Facetite

Facetite

Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz hatları, belirginliğini kaybetmeye ve yüz ovali bozulmaya başlar. Yüz hatlarının belirginliğinin kaybedilmesi yaşlı, yorgun ve ifadesiz bir görünüme neden olur.

Günümüzün teknolojisi belirginliğini kaybetmeye başlayan yüz hatlarının geri kazandırılması amacıyla Facetite teknolojisini geliştirmiştir.

Facetite nedir?

Facetite uygulaması klinik ortamda yapılabilen, radyo frekans enerjisi ile çalışan, cilt sıkılaştırma amacıyla yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada temel prensip ciltte azalmaya başlayan kolajen üretiminin tetiklenmesine dayanır. Kolajen üretimi tetiklenerek cilt sıkılaşmaya başlar ve yüz hatları yeniden belirginleşir. Bu uygulama güvenilir, konforlu, acı ve ağrı yaşatmayan bir uygulamadır.

Facetite nasıl yapılır?

Facetite uygulaması hastanın konforunu arttırmak amacıyla his kaybını azalması için lokal anestezi altında yapılır bundan dolayı uygulamaya başlamadan önce ilk olarak lokal anestezi uygulanır.

Ortalama bir saat süren bu uygulama minimal derecede invazivdir. Lokal anestezi sonrasında bipolar radyo frekansının enerji gücünün kullanıldığı cihaz ile cilt altına küçük bir kanül sokulur. Bu kanül cilt altını ve yağ dokusunu ısıtmada kullanılır. Burada kanülün verdiği sıcaklık ilk andan itibaren doktor tarafından kontrol altında tutacağı için bu konuda endişe etmeye gerek yoktur. Bu uygulamada sadece küçük iğne giriş çıkışları olacaktır.

Facetite uygulandıktan sonra sonuçlar hemen görülebilir. En iyi sonuçlar altı ayda fark edilirken uygulama sonuçları 5 yıla kadar etkisini gösterebilir.

Facetite uygulamasının etki mekanizması nasıldır?

Facetite uygulamasının etki mekanizması radyo frekans dalgasının enerjisine dayanır. Uygulamada kullanılan radyo frekans enerjisi teknolojisi derinin yüz dokularına etki ederek fazla miktarda olan yağ dokusunu eritir ve cilt dokusunu küçültür.

Uygulamada kullanılan ısı teknolojisi ise ciltte hazır halde bulunan kolajen üretimini tetikleyerek yüzün hacimlenmesini sağlar. İki teknolojinin bir araya gelmesiyle cilt daha canlı ve parlak görünüm alırken ciltte oluşan deformasyonlar gerilemeye başlar.

Kimler Facetite için uygun birer adaydır?

Facetite alın, göz çevresi, yanaklar, dudak, çene, gıdı, boyun kırışıklıkları ve sarkmaları için geliştirilmiş ciltte sıkılaşma ihtiyacı olan bölgelere yapılan bir uygulamadır. Dolayısıyla Facetite yüz hatlarını yeniden belirginleştirmek isteyenlere, bu bölgelerde kırışıklıkları ve sarkmaları olanlara, daha genç bir görünüm elde etmek isteyenlere yapılır.

Facetite kimlere uygulanamaz?

Facetite cildinde aktif olarak enfeksiyon olan kişilere, kalp pili olan kişilere, hamilelere, dört ay içerisinde ameliyat geçirmiş kişilere, diyabet hastalarına ve kanser hastalarına yapılamaz.

Facetite kaç seans yapılır?

Facetite yapılma amacına ve uygulama bölgesine göre genellikle tek seans yapılır. İhtiyaca göre tekrarlanabilen bu uygulama diğer uygulamalar ile kombine bir şekilde de yapılabilir.

