Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe

Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilmektedir. Yüz ve boyun germe ameliyatı kişileri bu şikayetlerinden kurtaran konforlu ve etkili bir ameliyattır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı nedir?

Yüz ve boyun germe ameliyatı sarkık ve kırışık cilt dokusunu kaldırarak ve sıkılaştırarak yüzün daha genç durmasını sağlayan bir estetik cerrahi operasyondur. Yüz ve boyun germe ameliyatının amacı; yüz ve boyunu derisini sıkılaştırmak, gerdirmek, yüz ve boyun kaslarını sıkılaştırmak, bu alanlardaki fazla yağları gidermektir. Bunlar yüz ve boyun bölgesinin daha genç durmasını sağlayan etkin işlemlerdir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı neden ihtiyaç duyulur?

Yüz ve boyun germe ameliyatına boyun derisinin gevşemesi ve sarkması durumlarında, boyun kaslarının gevşemesi ve sarkması durumlarında, boyun deri altı yağ yastıklarında büyümesinde, boyun kas altı yağ yastıklarında büyümesinde, küçük çene iskeletinde, sarkık hyoid kemik yapısında, büyümüş ve sarkmış tükürük bezlerinde ihtiyaç duyulur. Özellikle yüz yaşlanmasının ileri evrelerinde yanaklardaki yumuşak dokuların sarkmasında ihtiyaç duyulur.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatına hazırlık süreci nasıldır?

Yüz ve boyun germe ameliyatına hazırlık sürecine ilk olarak hastanın genel sağlık öyküsü alınarak başlanır. Sağlık öyküsünde hastanın varsa kronik hastalıkları, geçirmiş olduğu ameliyatlar, alerjileri, sık kullandığı ilaçlar, aile sağlık öyküsü öğrenilir.

Sigara ve ilaç kullanımı hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında çeşitli risklere neden olduğu için bu alışkanlıklar sorgulanır. Yüz ve boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olduğu için ameliyat öncesinde hastanın anesteziyi ne kadar tolore edebildiğini anlamak için anestezi testi yapılır. Ameliyat olmaya karar verildiğinde ise hastaya bitkisel ürünlerin, sigara ve alkolün tüketimi yasaklanır. Sık kullandığı ilaçlar ve kan sulandırıcı kullanımı varsa bu ilaçlar düzenlenir.

Ameliyattan bir gece öncesinde saat 00.00’den itibaren yiyecek ve içecek tüketmemesi istenir. Ameliyat günü ise hasta sabahtan hastaneye giriş yapar, damar yolu açılır varsa kan tetkikleri için kan alınır ve hasta odasına alınarak ameliyat saati için beklemeye başlar.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz ve boyun germe ameliyatı hastanın yüz, çene ve boyundaki fazla yağların, dokuların ve kasların şekillendirilmesiyle gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyat hastanın kulağının ön kısmından bir kesi yaparak başlar. Ardından fazla yağ ve dokular yüze uygun olarak yeniden konumlandırılarak cilt yeniden düzenlenir ve fazla deri çıkarılır.

Kesiler fazla görülmeyen yerlerde olduğu için gözle fark edilemeyecek şekilde ince çizgi halinde iyileşme gösterir. Bu ameliyat yüz kırışıklıkları ve sarkma görüntüleri için en iyi tedavi şeklidir. Yüz ve boyun germe ameliyatında bazı hastalar bir gece hastanede kalırken bazıları ameliyatla aynı gün taburcu olabilir.

Yüz ve boyun germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen, ortalama olarak 1.5-2 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında ameliyat öncelerinin fazla şişmemesi amacıyla soğuk uygulama yapılmalıdır. Doktorun öneri bir tavsiyeleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Yüz ve boyun germe ameliyatı 10 yıla kadar kalıcık göstermektedir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çoğu hasta yüz ve boyun germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecini bir ila iki hafta arasında kısa sürede atlatmaktadır. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgeleri bandajlanır. Bu bandajlar ameliyatın ertesi günü çıkarılarak şişliğin azalması ve boyun çizgisinin korunması amacıyla yumuşak bir elastik bandaj ile değiştirilir.

