Somon DNA

Somon DNA

Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya müsait bir yapıdadır.

Somon DNA, son yıllarda gittikçe popülerliğini artıran ve cildin beslenmesini sağlayarak kişilerin güzel yaş almasına olanak tanıyan cilt gençleştirme uygulamalarından biridir. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde cildin daha taze, canlı ve genç görünmesine katkı sağlayan Somon DNA uygulaması, yaş alsanız dahi cildinizin daha genç ve dinç görünmesine yardımcı olan bir işlemdir.

Somon DNA nedir?

Somon DNA uygulaması, somon balığının protein yapısı, hyaluronik asit, vitamin ve peptitlerin bir araya getirilmesiyle oluşan bir karışımdır. Somon DNA uygulaması cilt gençleştirme amacıyla kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen bir işlemdir. Somon DNA uygulaması başta yüz bölgesi olmak üzere boyuna, dekolte bölgesine, el üstüne ve vücut çatlaklarına uygulanabilir. FDA onaylı bir işlem olan Somon DNA uygulaması, etkili olduğu kadar güvenliği kanıtlanmış da bir uygulamadır.

Somon DNA uygulamasının en büyük avantajı su moleküllerini tutmasıdır. Su moleküllerini tutma özelliği işlemin içeriğinde bulunan hyaluronik asidin etkinliğini arttırıp yoğun ve uzun süreli nemlendirme sağlamada etkilidir. Ayrıca somon balığının DNA’sında bulunan proteinin kolajen üretimini de tetiklediği bilinmektedir.

Somon DNA uygulaması cildin kolajen üretimini uyarır ve elastin dokusunun güçlenmesini sağlar. Cilt hyaluronik asit sayesinde yoğun bir şekilde nemlenirken sıkılaşır, gerginleşir, gençleşir ve ışıltılı, canlı bir görünüm alır.

Somon DNA nasıl yapılır?

Zaman içerisinde kolajen üretiminin azalması ve elastin liflerinin zayıflamasıyla birlikte cilt sarkmaya, kırışmaya ve çizgilenmeye başlar. Yaşlanmanın ortaya çıkardığı bu problemlere etkin çözümler sunan Somon DNA uygulaması, pratik bir uygulama prosedürüne sahiptir.

Somon DNA uygulaması öncesinde işlem bölgesi, hastanın cildine uygun bir  solüsyon kullanarak temizlenir, nemlendirilir ve anestetik kremler kullanılarak uygulamaya hazır hale getirilir. Somon DNA içeriği, mikro enjeksiyon adı verilen oldukça küçük iğne yapısına sahip iğnelerin içerisine koyularak işlem bölgelerine enjekte edilir. Somon DNA işlemi, uygulama yapılacak alana göre değişmekle birlikte ortalama 20 dakikada tamamlanır.

Somon DNA; kuruluk ve matlık sorunu yaşayan cilde nem ve parlaklığının geri kazandırılmasında, ciltteki siyah nokta ve sivilce izlerinin tedavisinde, cilt kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesinde, göz altında oluşan morlukların giderilmesinde, kadınlarda hormonlardan dolayı bozulan cilt yapısının düzeltilmesinde, kötü alışkanlıklara bağlı olarak bozulan cilt kalitesinin iyileştirilmesinde, boyun ve dekolte bölgesi kırışıklıklarının giderilmesinde ve bölgesel sarkmaların toparlanmasında, ciltte oluşan çatlakların görünümünün azaltılmasında, göz altı torbalanmalarının azaltılmasında, mimik çizgilerinin azaltılmasında, yaşlanma karşıtı korumada, cilt rengini canlandırmada, ton farklarını eşitlemede, gözenekleri sıkılaştırmada, hassas ciltleri sakinleştirmede, cildi derinlemesine nemlendirmede, göz çevresi gençleştirmede, dekolte sıkılaştırmada ve el gençleştirmede sıklıkla kullanılan ve yüksek hasta memnuniyeti sağlanan bir uygulamadır. İşlemin klinik ortamda yapılması ve iyileşme süreci gerektirmemesi nedeniyle son yıllarda popülerliği daha da artmıştır.

Somon DNA etki mekanizması nedir?

Somon DNA uygulamasının etki mekanizması somon balığının sütüne ve spermine dayanır. Somon balığının sütü ve spermi ciltte hazır halde bulunan kolajen ve elastin üretimini tetikleyip elastin liflerinin artmasını sağlar.

Kolajen ve elastin üretiminin tetiklenip elastik liflerinin artması akabinde ciltte onarım süreci başlar.  Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen Somon DNA uygulamasının etkinliği yapılan birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır.

Kimlere yapılabilir?

Daha sıkı bir cilde sahip olmak isteyenlere, cilt lekelerinden şikayetçi olup çözüm arayanlara, kırışıklıklarından kurtulmak isteyenlere, daha gergin ve genç bir cilt isteyenlere, kuru ciltten şikayetçi olup nem isteyenlere, anti-aging korumaya önem verenlere ve mat cildini canlandırmak isteyenlere yapılabilir.

Kimlere yapılamaz?

