Boyun ve Gıdı Asma

Boyun ve Gıdı Asma

Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümleriyle lgili endişeyi kapılabilir. Boyun ve gıdı problemi yaşayan kişiler iple boyun ve gıdı asma uygulaması sayesinde gevşek boyun ve gıdı görünümünü geride bırakarak daha genç ve dinamik yüz hatlarına sahip olabilirler.

İple Boyun ve Gıdı Asma nedir?

İple boyun ve gıdı germe uygulaması ya da diğer bir deyişle ameliyatsız yüz germe işlemi polidiaxanon ve polilaktik asit materyallerinden oluşan iplerin kullanıldığı, kişiyi iple gıdı ve boyun bölgesindeki gevşekliklerden kurtaran bir uygulamadır.

İple boyun ve gıdı germe uygulamasında kullanılan iplerin özelliği kalp ameliyatında da kullanılan ipliklerden olmasıdır. Bu ipler zaman içerisinde kendiliğinden eriyerek cildin yaşlanma karşıtı olan kolajen üretimini tetikler ve ipler erise de uygulamanın kalıcılığı uzun bir süre korunmuş olur.

Ciltte güvenle kullanılan ve cilde hiçbir zararı olmayan bu iplerin ortalama 1-2 yıl cilt altında kalmasında bir sakınca yoktur.

Uygulamadan sonraki 1-2 yıl içerisinde bu ipler tamamen eriyeceği için uygulamanın etkinliği uzun süreli olsa da ömür boyu olmadığı bilinmelidir.

İple Boyun ve Gıdı Germe nasıl yapılır?

İple boyun ve gıdı germe uygulamasına ilk olarak hastanın his kaybının azaltılması amacıyla lokal anestezi uygulanması ile başlanır. İple boyun ve gıdı asma uygulamasında 2+2, 3+3 adet ip, sarkan boyun ve gıdı bölümlerini yerleştirilir ve deri gerginleştirilir.

Uygulamadan sonra bu bölgelerde şişlik, morarma, kızarıklık ve minik kanamalar yaşanabilir. Bunlar muhtemel yan etkiler olduğu için endişelenmeye gerek yoktur.

İple boyun ve gıdı germe uygulamasının etkisi anında görülmekle birlikte bir ay içerisinde tam olarak istenilen görünüme kavuşulur.

İple Boyun ve Gıdı Germe etki mekanizması nedir?

İple boyun ve gıdı germe uygulamasında cilt gevşekliğin kaybolması amacıyla bir miktar gerilir. Uygulamada kullanılan iplerin içeriğindeki maddeler cilt için önemli olan kolajen maddesinin, elastin proteinin ve hyaluronik asidin üretimini tetikleyerek cilde yaşlanma karşıtı etki sunar.

İple boyun ve gıdı asma uygulaması yanak, çene, boyun, gıdı gibi elastikiyetini kaybedip gevşeyen bölgeleri sıkılaştırır ve eski esnekliğine geri kavuşmasını sağlar.

İple Boyun ve Gıdı Asma için kimler uygun adaydır?

İple boyun ve gıdı asma uygulaması için en uygun adaylar 30 ila 65 yaş arasında yer alan, özellikle boyun, yanak, çene ve gıdı sıkılığında problemleri başlamış, diğer estetik uygulamalara göre daha uzun süreli etki elde etmek isteyen kişilerdir.

Uygulamanın yapılacağı kişilerde cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması ve bu kişilerin derin çizgilere sahip olmaması uygulamanın başarısı açısından önemlidir.

Anestezi almak istemeyen, cerrahi müdahaleden kaçınan, cerrahi müdahalenin yan etkilerinden çekinen ve iyileşme dönemi yaşamak istemeyen kişiler iple boyun ve gıdı germe uygulamasını yaptırabilir.

İple boyun ve gıdı germe uygulaması;

 • Sarkmış yüz ve yanakların toplanmasında,
 • Boyun sarkmalarının toparlanmasında,
 • Çene çevresindeki sarkmaların toparlanmasında,
 • Ağız çevresi çizgiler ve kırışıklıkların düzeltilmesinde,
 • Dudak üstü çizgilerin düzeltilmesinde,
 • Burun, yanak ve dudak arası çizgilerin düzeltilmesinde kullanılır.

İple Boyun ve Gıdı Germe kimlere yapılamaz?

İple boyun ve gıdı germe uygulaması diyabet hastalarına, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişilere, ilerlemiş kanser hastalarına, ağır otoimmun hastalığı olanlara, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlara, biyolojik malzemelere karşı alerjisi olan ya da aşırı hassas olan kişilere, çocuklara ve hamilelere yapılamaz.

