Popo Estetiği & Kaldırma

Popo Estetiği & Kaldırma

Popo Estetiği ve Popo Kaldırma nedir?

Popo Estetiği & Kaldırma Ameliyatı : Popo estetiği poponun sarkık durduğu, küçük olduğu ya da fazla büyük olduğu durumlarda yapılan bir estetik operasyondur. Bu estetik ameliyatta vücudun genel görünümünün üzerindeki olumsuz etkiden kurtulup vücudun daha estetik bir görünüm kazanması amaçlanır. Son yıllarda popo estetiğine görülen rağbet ise bazı kişilerin sarkık durmayan ve hacimli olan popo isteğinden kaynaklanır.

Popo estetiğinde en çok rağbet gören ise Brazilian Butt Lift (BBL) adı verilen popo kaldırma ve daha kalkık popo görünümünü amaçlayan estetik işlemdir.

Popo Büyütme ve Dikleştirme Estetiği nasıl yapılır?

Popo büyütme ve dikleştirme estetiğinde ilk olarak hastaya enjekte edilecek yağ dokusunun alınacağı kalça, uyluk ve karın alanları belirlenir ardından liposuction ile bu alanlardan yağ dokusu alınır. Liposuction yöntemiyle yağ dokularının alınması için bu bölgelere küçük kesiler atılır. Bu kesilerin içerisinden yağ dokularına doğru ince tüp şeklinde bir alet itilir ve bu alet doğrudan yağ dokusunu çekip alır. Alınan yağ dokuları popo estetiğinde kullanılmak üzere hazır hale getirilir.

Ameliyatta kullanılmak üzere hazırlanan yağ dokuları için belirlenen alanlardan üç ila beş noktaya insizyonlar yapılır ve bu insizyonların içerisinden hazırlanan yağ dokuları enjekte edilir. Hem yağ dokularının alındığı hem de enjekte edildiği bölgedeki kesilere dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır.

Popo dikleştirme ve büyütme estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Bu ameliyatta amaç daha büyük, dolgun, hacimli ve kıvrımlı bir popo elde etmektir.

Popo Küçültme Estetiği nasıl yapılır?

Popo küçültme estetiğinde genellikle liposuction ile popo küçültme tercih edilir. Fazla bölgelerden yağ dokularının alınmasıyla şekillendirilebilen popo küçültme estetiğinde tedavi süresi kısadır. Popo küçültülürken alınan yağ dokuları popoda çöküklük olan alanlarda kullanılabilir.

Kimler Popo Estetiği için uygun adaydır?

Popo büyütme ve dikleştirme için uygun adaylar vücut kütle indeksleri normal veya normale yakın olanlar, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayanlar, vücudunda yeterince yağ dokusu olanlardır. Meme küçültme için ise büyük popoya sahip olup bu durumdan şikayetçi olan kişilerdir.

Kimler Popo Estetiği için uygun aday değildir?

Popo estetiği için uygun olmayan adaylar kan pıhtılaşma bozukluğuna sahip olan kişiler, kanser hastaları, hamileler ya da hamilelik şüphesi bulunanlar, emziren anneler, vücut kitle indeksi çok aşırı kilolu ya da obezite sınıfına dahil olanlar, aşırı sigara veya alkol tüketenler, vücutlarında yeterli yağ dokusu bulunmayanlardır.

Popo Estetiğine hazırlık süreci nasıldır?

Popo estetiği öncesinde doktor hastayı muayene eder, belli testleri uygular, sağlık durumunu inceler ve tıbbi geçmişi öğrenilir. Popo estetiğinde belli testlerde hastanın anestezi uygunluğuna bakılır ve kan testleri alınır.

Fiziksel muayenede fiziki muayene yapılır ve hasta doktora şikayetlerini aktarır. Fiziksel muayene sırasında doktor hastanın kalça yapısına ve sorununa bakıp ameliyatın amacını ve yöntemini belirler.

Tıbbi geçmişin öğrenilmesi aşamasında hastanın sağlık öyküsü, geçirdiği ameliyatlar, kronik hastalıklar, sık kullandığı ilaçlar, alerjileri, aile sağlık öyküsü ve sigara/alkol alışkanlığı öğrenilir. Popo estetiği öncesinde hastanın bol su tüketme alışkanlığı ve C vitamini bulunduran besinleri tüketme alışkanlığı edinmesi gerekir. Bundan dolayı ameliyat öncesinde hastanın beslenme alışkanlığı sorulur.

Son olarak doktor hastadan aldığı bilgiler doğrultusunda bir ameliyat planı yapar ve hastaya uygun bir şekilde ameliyat günü kararlaştırılır.

Popo Estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Popo estetiği hastaya yönelik planan ameliyat süreci sonrasında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bunlardan en önemli ameliyat bölgesinin doğru ve temiz bakımıdır. Belirlenen pansuman günleri ve doktor kontrolü günleri aksatılmamalıdır. Doktorun reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca doktor ameliyattan sonra C vitamini takviyesini uygun görürse C vitamini alımına özen gösterilmelidir.

İyileşme sürecinde hasta ameliyatın olduğu gece hastanede kalır ve ameliyattan sonraki gün ayağa kalkar. Bu süreçte hastanın kendini zorlamaması açısından yanında refakatçisi olmalıdır. İyileşme döneminde önemli olan diğer madde ise hastanın ameliyat sonrasında dengeli ve düzenli beslenmesidir.