Değiştirilen bandajlar ortalama olarak iki hafta kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında genellikle kan ve sıvı birikiminin dışarı atılması amacıyla hastaya dren takılabilir. Dren hasta hastaneden çıkarken ya da ameliyattan 2-3 gün sonra çıkarılır.

Hasta ameliyat sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı, sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmalıdır. Bunun dışında ameliyat bölgelerine darbe almamak ve ağır egzersiz yapmamak önemlidir. Bitkisel ürünlerin nasıl bir etki vereceği tam olarak bilinmediği için bu ürünlerin kullanılmaması gerekir. Hasta boyun konturuna uyumlu iyileşmesini sağlayan korseler kullanmalıdır.

Yüz ve boyun germe ameliyatı sonrasında hastalar ameliyat bölgelerinde morarma ve şişlik yaşayabilir. Bu etkiler ameliyattan sonraki birinci haftanın sonunda geçeceği için endişe edilmemelidir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı için kimler uygun birer adaydır?

Yüz ve boyun germe ameliyatı için boyun bölgesinde yaşlanma oluşmuş ve kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren kişiler, sağlıklı, sigara kullanmayan ve gerçekçi beklentilere sahip kişiler, boyun sarkması, boyun kırışıklığı ve gıdı problemi olan kişiler, yüzünde ince çizgilenme ve kırışıklığa sahip kişiler uygun adaylardır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı kimlere yapılamaz?

Yüz ve boyun germe ameliyatı hamile kadınlara, emzirme dönemindeki annelere, uygulanacak bölgede aktif enfeksiyonu olanlara, cilt hastalarına ya da cilt kanserlerine, penisilin gibi ilaçları düzenli olarak kullananlara, kan sulandırıcı ilaçlarını düzenli olarak kullananlara, ciddi kronik hastalığa sahip olanlara, bağışıklık sistemi zayıf olanlara ve düzenlenmemiş şeker, tansiyon hastalarına uygulanmaz.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı hangi ameliyatlarla kombine olarak yapılabilir?

Yüz ve boyun germe ameliyatı üst göz kapağı ve alt göz kapağı ameliyatlarıyla kombine olarak gerçekleştirilebilir. Bazı hastalarda basit dolgu uygulamalarıyla birlikte yapılması da tercih edilir. Ameliyat tek başına ya da hangi uygulamayla birlikte yapılacağına doktor onayının ardından karar verilir. Tek başına ya da kombine olarak yapılacak ameliyatlarda ameliyat planlaması farklı olacağı için bu durum ameliyat öncesinde hasta tarafından doktora aktarılmalıdır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatında yaş sınırı nedir?

Yüz ve boyun germe ameliyatı yaş ilerledikçe ihtiyaç duyulan bir ameliyattır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyat için de 18 yaşını doldurmak yani reşit olmak yeterli olsa da bu ameliyat genellikle 45-55 yaş aralığına uygulanır. 55 yaştan sonra yaş almaya bağlı olarak çene çevresinde sarkma devam edeceği için genellikle bu yaştan sonra yapılması tercih edilmez.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı sonrası hayata ne zaman dönülür?

Yüz ve boyun germe ameliyatı sonrasında sosyal hayata ne zaman dönüleceği hastaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı hastalar birkaç gün içerisinde sosyal hayata dönebilirken bazı hastalar ameliyattan sonraki birinci ya da ikinci haftanın sonunda sosyal hayatına döner. Bu süre hastanın ameliyat sonrasındaki istirahatine ve doktorun önerilerine uymasına bağlıdır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı komplikasyon riskleri nelerdir?

Yüz ve boyun germe ameliyatının diğer cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi bazı komplikasyon riskleri bulunur. Yüz ve boyun germe ameliyatının en sık görülen komplikasyon riskleri enfeksiyon, uyuşukluk, ağrı, kesi bölgelerinde saç dökülmeleri, yüz sinir hasarı ve sıvı birikimidir. Bu komplikasyon riskleri dışında şişlik ve morluk hemen hemen tüm hastalarda görülür.

Yüz ve boyun germe ameliyatı sonrası enfeksiyon, uyuşukluk, kesi bölgelerinde saç dökülmeleri, yüz sinir hasarı ve sıvı birikimi gibi ciddi komplikasyonlar oldukça nadir olarak görülmektedir. Bundan dolayı endişe edilmemelidir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >