Jawline Çene Dolgusu

Jawline Çene Dolgusu

Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal olarak herkes simetrik yüz hattına ve altın orana sahip olmak ister. Kadın veya erkek fark etmeksizin herkese yapılabilen Jawline çene dolgusu özellikle modern tıbbın ilerlemesiyle birlikte günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilme noktasına gelmiştir.

Çene dolgusu adından da anlaşılabileceği gibi çene hattının belirginleştirilmesini ve dikkat çekici hale getirilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Jawline Çene Dolgusu nedir?

Çene dolgusu özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir estetik müdahale türüdür. Kulak memesi ile çene ucu arasındaki hatta yapılan bir uygulama olan Jawline çene dolgusu uygulaması, sıklıkla çene ucu dolgusuyla da birlikte yapılmaktadır. Çenedeki asimetrik, çukurluk ve eşitsizlik gibi birçok problemin çözüme kavuşmasını sağlayan bu uygulamayla yüz tipine uygun olarak çene şekillendirme de gerçekleştirilebilir. Özellikle çene ucunun görünümü yüz için çok önemli bir unsurdur.

Çene ucunun belirgin olmaması ya da olması gerekenden geride olması yüzde bir orantısızlık yaratacağı için estetik olmayan bir görünüme neden olacaktır. Bu noktada yüzde bir orantı yakalamak için çene ucu dolgusu ve jawline çene dolgusuna kombine olarak başvurulur. Jawline çene dolgusu çene hattına ilişkin birçok problemin çözümü olarak kullanılabilir.

Jawline Çene Dolgusu nasıl yapılır?

Çene dolgusu temel olarak bu uygulamaya özel olarak üretilen dermal dolguların çenede daha öncesinde belirlenmiş alanlara çok küçük ve ince milimetrik iğneler ile enjekte edilmesiyle gerçekleşen bir uygulamadır. Bu uygulamaya karar verilmeden önce ilk olarak kişinin istekleri ve şikayetleri öğrenilir. Ardından çenenin fotoğraflama işlemi gerçekleştirilir.

Elde edilen fotoğraflar sonucunda çene her açıdan incelenir ve fotoğraflar birbiriyle karşılaştırılarak yapısal bozukluklar tespit edilir. Bunun ardından enjeksiyon yapılacak alanlar belirlenir. Enjeksiyonlar içinde bulunan dermal dolgular genellikle hyaluronik asit içerir.

Anestezinin uygulanmasının ardından dolgu malzemeleri milimetrik iğneler ile cilt altına enjekte edilir ve işlem bu şekilde tamamlanır.

Çene dolgusu genellikle tek seans halinde uygulanmakla birlikte bazı durumlarda doktor tarafından yapılan kontrol muayenesinde ek seansa ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda ise ikinci bir seans gerekebilir.

Çene dolgusu kısa süreli olup ortalama olarak 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer lokal anestezi ya da anestezi kremler uygulanacaksa uygulama bölgesinin uyuşması için bir süre gerektiği için bazı durumlarda yarım saati bulabilir.

Uygulama sonrasında hafif kızarıklık ve ödem görülebilir. Bunlar kısa süreli olup kendiliğinden geçecek düzeydedir. Uygulama yaptıran kişiler uygulama sonrasında hemen sosyal hayata dönebilir ve sosyal hayatlarını ertelemeye gerek kalmaz. Jawline çene dolgusunun kalıcılığı ise içerisinde hyaluronik asit olmasından dolayı ortama 1-1,5 yıl arasında değişir.

Jawline Çene Dolgusu için kimler uygun birer adaydır?

Çene dolgusu çenenin alt kısmına uygulanan bir dolgu uygulamasıdır. Bu bölgenin görünümünden memnun olmayan kişilere, kısa ve yumuşak hatlı çene ucuna sahip olan kişilere, yuvarlak yüz hattına sahip olan kişilere, dudak ve çene uyumunun orantısız olduğu kişilere, kısa çene hattına sahip olan kişilere, çene hattında hacim kaybı yaşayan kişilere, asimetrik görünümlü çene çizgisine sahip olan kişilere sıklıkla uygulanan bir işlemdir.

Çene dolgusu isem kadınlarda hem de erkeklerde başarılı sonuçlar alınan etkin bir ameliyatsız estetik işlemdir. Her dolgu uygulamasında olduğu gibi 18 yaş sınırı bulunan jawline çene dolgusu, doğru şekilde planlandığında güzellikte uluslararası standart kabul edilen oval yüz hattına veya bir diğer deyişle V-Line yüz formuna kavuşmak mümkündür.