Doğru ve dengeli beslenme iyileşme sürecini kısaltırken dengesiz ve besin değeri olmayan ürünleri tüketmek iyileşme sürecini uzatabilir. Popo estetiğinden sonra  bol sıvı tüketilmelidir. Ayrıca ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde işten izin almak gerekir. Ameliyattan sonraki ilk bir ayda yürüyüş dışında hiçbir egzersiz yapılmamalıdır.

Popo Estetiği sonrası nelere dikkat edilmeli?

 • Ameliyattan sonraki ilk 15 gün popoya verilen şeklin bozulmaması amacıyla yüz üstü yatılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk 15 gün yine popoya verilen şeklin bozulmaması amacıyla poponun üzerine oturulmamalıdır. Doktorun vereceği popo yastığının üzerine bacaklar gelecek bir şekilde oturulmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında liposuction uygulanan alanlardan bir miktar sıvı gelmesi normaldir.
 • Popo estetiğinden bir gün sonra duş alınabilir.
 • Ameliyat korsesi en az altı hafta boyunca giyilmelidir.
 • Hasta C vitamininden zengin beslenmelidir.
 • Ameliyattan sonraki altıncı aya kadar popo bölgesine enjekte edilen yağların bir kısmı popo tarafından emileceği için ameliyat esnasında fazla yağ dokusu enjekte edilir. Ameliyat sonrasında hastaların endişe kapılmaması bu konuyla ilgili bilinçli olması gerekir.
 • Poponun istenilen son şekli alması altı ayı bulabilir.
 • Ameliyattan sonra hastanın kendini iyi hissetmeye başladığı dönemde yürüyüşlere başlanmalıdır.
 • Ağır sporlara ikinci haftanın bitimiyle başlanmalıdır.
 • Popo estetiğinden sonra ilk iki hafta sigara ve alkol tüketilmemelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı, bu ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Erkekler Popo Estetiği yaptırabilir mi?

Popo belirginleştirmek veya popo küçültmek isteyen herkes erkek ya da kadın fark etmeksizin popo estetiği yaptırabilir. Popo estetiğinin planlanması hastaya özel olduğu için kadın olma şartı aranmaz.

Popo Estetiği ne zaman etkisini gösterir?

En yaygın popo estetiği BBL (Brazilian Butt Lift) popo adı verilen Brezilya poposudur. BBL popo estetiği sonrasında popoda dolgunluk hemen hissedilmeye başlanır ancak ameliyat sonrasında ameliyata bağlı olarak ödem, şişlik ve diğer yan etkilerin kaybolması birkaç haftayı bulabileceği için son halini tam olarak görebilmek için bu etkilerin geçmesi beklenmelidir. BBL popo estetiği sonrasında hastanın bir süre poposunun üzerine oturmaması ve bakımını doğru bir şekilde yapması gerekir. Yine uyurken yüz üstü ya da yana dönük yatılmalı, sırt üstü yatılmamalıdır. Ameliyat yerleri iyileşmeden bu davranışlarda bulunmak ameliyatın başarısız bir şekilde sonuçlanmasına ve komplikasyon gelişmesine neden olacaktır. Ayrıca BBL popo estetiğinde enjekte edilen yağ dokusunun %20-30'una kadar bir kısmını vücut emip absorbe edebilir, fazla yağın emilip absorbe edildiği durumda ameliyatın bir kez daha tekrarlanması gündeme gelebilir.

Popo Estetiğinin izleri belli olur mu?

Yağ enjeksiyonuyla popo estetiğinde izler belli olmamaktadır. Protezin kullanıldığı popo estetiğinde ise poponun görünmeyen bir kısmından kesi yapılacağı için yine izler yine belli olmaz.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Vaser Liposuction
  Vaser Liposuction

  Vaser Liposuction nedir? Vaser Liposuction : Liposuction karın, basen, kalça, kol ve gıdı bölgelerinde fazla olan yağ dokularının alınmasıyla gerçek..

  Devamı >
  Bacak Estetiği
  Bacak Estetiği

  Bacak Estetiği : Birçok kadın estetik bir görünümü hedeflediği için güzellik algılarından biri olan bacaklarının ne çok kalın ne de çok ince olmasını ..

  Devamı >
  Genital Estetik
  Genital Estetik

  Genital estetik nedir? Genital estetik doğuştan ya da sonradan farklı nedenlere bağlı olarak genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmes..

  Devamı >
  Popo Estetiği & Kaldırma
  Popo Estetiği & Kaldırma

  Popo Estetiği ve Popo Kaldırma nedir? Popo Estetiği & Kaldırma Ameliyatı : Popo estetiği poponun sarkık durduğu, küçük olduğu ya da fazla büyük ..

  Devamı >
  Mini Karın Germe
  Mini Karın Germe

  Mini Karın Germe : Vücut yaş alma, hamilelik, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı şeklini kaybetmeye ve formunu bozmaya açık bir haldedir. Cilt ge..

  Devamı >
  Karın Germe Ameliyatı
  Karın Germe Ameliyatı

  Karın Germe Ameliyatı : Birçok kişi fazla kilolarını verdikten sonra karın bölgesinde oluşan ve istenmeyen sarkıklarından da kurtulmak istemektedir. K..

  Devamı >