Facetite hakkında bilinmesi gerekenler

 • Facetite uygulaması radyo frekans dalgaları enerjisi sayesinde çalışan, ciltte sıkılaşma ve cilt dokularında küçülme sağlayan oldukça etkili bir uygulamadır.
 • Bu uygulama sarkık gıdı, çifte gerdan, yanakları kaldırmak, çene hattını şekillendirme, ciltten fazla yağı alarak yüzü ve boynu yeniden şekillendirme, boyun kırışıklıklarında derinin sıkılaştırılması, ince çizgilenme ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Klinik ortamında ve steril koşullar altında yapılması gereken ve bu şartlar altında yapıldığında komplikasyonu olmayan bir uygulamadır.
 • Uygulama lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hastanın ağrı ve acı yaşaması söz konusu değildir. Lokal anestezinin etkisini kaybetmesi ile birlikte hafif ağrılar hissedilse de bunlar kendiliğinden geçecek düzeydedir.
 • Uygulamadan sonra basit düzeyde kızarıklıklar ve ödem görülebilir. Bundan dolayı hasta birkaç günlüğüne sosyal hayatını ara vermek isteyebilir.
 • Facetite uygulaması yüzün alt yanak, gıdı, çene ve çene çevresindeki sarkmalar ile kırışıklıklara odaklanan bir uygulamadır. Bunun dışında göz çevresi ve kaş bölgelerinde de sıkılaştırma amacıyla kullanılabilir.
 • Facetite uygulaması küçük bir kesi atılarak gerçekleştirilen işlemdir yani invazivdir. Bundan dolayı steril şartlar altında yapılması gerekir. Ayrıca bu uygulamada radyo frekans enerjisinin gücü kullanılır.
 • Cilde atılan kesiler normal dikiş tekniği ile dikilmeyip sıvıyla doldurma tekniği ile kapatılır. Dolayısıyla ciltte dikiş izi olmaz.
 • Bu uygulamanın yan etkileri oldukça nadir görüldüğü için son derece güvenilirdir.
 • Facetite uygulaması güvenilirliğini FDA tarafından onaylatmış bir uygulamadır.
 • Bu uygulama birkaç saat içinde yapılır ve hastanın gözlem altında kalmasına gerek olmadığı için uygulamadan hemen sonra hastaneden çıkış yapılabilir.
 • Facetite uygulaması birçok kişide işe yarayan etkili bir uygulama olduğu için bu uygulamayı yaptıran kişiler memnuniyetlerini ifade etmiştir.
 • Son olarak Facetite uygulaması tek başına yapılabildiği gibi Accutite uygulaması ile de kombine bir şekilde yapılabilir. Accutite uygulaması özellikle göz ve kaş çevresinde oldukça işe yarayan bir uygulamadır. İki uygulamanın bir araya gelmesiyle hem etkinlik hem de uygulamaların kalıcılık artacaktır.

Facetite sonrası neler beklenmelidir?

Facetite uygulaması sonrası hastalar uygulamadan sonraki iki ila dört hafta boyunca ödem yaşar. Yüz ve boyun ilk hafta oldukça hassaslaşır. Uygulama sırasında uygulama bölgesindeki sinirler ısındığı için uygulama sonrasında tepki olarak uyuşukluk yaşanabilir.

Yaygın olmamakla birlikte 1-2 hafta içerisinde düzelen morarmalar görülebilir. Uygulama steril şartlar altında ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde enfeksiyon riski azalmakla birlikte genel olarak bu risk vardır. Cildin ve sinirlerin verdiği tepkiye bağlı olarak uyuşukluk yaşanabilir ancak kalıcı olarak sinir hasarı gerçekleşmez. Hali hazırda bu uygulama güvenilirliği ile FDA onayı almış bir uygulamadır.

Uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece yanık ve yara izlerinin yaşanması beklenen bir durum değildir. Son olarak uygulama bölgelerinin steril şeritler ve pansumanlar tarafından kapatılması gerekir. Bu bölgelere üç gün aralıksız bir şekilde kompresyon bandı uygulanmalıdır.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Facetite etkisini ne zaman gösterir?

Facetite uygulaması radyo frekans dalgaları enerjisi ve ısı teknolojisi sayesinde cildin derin dokusuna nüfuz eder, fazla yağı eritir, cildi sıkılaştırır ve ciltteki kolajen üretimini tetikler. Uygulamanın bu etkileri ilk andan itibaren görülmeye başlamakla birlikte tam olarak beklenen ve istenilen sonuç dört ila altı hafta arasında ortaya çıkmaya başlar. Bu süre cildin kendini yenilemesi ve kolajen üretiminin gerçekleşmesi için gereklidir.

Facetite ne kadar kalıcıdır?

Facetite uygulamasının kalıcılığıyla ilgili bir süre vermek doğru değildir çünkü cilt yaşayan bir doku olduğu için çevresel ve fiziksel etmenlere oldukça açıktır. Dolayısıyla Facetite uygulamasının kalıcılığı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu uygulama ciltte sıkılaşma ve yumuşak cilt dokusunda küçülme sağladığı için ciltte uzun yıllar etki bırakacağını ifade edebiliriz.

Facetite sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Facetite sonrası sosyal hayata dönülmesi için bir süre yoktur. Uygulama sonrasında uygulamaya bağlı kızarıklık ve ödem yaşanmaktadır. Bu şikayetlerin geçmesini bekleyen kişiler uygulamadan birkaç gün sonra sosyal hayatına devam ederken bu süreyi beklemek istemeyen kişiler uygulamadan hemen sonra sosyal hayatına devam edebilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >