek, kolları çok fazla hareket ettirmemek, kolları yukarıya kaldırmamak, ağır bir şey kaldırmamak ve ağır spor faaliyetlerinde bulunmamak iyileşme süreci açısından önemlidir.

Ameliyat sonrasında iyileşme dönemi sanıldığı kadar zor değil aksine oldukça basit ve konforludur.

Jinekomasti Ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Jinekomasti ameliyatı ortalama 1-1.5 saat süren bir ameliyattır.
 • Ameliyattan sonra meme bölgesine bir bandaj sarılır, ertesi gün ise bu bandaj çıkarılarak yerine özel bir korse takılır. Bu korse bir ay boyunca takılmalıdır.
 • Hastanın sosyal hayata dönmesi 3 ila 5 gün arasında sürecektir.
 • Ameliyattan sonraki üçüncü günde uzun sürmemesi şartıyla duş alınabilir.
 • Bu süreçte ağır fiziksel aktivite yapmamak, ağır kaldırmamak, kolları zorlamamak, kolları yukarı kaldırmamak ve dinlenmek gerekir.
 • Aktif bir şekilde yapılan sporlara bir ay ara verilmelidir.
 • Ameliyattan sonraki altıncı ayda iyileşme dönemi tamamlanmış ve ödemler geçtiği için net bir sonuç ortaya çıkmış olacaktır.
 • Hasta kendini iyileşme döneminde ayağa kalkmak için zorlamamalı, mümkün olduğunca dinlenmelidir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Instagram : dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti Ameliyatı sonrası meme yeniden büyür mü?

Jinekomasti ameliyatında meme dokusunun tamamı alınmaktadır. Dolayısıyla meme büyümesinin tekrar etmesi beklenen bir durum değildir ancak hasta ameliyattan sonra 30 kilodan fazla kilo alırsa bu rakamlar ciddi boyutlarda olduğu için memede yağ birikmesi görülebilir ve buna bağlı olarak meme büyümesi tekrar edebilir. Bundan dolayı ameliyat sonrasında ciddi boyutlarda kilo almamaya özen gösterilmelidir.

Jinekomasti Ameliyatından sonra korseye neden ihtiyaç duyulur?

Jinekomasti korsesi jinekomasti ameliyatından sonra mutlaka giyilmesi gerekilen kozmetik bir üründür. Ameliyattan sonra hemen giyilmeye başlanması gerekilen bu korse doktor tarafından verilen süre içerisinde mutlaka takılmalıdır. Bu süre ortalama olarak 4 haftadır. Üçüncü hafta itibariyle sadece gündüz takılması özellikle ağır aktivitelerde bulunmaması önemlidir. Sadece gündüz takılması gerekilen süre ise altı haftadır.

Jinekomasti Ameliyatı sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta ilk hafta elinden geldiğince dinlenmeli, mümkünse hiçbir şekilde ayağa kalkmamalı, sürekli istirahat halinde olmalıdır. Ağırlık kaldırma, ağır aktivitelerde bulunma, yorulacak işler yapma ve dinlenmeme hastanın iyileşme dönemini olumsuz etkiler bundan dolayı bu işler ertelenebildiği kadar ertelenmelidir. Kan dolaşımını arttırmak amacıyla yürüyüş yapmak ve mümkün olduğunca arabaya binmemek gerekir. Birinci aydan sonra basit egzersizler ve işler yapılmakta birlikte tam olarak eski düzene dönmek üç ila altı ay sürebilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Jinekomasti Ameliyatı
  Jinekomasti Ameliyatı

  Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti erkeklerde görülen kadınlarda olduğu gibi meme büyüklüğünü ifade eden bir problemdir. Bu problem genellikle geneti..

  Devamı >
  Meme Dikleştirme Ameliyatı
  Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Meme Dikleştirme Ameliyatı : Dış görünüşte duruşu etkileyen memeler doğum, emzirme, yaş alma gibi faktörlere bağlı olarak sarkıp deforme olmaya meyill..

  Devamı >
  Meme Küçültme Ameliyatı
  Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme Küçültme Ameliyatı nedir? Meme küçültme ameliyatı ya da tıptaki adıyla redüksiyon mamoplasti estetik kaygılardan veya medikal problemlerden dol..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı
  Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme Büyütme Ameliyatı : Birçok kadın memelerin olmasını istediğinden küçük olmasından ya da birinin diğerine oranla daha küçük olmasından şikayetçidi..

  Devamı >