Jawline Çene Dolgusu kimlere uygulanmaz?

Jawline çene dolgusu ileri derecede diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalığa sahip olanlara, kanser hastalarına, bağışıklık hastalıkları ya da yara iyileşme problemi olan kişilere, uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu bulunan kişilere, hamile kadınlara ve emzirme dönemindeki annelere, sürekli olarak önemli ilaç kullananlara, cilt hastalarına ve çocuklara uygulanmaz.

Cilt hastalığına sahip olan kişiler ilk olarak cilt hastalığının tedavisini almalı ardından Jawline çene dolgusu yaptırmalıdır. Jawline çene dolgusu öncesindeki muayenede gerekli kontrol ve incelemeler yapıldıktan sonra uygun bir aday olup olunmadığına karar verilir.

Jawline Çene Dolgusu hangi uygulamalarla kombine olarak yapılabilir?

Çene dolgusunun yeterli olmadığı bazı durumlarda uygulamayı yaptıran kişinin istediği yüz görünümüne sahip olması amacıyla bu uygulama çene dolgusu ve yüz dolgusu uygulamaları ile kombine olarak gerçekleştirilebilir. Elmacık, alın, yanak, burun, dudak ve çene dolguları ihtiyaç duyulması halinde Jawline çene dolgusuyla kombine olarak gerçekleştirilebilir.

Çene dolgusu botoks uygulamaları ile kombine olarak da yapılabilir. Yüze özellikle de çene hattına yapılan botoks uygulamaları Jawline çene dolgusuyla birliktelik sağlayarak tedavi başarısını arttırabilir. Jawline çene dolgusunun cilde basit bir şekilde yapılan enjeksiyon uygulamalarıyla kombine olarak yapılmasında sakınca yoktur. Doktor izni bu noktada önemlidir.

Jawline çene dolgusu kalıcı bir uygulama olmadığı için belirli bir sürenin ardından vücut tarafından emildikten sonra dışarı atılır. Birkaç yıl etkisi bulunan bu uygulama etkisi geçtikten bir süre sonra tekrarlanabilir.

Jawline Çene Dolgusu sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

Çene dolgusu sonrası sosyal hayata dönüş için beklenilmesi gerekilen bir süre bulunmamaktadır. Uygulamada herhangi bir kesi işlemi yapılmadığı için günlük hayata dönüş kolaydır. Uygulamanın yapıldığı gün sosyal hayata dönülebilir ve uygulamanın ertesi günü iş hayatına dönülebilir. Uygulamadan sonra hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bazı kişiler bu şikayetlerin geçmesi için sosyal hayata dönmekte 2-3 gün bekleyebilir.

Çene dolgusu sonrası sosyal hayata dönüşte 1-2 gün alkol tüketilmemeli, sıcak duş, solaryum, sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak durulmalı, bir süre makyaj yapılmamalı, ağır spor hareketlerinden uzak durulmalı, baskı ve darbeden kaçınmalı, cilde asitli ürünler sürülmemeli, yoğun güneşten kaçınmalı ve kahve gibi sıcak içecekler tüketmemelidir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Jawline Çene Dolgusu için yaş sınırı nedir?

Jawline çene dolgusu diğer uygulamalarda olduğu gibi gelişim çağını tamamlamış ve genel sağlık durumu iyi olan kişilere yapılabilir. Gelişim çağının tamamlanması ise 18 ila 20 yaşına denk geldiği için bu uygulamanın yapılabilmesi için 18 yaş ve üstü şartı aranır.

Jawline Çene Dolgusu ağrılı bir uygulama mıdır?

Jawline çene dolgusunun ince milimetrik iğneler ile enjeksiyon yöntemiyle uygulandığından bahsetmiştik. Jawline çene dolgusu sırasında sadece iğne vurulurken olduğu gibi bir his oluşur. Bu his ağrı veya acı vermez ve uygulama sonrasında da ağrı ve acı yaşatmaz. Ayrıca bazı kişilerde uygulama öncesinde anestetik etki gösteren topikal kremler uygulandığı için uygulama bölgesi tamamen uyuşmuş olur. Yani ağrı ve acı hissi söz konusu değildir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >