Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Bacak Estetiği : Birçok kadın estetik bir görünümü hedeflediği için güzellik algılarından biri olan bacaklarının ne çok kalın ne de çok ince olmasını ister. Bacakları çok kalın veya çok ince olan pek çok kadın bu şikayetlerinden dolayı öz güven kaybına uğrar. Bu durumda ise çare bacak estetiğinde aranır.

Bacak estetiği verilen veya alınan kilolar yüzünden bacaklarda oluşan çıkıntılar ve sarkmalar, aşırı zayıflıktan oluşan bazı orantısızlıklar, doğuştan olan çarpık bacak görünümü gibi şikayetlere çözüm olarak uygulanan cerrahi operasyonların tümünü kapsar. Bacak estetiği operasyonlarının başında çarpık bacak estetiği, uyluk germe ameliyatı, diz estetiği, çöp bacak estetiği ve bacak inceltme estetiği gelmektedir. Bu operasyonların başarısı hasta ile doktor ilişkisine ve hastanın ameliyattan sonra doktorun yapmış olduğu uyarılara uyumuna bağlıdır.

Çarpık Bacak Estetiği

Çarpık bacak estetiği halk arasında çarpık bacak tıbbi tanımıyla ise bacaklarda oluşan eğrilikleri düzeltmek amacıyla uygulanan bir cerrahi operasyondur. Çarpık bacak genellikle bacaktaki yağ dokularının orantısız yerleşmesi nedeniyle oluşan bir durumdur. Çarpık bacak estetiğinde belirlenen bölgelere yağ dokusunun transfer edilmesiyle bu estetik şikayet çözüme kavuşturulur. Burada bacaktaki kemiğe herhangi bir müdahale bulunulmayıp bunun yerine belirlenen yerlere yağ dokusu transfer edilir ve fazla yağ dokusu bulunan yerlerden ise bir miktar yağ dokusu alınabilir. Yağ transferi için liposuction uygulaması tercih edilir.

Çarpık bacak estetiği, kişinin bel ve karın bölgelerindeki yağların alınmasıyla ve bacağa enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Eğer kişide yeteri kadar yağ dokusu yoksa çeşitli dolgular ile bacaktaki eğrilikler düzeltilebilir. Dolgunun kullanıldığı operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilirken operasyonda kişinin kendi yağ dokusu kullanılacaksa genel anesteziye ihtiyaç duyulur. Çarpık bacak estetiği yağ dokusunun transfer edildiği durumda büyük oranda kalıcı bir operasyon olmakla birlikte yağ dokusunun transfer edilmesi yerine operasyon dolgu uygulaması ile gerçekleştirilmişse kalıcılık 5 ila 8 yıl arasında değişmektedir. Ortalama olarak bir saat içerisinde gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur.

Uyluk Germe Ameliyatı

Bacak estetiği kapsamında bulunan diğer bir operasyon ise uyluk germe ameliyatıdır. Uyluk germe ameliyatı fazla kilo vermiş kişilerde oluşan üst bacağın sarkması şikayetine çözüm olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu ameliyatta fazla olan sarkmış deri ve bölgede fazla bulunan yağ dokusu alınarak bacağa estetik bir görünüm kazandırılır. Ardından kesi yerleri birleştirilerek dikilir. Uyluk germe ameliyatının alanı genital bölgeye yakın olduğu için kişi genel temizliğine ve hijyenine özen gösterilmelidir. Ayrıca bu operasyonun zor bir operasyonu olduğunun da bilincinde olmalıdır. Uyluk germe ameliyatı ortalama 2,5 saat süren, hastanede bir gece yatış gerektiren bir ameliyattır. Kişisel hijyene dikkat edilmesi, iç çamaşırının günlük olarak değiştirilmesi, kapalı ve havasız kalan alana pansuman yapılması önemlidir.

Diz Estetiği

Estetik bacak görünümünde önemli diğer bir unsur ise dizlerin görünümüdür. Dizde şekil bozukluğu oluşması durumunda estetik olmayan bir görünüm oluşacağı için diz estetiği yaptırılabilir. Diz bölgesinde oluşan görünüm bozuklukları yağ dokusunun fazla olması olabileceği gibi, diz bölgesinde deri altındaki yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak oluşan kırışıklıklar da olabilir. Aşırı yağ dokusunu azaltmak amacıyla liposuction, ince kırışıklıkların giderilmesi amacıyla mezoterapi işlemleri gerçekleştirilerek estetik bir diz görünümü oluşturulur.

Çöp Bacak Estetiği

Bacakların çok ince olmasına çöp bacak adı verilmektedir. Çöp bacak estetiğinde amaç, bacaklara dolgunluk kazandırmaktır. Bu estetik operasyon bacak bölgesindeki belli alanlara protez yerleştirilerek yapılır. Büyüklüğü kişinin ihtiyacına göre belirlenen protezler alt bacağa ve dizle ayak bileği arasına yerleştirilmektedir. Genel anestezi altında yapılan çöp bacak estetiği sonrasında yedi gün istirahat edilmelidir. Çöp bacak estetiği yaptıran kişiler protezlerden dolayı ilk başlarda zorlansa da ilerleyen dönemde yapılan yürüyüşler ile bu protezlere alıştığını ifade etmiştir.