İple Boyun ve Gıdı Asma kaç seans yapılır?

İple boyun ve gıdı germe uygulaması üç seans gibi kısa bir sürede tamamlanır. Doktorlar yaptığı muayene sonrasında hastaya tam olarak kaç seans süreceğini söyleyecektir.

İple Boyun ve Gıdı Asma sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

İple boyun ve gıdı germe uygulaması sonrasında sosyal hayata dönmek için belirli bir zamana ihtiyaç yoktur. Uygulamadan hemen sonra sosyal hayata dönülebilir. Uygulama ortalama olarak yarım saat ila bir saat arasında süreceği için öğle arası yüz gerdirme olarak da adlandırılmaktadır. Bunun nedeni uygulamanın kısa sürmesinden dolayı öğle yemeği molasında bile yapılıp sosyal hayata devam edilebilmesinden kaynaklanır.

İple Boyun ve Gıdı Asma uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygulamadan sonra işlem bölgelerinde şişlik, kabarıklık ve morlukların yaşanması normaldir. Endişe etmeye gerek yoktur. Bu etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geç
 • Uygulama lokal anestezi etkisi altında gerçekleştiği için acı ve ağrı yaşanmamaktadır.
 • Uygulama sonrasında sosyal hayata devam edilebilir.
 • Uygulama sonrasında ciltte herhangi bir iz kalmaz ve cilt makyaj yapmak için müsaittir. Uygulama bölgelerine hafif bir şekilde, bası uygulamadan makyaj yapılabilir.
 • Uygulama aslında basit ve konforlu olsa da enfeksiyon riskine karşı sterilizasyona önem verilmelidir. Enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla uygulama bölgeleri temiz tutulmalıdır.
 • İple boyun ve gıdı germe uygulaması alanında uzman ve bu uygulama için özel olarak eğitim almış kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu şekilde önemli yan etkilerin önüne geç
 • Uygulama sonrasında birkaç hafta diş tedavisi ve yüz masajı yapılmamalıdır.
 • Uygulamadan sonraki birkaç haftalık dönemde ağır sporların yapılması önerilmemektedir.
 • Olası komplikasyonları önlemek amacıyla uygulamadan sonraki birkaç gün sırt üstü yatılmalıdır.
 • İple boyun ve gıdı asma uygulamasında da cerrahi işlemlerin öncesinde olduğu gibi sigara ve alkol tüketimi sınırlandırılmalı, kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
 • Uygulamadan sonra ilk ay saç boyama işlemleri yapılmamalıdır.
 • İple boyun ve gıdı asma uygulaması yaptırıp pişman olan kişiler bu uygulamanın geri dönüşü olduğunun bilincinde olmalıdır. İhtiyaç duyulması, pişman olunması ve geri alınması istenilen durumlarda uygulamadan bir ay sonrasında uygulama kolaylıkla sonlandırılıp geri alınabilir.
Instagram : @dresracelik
Sıkça Sorulan Sorular

İple Boyun ve Gıdı Asma Uygulaması için en uygun zaman nedir?

İple boyun ve gıdı asma uygulaması yaz mevsimi de dahil olmak üzere her mevsimde yapılabilir. İple boyun ve gıdı asma uygulaması cilt sıkılaşması, gerginleşmesi, lifting ve gıdı toparlanması gibi etkisiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

İple Boyun ve Gıdı Asma Uygulamasının yan etkileri nelerdir?

İple boyun ve gıdı asma uygulamasında kullanılan ipler kendiliğinden eriyen özelliklidir. Yapılan çok sayıda uygulama ve araştırmaların sonucu FDA onayını almış bu uygulama sonrasında şişlik, hafif kızarıklık, kabarma ve morarmalar görülebilir. Bu şikayetler 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.

İple Boyun ve Gıdı Asma uygulaması kalıcı mıdır?

İple boyun ve gıdı asma uygulamasının etkisi yaş, kullanılan yöntem, uygulanan bölge ve elastikiyet kaybı derecesi gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Cilt yaş almakla ve yerçekimi etkisiyle birlikte elastikiyetini kaybedeceği için uygulanan kişiler arasında farklılıklar görülebilir. Kalıcılığı ortalama olarak 2 ila 4 yıl arasında değişen bu uygulamanın etkisini arttırmak ve cilde yaşlanma karşıtı etkiler sunmak için ek uygulamalar yaptırılabilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >