Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt Göz Kapağı Ameliyatı : Göz kapakları ilerleyen yaş ve yerçekiminin etkisiyle torbalanmaya, sarkmaya, kırışmaya ve çizgilenmeye oldukça müsaittir. Bu şikayetler estetik görünümü bozmasının yanı sıra bazı kişilerde görmeyi de engellediği için kişilerin günlük yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Bu problemleri yaşayan birçok kişi, çareyi alt göz kapağı ameliyatında aramaktadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı nedir?

Alt göz kapağı ameliyatı; alt göz kapağındaki torbalanmaları, cilt gevşekliklerini, koyu halkalanmaları ve sarkmaları gidermek için başvurulan bir estetik işlemdir.

Alt göz kapağı ameliyatında amaç; kişilerin daha genç ve estetik bir göz çevresine sahip olmasına yardımcı olmaktır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı nasıl yapılır?

Alt göz kapağı ameliyatı aslında hastaya özel olarak yapılan bir ameliyattır çünkü alt göz kapağı estetik ameliyatına başvurulmasındaki şikayetler kişiye özeldir. Bazı durumlarda orbita adı verilen göz çukuru içindeki yağ yastıkçıklarının fıtıklaşması sonucunda oluşan yağ torbalarının görünümünü azaltmak amacıyla buradaki yağları bir kısmı alınır. Yağ çıkarılması esnasında transkonjoktival adı verilen yani göz kapağının içinden ya da transsilyer adı verilen yani gözün kirpikli kenarından işlem gerçekleştirilir. Bazı durumlarda ise iki bölgeden aynı anda işlem gerçekleştirilmektedir. Burada amaç, alt göz kapağındaki torbalanmaların giderilmesidir. Yağ torbalanmalarının direkt kesilip alınması ya da göz yaşı deformitesi sonucunda da operasyon gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrasında dikiş izi beklenen bir durum değildir çünkü kesiler gözle görülmeyecek noktalardan yapılmaktadır fakat cildin gevşekliğini fazla kaybettiği durumlarda daha gergin bir cilt elde etmek amacıyla göz çukuru kemiklerine dikiş atılabilir ve bu durumda gözün alt kirpikli kısımın kenarında 3-4 mm’lik bir dikiş izi olabilir.

Alt göz kapağı ameliyatında karşımıza çıkan farklı bir şikayet ise yanak cildi ve dokusunun yer çekimi ile sarktığı durumlardadır. Bu durumda orta yüz germe ameliyatına ek olarak alt göz kapağı estetik ameliyatı gerçekleştirilebilir. Bu durumda ise farklı bir operasyon gerçekleşeceği için tüm şikayetlerle beklentiler doktor ve hasta uyumu sonucunda bir çözüme kavuşturulmaktadır. Bundan dolayı hasta dokusunun limitleri, ön analiz ve dikkatli muayene oldukça önemlidir.

Alt göz kapağı estetik ameliyatlarında eğer sadece göz kapağına müdahale söz konusuysa o zaman işlem ortalama 1 saatte tamamlanır ancak orta yüz germe ameliyatıyla kombinasyon söz konusuysa o zaman işlem ortalama 2,5 saatte tamamlanmaktaıdr.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı için kimler uygun adaydır?

Alt göz kapağı ameliyatı göz kapağı torbalanmaları olup bundan şikayetçi olanlara, alt göz kapağı cildinde sarkma ve derin çizgilenme olup bunlardan şikayetçi olanlara uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bu cerrahi operasyonda amaç torbalanma yaratan yağ dokuların çıkarılması, sarkmış cildin gerginleştirilmesi ve alt göz kapağının ayarlanmasıdır.

Hastadan hastaya değişmekle birlikte söz konusu alt göz kapağı estetik ameliyatları olduğunda genellikle 30’lu yaşların ortalarından itibaren bu operasyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı kimlere uygulanamaz?

Alt göz kapağı ameliyatı iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek hastalığı (şeker, tiroid gibi) bulunan kişilere ve yine iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek ilaçları düzenli olarak kullanmak zorunda olan kişilere, ciddi göz problemi (kuru göz sendromu, göz tansiyonu, retina ayrılması gibi) olan kişilere uygulanamaz. Ayrıca bu ameliyat 18 yaş altındaki kişilere de uygulanmamaktadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatına hazırlık süreci nasıldır?

Alt göz kapağı ameliyatı için hazırlık aşamasında ilk olarak laboratuvar değerlendirmesi ve tıbbi değerlendirme yapılır. Tıbbi değerlendirmede hastanın daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar, sıklıkla kullandığı ilaçlar, herhangi bir şeye alerji durumu, kronik hastalığın varlığı gibi sorular hastaya yöneltilir.