Somon DNA uygulaması; diyabet hastalarına, damar tıkanıklığı ve felç geçmişi olanlara, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kalp hastalığı olanlara, kanser hastalarına, hamilelere ve hamilelik şüphesi taşıyanlara, uygulama bölgelerinde aktif enfeksiyonu olanlara, uygulama bölgesinde açık yarası olanlara, uçuk virüsü olan bölgeye, emziren kadınlara ve 18 yaşından küçük kişilere yapılmamaktadır.

Somon DNA sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygulama günü kliniğe makyajsız ve cilt temizlenmiş bir şekilde gelinmelidir.
 • Somon DNA uygulaması sonrasındaki ilk 24 saatte uygulama bölgesi yıkanmamalı, işlem alanına su değdirilmemelidir.
 • Uygulamadan sonraki ilk 24 saatte spor yapılmamalıdır.
 • Hyalüronik asidin ciltte daha uzun süreli kalması amacıyla aşırı sıcak duş almaktan, hamam, sauna, spa, solaryum gibi sıcak ortamlara girmekten, aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan ve aşırı sıcaktan korunulmalıdır.
 • Bol su içilmeli, dengeli beslenilmelidir.
 • Uygulama sonrasında uygulama bölgelerine soğuk uygulamak kızarıklık ve morluğun daha hızlı geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • Uygulama sonrasındaki ilk altı saatte cilde hiçbir kozmetik ürün uygulanmamalıdır.
 • Uygulama sonrasında kese ya da peeling gibi cildi soyacak işlemlerden kaçınılmalıdır.
 • İçeriğinde glikolik asit bulunan kremler kullanılmamalıdır.
 • Cilde sadece cilt tipine uygun özellikteki ürünler kullanılmalı, bu ürünler günlük rutine eklenmelidir.
 • İçeriğinde kimyasal ve paraben içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Özellikle makyajın yapıldığı günlerde uyumadan önce cilt güzel bir şekilde temizlenmelidir.

Somon DNA hangi uygulamalarla kombine bir şekilde yapılır?

Somon DNA uygulaması, başarılı sonuçlar elde ettiğimiz etkili ve güvenilir bir uygulamadır. Temel, medikal cilt bakımı uygulamalarıyla kombine bir şekilde gerçekleştirilebilen Somon DNA işlemi, cildi soyarak yenileyen uygulamalar ile kombine bir şekilde yapılmaya uygun değildir.

Somon DNA uygulaması sıklıkla altın iğne, dermapen gibi iğneli cilt yenileme uygulamalarıyla, radyo frekans enerjileriyle, lazerli cilt bakımı uygulamalarıyla kombine bir şekilde yapılmaktadır.

Somon DNA yan etkileri neler?

Somon DNA uygulamasının bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Cilt tipine ve hassasiyetine göre değişiklik gösteren uygulama sonrasındaki etkiler genellikle hafif kızarıklık, morluk, kaşınma, yanma, batma, hassasiyet ve ödem şeklindedir. Bu etkiler fazla hassasiyeti olmayan kişilerde uygulamadan sonraki birkaç saat içerisinde geçerken hassas cilt yapısına sahip kişilerde en fazla bir hafta sonra geçer.

Somon DNA uygulamasının etkileri hiçbir zaman kişinin günlük hayatını ve sosyal yaşamını etkileyecek düzeyde değildir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Somon DNA sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

Somon DNA uygulaması sonrası kişi sosyal hayatına ve günlük yaşamına devam edebilir. İşlemden sonra ciltte mikro enjeksiyondan dolayı hafif kızarıklık ve morlukların görülmesi beklenen bir durumdur. Bu şikayetler birkaç saat içerisinde kendiliğinde geçmektedir.

Somon DNA kaç seans yapılır?

Somon DNA uygulaması, 15 gün arayla dört seanstan oluşur ve cilt altına enjekte edilerek cildin onarılmasını sağlar. Somon DNA uygulaması etkisini 2-3 seanstan sonra gösterir. 2-3 seanslık uygulamanın ardından elde edilen sonuçlar hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama altı ay ila bir yıl arasında kalıcılık gösterir. Uygulamanın kalıcılığını artırmak için üç ya da altı ay arayla işlem tekrarlanabilir.

Somon DNA zararlı mı?

Somon DNA uygulaması güvenilirliğini FDA tarafından onaylatmış, etkinliği çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmış, toksinsiz ve komplikasyonsuz bir uygulamadır. Somon DNA uygulamasının içeriği insan vücuduyla tamamen uyumlu olup son derece güvenilirdir. Ayrıca uygulama mikro enjeksiyon yoluyla uygulandığı ve anestetik kremler altında gerçekleştirildiği için acı ve ağrı gibi etkiler de görülmemektedir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Terleme Botoksu
  Terleme Botoksu

  Terleme Botoksu : Aşırı terleme insanların günlük hayatını, sosyal hayatını ve iş hayatını oldukça etkileyip o günden alınan verimi düşüren bir durumd..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Bodytite
  Bodytite

  Bodytite ile liposuction, radyo frekans dalgalarının cilde iletilmesi ve buradaki yağların alınması sonucunda düz ve sıkı bir yüzey elde etmek için ya..

  Devamı >