Bacak İnceltme Estetiği

Bacak inceltme estetiği bacağı kalın olan kişilerin bu şikayetini çözmek için yapılan bir estetik operasyondur. Üst bacak ya da alt bacağın incelmesi için yapılan bu operasyonda yoğun spor programlarına rağmen erimeyen yağ dokuları liposuction yöntemi uygulanarak alınır. Bacak inceltme estetiğine başlamadan önce ilk olarak yağ dokularının alınması planan yerler işaretlenir ardından bu yerlere yağ dokularını çözen ve bölgesel uyuşma sağlayıp his kaybını azaltan lokal anestetik çözelti enjekte edilir.

Bacak Estetiği için kimler uygun adaydır?

Bacak estetiği için uygun adaylar 18 yaşından büyük ve anestezi almaya engel herhangi bir hastalığı bulunmayan kişilerdir.

Bacak Estetiği hazırlık süreci nasıldır?

 • Bacak estetiğine hazırlık sürecinde kan sulandırıcı ilaçlar ve sık kullanılan diğer ilaçlar doktora bildirilmeli ve bu ilaçların düzenlemesi yapılmalıdır.
 • Bitkisel ürünler, sigara ve alkol tüketimi kanama durumunu arttıracağı için bunların tüketimi bırakılmalıdır.
 • Sigara ve alkol tüketimi bacak estetiğinden en az 3-4 hafta önce bırakılmalıdır.

Bacak Estetiği iyileşme süreci nasıldır?

 • Hastalar genellikle ameliyattan bir gün sonra taburcu olur.
 • Ameliyattan iki gün sonra banyo yapılmasında bir sakınca yoktur.
 • Ameliyattan sonraki ilk üç hafta boyunca hastalar bacaklarına mutlaka uygun sıkılıkta çorap giymeli ve korse takmalıdır.
 • Ameliyattan sonra hafif morluk oluşması normaldir. Bu morluklar üçüncü haftanın sonunda kendiliğinden kaybolacaktır.
 • Hastalar ödem oluşmaması ya da oluşan ödemin hızlıca azaltılması için bacaklarının altına yastık koyarak yatabilir.
 • Ameliyatta baldır protezi uygulanmışsa ameliyattan sonraki ilk üç hafta hareketlerin bir miktar kısıtlanması önerilmektedir.
 • Ameliyattan sonraki ilk altı hafta boyunca kesinlikle hiçbir spor aktivitesi yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki aylarda oluşan ödemin daha hızlı azalması için lenf drenaj masajları yapılabilir.

Bacak Estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Bacak estetiği öncesinde ve sonrasında hastalar az ve sık yemeyi hayatlarına entegre etmiş olmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki üçüncü günde banyo yapılabilir.
 • Ameliyattan sonra üç hafta ameliyat korsesi takılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra üç hafta varis çorabı kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk hafta hareketler kısıtlanmalıdır. Doktorun verdiği süre ve ameliyatın şekline bağlı olarak ameliyat öncesinde bir spor programı ayarlanmalı, ameliyat sonrasını bu spor programına uyulmalıdır.
 • Bolca sıvı tüketilmelidir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Bacak Estetiği ne kadar sürede iyileşir?

Bacak estetiğinden sonra hastalardan bir gün hareketsiz kalmaları, ameliyatın durumuna bağlı olarak hastanede bir gece yatmaları ya da evde istirahat etmeleri istenir. Genellikle tüm hastalar ameliyattan sonraki birinci haftanın sonunda normal hayatlarına dönebilirler.

Bacak Estetiği operasyonları kaç saat sürer?

Bacak estetiği operasyonları genellikle 1 ila 3 saat sürer. Bir operasyonun kaç saat süreceği hastanın şikayetine ve bacağın fiziksel durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bir operasyonda ek olarak yağ dokularının ve sarkıkların alınması işlemleri yapılacaksa operasyon süresinde artış görülebilir.

Bacak Estetiği Operasyonları FDA Onaylı prosedürler midir?

Bacak estetiği operasyonlarında kullanılan aletler, silikon ve protezler FDA onaylı materyallerdir ve insan sağlığına yan etkileri bulunmamaktadır.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Vaser Liposuction
  Vaser Liposuction

  Vaser Liposuction nedir? Vaser Liposuction : Liposuction karın, basen, kalça, kol ve gıdı bölgelerinde fazla olan yağ dokularının alınmasıyla gerçek..

  Devamı >
  Bacak Estetiği
  Bacak Estetiği

  Bacak Estetiği : Birçok kadın estetik bir görünümü hedeflediği için güzellik algılarından biri olan bacaklarının ne çok kalın ne de çok ince olmasını ..

  Devamı >
  Genital Estetik
  Genital Estetik

  Genital estetik nedir? Genital estetik doğuştan ya da sonradan farklı nedenlere bağlı olarak genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmes..

  Devamı >
  Popo Estetiği & Kaldırma
  Popo Estetiği & Kaldırma

  Popo Estetiği ve Popo Kaldırma nedir? Popo Estetiği & Kaldırma Ameliyatı : Popo estetiği poponun sarkık durduğu, küçük olduğu ya da fazla büyük ..

  Devamı >
  Mini Karın Germe
  Mini Karın Germe

  Mini Karın Germe : Vücut yaş alma, hamilelik, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı şeklini kaybetmeye ve formunu bozmaya açık bir haldedir. Cilt ge..

  Devamı >
  Karın Germe Ameliyatı
  Karın Germe Ameliyatı

  Karın Germe Ameliyatı : Birçok kişi fazla kilolarını verdikten sonra karın bölgesinde oluşan ve istenmeyen sarkıklarından da kurtulmak istemektedir. K..

  Devamı >