Tıbbi değerlendirmenin ardından laboratuvar değerlendirmesi yapılır. Sonraki aşamada hastanın mevcut olarak kullandığı ilaçların düzenlemesi yapılmaktadır. Son aşamada ise hastaya sigarayı bırakması, aspirin, antienflamatuar gibi ilaçların ve bitkisel takviyelerin alınmaması konusunda uyarı yapılır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 • Hastanın ameliyat sonrasında göz kuruluğu yaşamaması amacıyla suni gözyaşı damlası ve antibiyotikli kremler verilecektir. Bunların kullanımına özen gö
 • Ameliyattan sonraki ilk gece morluk ve şişliğin yoğun bir şekilde yaşanmaması amacıyla soğuk uygulama yapılması gerekir.
 • Göz çevresinde oluşan olası morluk ve şişlikler genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden geç
 • Ameliyattan sonraki iyileşme döneminde hastaların dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanması önemlidir.
 • Ameliyattan sonraki birinci haftanın sonunda hastanın kontrol muayenesine gelmesi gerekir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Operasyonu takip eden ilk hafta boyunca hastaların yüz üstü yatmamaları ve operasyon bölgesini baskıya maruz bırakmamaları önemlidir. Bununla birlikte ilk hafta dışarı çıkıldığında göz çevresinin güneşten korunması büyük önem taşır.

Operasyon sonrası bazı hastalarda şişilik ve morluklar görülebilir. Aralıklarla uygulanan soğuk kompresslerle bu şişilik ve morluklar rahatlıkla minimalize edilebilir.

Soğuk uygulama ve yağlandırıcı merhemler veya bazı durumlarda gözlerin gazlı bez ile kapatılması hastanın rahatlaması için önerilebilir. Burada dikkat edilmesi gerekilen husus yapılacak uygulamaların bilinçli bir şekilde ve bizim yönlendirmemiz doğrultusunda yapılmasıdır.

Ameliyat sonrasında şişlik, morluk, göz kuruluğu ve tahriş yaşanması muhtemel durumlardır. Bunlar soğuk uygulamalar, ilaçlar ve suni gözyaşı damlası ile düzeleceği için endişe etmeye gerek yoktur.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Alt Göz Kapağı Ameliyatı sonuçları ne zaman görülür?

Alt göz kapağı estetik ameliyatları, kısa sürede sonuç alınan etkin estetik operasyonlardan biridir. Alt göz kapağı estetik ameliyatından sonraki ilk hafta hastalar, iyileşme süreçlerini tamamlar ve akabinde göz kapaklarında nihai sonuçlar görülür. Bazı hastalarda bu süre 10-14 güne kadar uzayabilmektedir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatının yan etkileri nelerdir?

Alt göz kapağı estetik ameliyatında göz derisinde kanama riski beklenen bir durumdur. Buna ek olarak şişlik, morluk ve göz kuruluğu da görülebilir. Bunlara ek olarak, hemen hemen her ameliyatta olduğu gibi alt göz kapağı estetik ameliyatında da enfeksiyon riski bulunmaktadır. Ancak operasyon için birinci sınıf hizmet veren bir hastanenin seçilmesi enfeksiyon riskini büyük oranda minimalize eder. Doğru bir planlama ve uygulama ile alt göz kapağı estetik ameliyatı, kısmi ödem ve morluk dışında yan etki görülmeden tamamlanabilir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatında izler nasıl gizlenir?

Alt göz kapağı estetik ameliyatında kesiler gözle görülür derecede olmayacak bir şekilde gerçekleştirilir. Alt göz kapağı estetik ameliyatlarında cilt kesileri genellikle kirpik diplerinden yapılır. Böylelikle büyük oranda olası bir ameliyat izinin önüne geçilir. Bunun dışında alt göz kapağının iç kısmına da bir kesi yapılarak fazla deri çıkarılabilir. Bu yol, alternatif bir yoldur.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Üst Göz Kapağı Estetiği
  Üst Göz Kapağı Estetiği

  Üst Göz Kapağı Estetiği : Cilt birçok etkenlere bağlı olarak zaman içerisinde elastik yapısını kaybeder ve göz çevresindeki fazla deri göz kapaklarınd..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun Estetiği : Yüzümüzün tam ortasında bulunduğu için güzel ve yakışıklı görünümde hatrı sayılır bir yere sahip olan burun, küçük deformasyonların d..

  Devamı >
  Alt Göz Kapağı Ameliyatı
  Alt Göz Kapağı Ameliyatı

  Alt Göz Kapağı Ameliyatı : Göz kapakları ilerleyen yaş ve yerçekiminin etkisiyle torbalanmaya, sarkmaya, kırışmaya ve çizgilenmeye oldukça müsaittir. ..

  Devamı >