Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı : Birçok kadın memelerin olmasını istediğinden küçük olmasından ya da birinin diğerine oranla daha küçük olmasından şikayetçidir. Meme büyütme ameliyatı hastalara cerrahi yollarla memelerinin büyütülmesini yani dolgunlaştırıp hacim kazanmasını sağlayan bir ameliyattır. Özellikle son yıllarda oldukça rağbet gören bu estetik operasyon sonucunda hastalarda yapay durmayan doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatı yani tıptaki adıyla augmentasyon plastisi memeleri dolgunlaştırmak, hacim kazandırmak amacıyla, çeşitli nedenlerden dolayı memelerini kaybetmiş kişilere yeniden meme oluşumu kazandırmak amacıyla yapılan bir cerrahi estetik operasyondur.

Meme Büyütme Ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

Meme büyütme ameliyatına birçok nedenden dolayı ihtiyaç duyulabilir. Bir memenin diğer memeden küçük olması ya da her iki memenin de küçük olması bazı kadınlarda özgüven problemi oluşturabilir.

Memelerin asimetri oluşu ya da her iki memenin de küçük olması sonucunda özgüven kaybı yaşayan kişiler plastik cerrahi bölümüne başvurup meme büyütme ameliyatı yaptırmak isteyebilir. Ayrıca meme kanseri sonucunda bir veya iki memesini kaybetmiş kişilere de meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütme Estetiği hazırlık süreci nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde doktor ile istenilen memenin büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkında konuşulmalıdır. Bunun neticesinde doktor hastanın meme yapısını inceleyip yapısına göre düz, dokulu, yuvarlak ya da gözyaşı şeklindeki silikonun hasta için hangisinin en uygun olduğunun görünümüne karar verecektir. Ayrıca implantın tuzlu su ya da silikon içerikli olmasına da doktor ile hasta birlikte karar verecektir.

Sigara kullanan hastalar ameliyat öncesinde sigara kullanımını bırakmalıdır. Bunun dışında kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan 15 gün önce bırakılmalıdır. Ameliyat olmadan bir gün önceki gece saat 12.00’den itibaren yiyecek ve içecek sınırlandırılması yapılmalıdır.

Meme Büyütme Estetiği nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı üç farklı yerden yapılabilir. Meme büyütme ameliyatı kesisi göğüs bölgesinin altındaki kıvrımdan, kol altındaki bölgeden ya da meme ucunun etrafından yapılabilir. Kesi olarak hangi bölgenin kullanılacağı tamamen doktora bağlıdır.

Kesi yapıldıktan sonra meme dokusu meme kaslarından ve bağ dokusundan ayrılacaktır ve bu şekilde meme duvarının en dış kısmında bir cep oluşturulacaktır. İmplant bu cebe yerleştirerek meme ucunun arkasında ortalanır ve implantlar yerleştirildikten sonra doktor hangi bölgeden ameliyat kesisi yapmışsa o kesiyi dikip cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bant ile bandajlarak ameliyatı tamamlar.

Ameliyatta salin implantlar tercih edilmişse bu implantlar boş olarak yerleştirilir ve sonrasında steril tuzlu su ile içleri doldurulur. Silikon implantların kullanımı tercih edilmişse bu implantlar önceden silikon jel ile doldurulduğu için hazır olarak yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatı ortalama olarak 1.5-2 saat süren ve genel anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır. Bazı durumlarda genel anesteziye ek olarak lokal anestezi de yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Meme büyütme estetiği sonrası ameliyatın başarıyla sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. İyileşme döneminde meme bölgesine temiz ve özenli bir şekilde bakım yapmak, pansumanları düzenli olarak gerçekleştirmek gerekir. Meme dokusuna destek sağlamak amacıyla ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde sporcu sütyenleri veya sıkıştırma bandajı kullanılabilir.

Aktif bir şekilde vücudu zorlayacak bir işte çalışılmıyorsa ameliyattan sonraki birkaç hafta içerisinde işe dönülebilir. Tansiyonu yükseltecek ağır egzersizlerden ve ağır eşya kaldırmaktan uzak durulmalıdır. Doktor ameliyatta kendi kendine erimeyen dikiş ipleri kullanmışsa ya da hastada dren takılı ise bunlar için bir muayeneye mutlaka gidilmelidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasındaki iyileşme döneminde kanama ve enfeksiyon riskleri bulunur.

Enfeksiyon riskinden korunmak amacıyla ameliyat bölgesi kuru ve temiz kalmalı, doktorun reçete ettiği antibiyotik düzenli olarak kullanılmalı, pansuman ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Kanama riskinden ise ters hareketlerde bulunmaktan kaçınarak korunulabilir. Hasta göğüs bölgesinde sıcaklık, kızarıklık fark ederse ya da ateşlenirse, nefes darlığı yaşarsa, göğüs ağrısı yaşarsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı için kimler uygun birer adaydır?

Meme büyütme estetiği memeleri gelişimsel nedenlerden dolayı küçük olan ya da daha büyük memeye sahip olmak isteyen kadınlara, hamilelik ve emzirme, aşırı kilo alıp verme ya da yaşın ilerlemesi sonucu gibi nedenlerden dolayı hacmini kaybeden ve içi boşalan meme sahip olan kadınlara, gelişimsel olarak asimetrik memelere sahip olan kadınlara, kanser, kaza gibi nedenlerden dolayı memesini kaybetmiş kadınlara, tıbbi ya da kozmetik nedenlerden dolayı yerleştirilmiş meme protezlerinin değiştirilmesini isteyen kadınlara yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı kimlere yapılamaz?

Meme büyütme estetiği hamile kadınlara ve emzirme dönemindeki annelere yapılamaz. Emzirme dönemindeki annenin meme büyütme ameliyatını yaptırabilmesi için emzirme kesildikten sonra en az altı ay beklemesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatı meme kanserlerine de yapılamaz. Ayrıca silikon meme protezleri romatizma hastalıklarına sahip kişilerde bu hastalığı arttırıcı yan etkiye neden olduğu için kronik romatizmal hastalığı ve kollajen doku hastalığı olan kişilere de meme büyütme ameliyatı yapılmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı hangi ameliyatlarla kombine olarak yapılabilir?

Meme büyütme estetiği genellikle meme dikleştirme ameliyatı ve karın germe ameliyatıyla ya da yağ alma işlemleri ile kombine olarak yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı ile kol germe uygulamaları da kombine olarak yapılabilir. Bu noktada hangi uygulamaların kombine olarak yapılmak istendiği doktor ile paylaşılarak buna uygun bir tedavi planlaması yapılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı ile istenilen uygulamanın kombine olarak yapılması hastanın bazı özelliklerine ve doktorun kararına bağlıdır. Doktor bazı durumlarda hasta için riskli görülen kombine işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmeyebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Meme büyütme estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Instagram : dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameliyatında yaş sınırı nedir?

Meme büyütme ameliyatı için hastalar 18 yaşını doldurmuş yani ve reşit olmalıdır. Meme ve vücut gelişimi kadınlarda 20-22 yaşına kadar devam eden bir süreçtir. Bundan dolayı bu yaştan önce yapılması önerilmemektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Meme büyütme ameliyatı sonrası sosyal hayata ne zaman dönüleceği hastaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hasta meme büyütme ameliyatı sonrasında ameliyatın olduğu gün temel ihtiyaçlar dışında ayağa kalkmamalı ve yatak istirahati sağlamalıdır. Ameliyatın ertesi günü ise fazla yorucu olmayan fiziksel aktivitelerde bulunabilir. Meme büyütme ameliyatından sonraki üçüncü günde ise hafif yürüyüşlere başlanılabilir. Bu süreçte hastanın kendini yormaması ve zorlamaması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı komplikasyon riskleri neler?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ameliyat bölgesinde oluşan kanama memede şişlik oluşturabilir. Kanamanın vücuttan atılması için dren kullanılsa da bazı durumlarda dren yeterli olmayabilir. Ameliyat sonrasında kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması ve aşırı bitkisel ürünlerin tüketilmemesi önemlidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında nadiren karşılaşılan bir durum olsa da yara iyileşmesinde gecikme görülebilir. Yara iyileşmesine gecikme diyabet ve kronik hastalıklara bağlı olsa da çok büyük protezlerin kullanıldığı ameliyatlarda veya yanlış planlama sonucunda da yaşanabilir. Çok nadir olmakla birlikte meme büyütme estetiği sonrasında kapsül kontraktürü ya da seroma gelişimi yaşanabilir. Kapsül kontraktürü kendini şiddetli ağrı ile gösteren, vücudun proteze verdiği tepkiyi ifade ederken seroma gelişimi meme protezinin çevresinde vücudun tepki olarak verdiği sıvı birikimini ifade eder. Her iki durumda da ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Jinekomasti Ameliyatı
  Jinekomasti Ameliyatı

  Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti erkeklerde görülen kadınlarda olduğu gibi meme büyüklüğünü ifade eden bir problemdir. Bu problem genellikle geneti..

  Devamı >
  Meme Dikleştirme Ameliyatı
  Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Meme Dikleştirme Ameliyatı : Dış görünüşte duruşu etkileyen memeler doğum, emzirme, yaş alma gibi faktörlere bağlı olarak sarkıp deforme olmaya meyill..

  Devamı >
  Meme Küçültme Ameliyatı
  Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme Küçültme Ameliyatı nedir? Meme küçültme ameliyatı ya da tıptaki adıyla redüksiyon mamoplasti estetik kaygılardan veya medikal problemlerden dol..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı
  Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme Büyütme Ameliyatı : Birçok kadın memelerin olmasını istediğinden küçük olmasından ya da birinin diğerine oranla daha küçük olmasından şikayetçidi..

  Devamı >