Masseter Botoks ile Yüz İnceltme

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme

Masseter Botoks : Botoks uygulamaları genel anlamda estetik amaçlı yapılsa da masseter botoks ile yüz inceltme hem estetik açıdan hem de sağlık açısından yapılır.

Masseter botox ile yüz inceltme diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi şikayetlerden dolayı sağlık açısından kare yüz şekliyle sert ve erkeksi yüz hatlarını düzeltmek amacıyla estetik açıdan yapılır.

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme nedir?

Masseter çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak tanımlanan bir kastır. Bu kasın büyüyerek gülerken bile dışarıdan görünecek hale gelmesine masseter hipertrofisi yani masseter büyümesi denir.

Masseter büyümesinin karşılaşılan en sık nedeni farklı nedenlerden dolayı diş gıcırdatma veya diş sıkmadır. Bunun yanı sıra aşırı derecede sakız çiğnemek ya da aşırı sert et tüketmek de masseter büyümesine neden olur. Bu problemin tedavisi için ise masseter botoxu yapılabilir. Masseter botoxu bu kasın bulunduğu alana yapılan yüzün alt kısmının incelmesini sağlayan bir botokstur.

Masseter çene botoxu olarak da bilinen bu botoks uygulaması yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarını tedavi eder ve yüzün incelip şekillenmesini sağlar.

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme nasıl yapılır?

Masseter botoxu çok küçük ve ince milimetrik iğnelerin direkt olarak masseter kasına enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Ortalama olarak 10 dakika süren bu işlem kişiye hiçbir şekilde ağrı ve acı hissi yaşatmaz.

Uygulama öncesinde uygulama bölgesinin lokal anestezi veya anestezi kremler ile uyuşturulması büyük bir avantajdır.

Masseter botox ile yüz inceltme etkisini uygulama sonrasındaki üçüncü günde göstermeye başlanır. Etkinin tam olarak görülmesi ise 15. güne denk gelir. Doktor genellikle uygulamadan sonraki 15. günde uygulama yapılan kişiyi kontrol seansına çağırır.

Uygulama kalıcılığı ise kişiden kişiye değişmekle birlikte üç ila dört ay arasındadır. Uygulama sonrasında dişlerin sıkılması ya da gıcırdatılması kalıcılık süresinin kısalmasına neden olacaktır. Masseter botox ile yüz inceltme düzenli ve gerekli aralıklarla tekrarlandığında kalıcılık süresi uzayacaktır.

Düzenli ve gerekli aralıklarla tekrarlanan masseter botox uygulamasında çene kası gereğinden fazla kasılmamaya alışacağı için ortalama olarak üçüncü seanstan sonra masetter kası tamamen tedavi olacak ya da tekrarlama süresi senede bire çıkacaktır.

Son derece güvenilir bir uygulama olması, cerrahi bir müdahale gerektirmemesi, büyük uygulamalarda olduğu gibi ciddi komplikasyonlara neden olmaması, çene yapısının incelmesini sağlayarak kare yüz tipi yerine ince ve oval bir yüz tipi sağlaması, diş sıkma ve diş gıcırdatma problemlerinin önüne geçilmesi ve çene kaslarının boyutunun küçülerek daha ince ve belirgin çene hattına sahip olma avantajı sağlaması bu uygulamanın önemli avantajlarındandır.

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme için kimler uygun birer adaydır?

Masseter botox ile yüz inceltme masseter kasının büyüdüğü durumlarda yüz inceltme amacıyla, diş gıcırdatma ve diş sıkma problemlerini önlemek amacıyla, kare yüz şekli, sert ve erkeksi yüz hatlarını düzeltmek amacıyla yapılır.

Masseter kasının büyümesinden dolayı kare yüz şekline sahip olup yüz şeklini değiştirmek isteyen kişilere, diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi yaşayan kişilere, diş tüberküllerinde silinmeler başlayan kişilere, temporamandibular eklem hasarı başlayan kişilere, baş ağrıları mevcut kişilere, masseter kasının büyümesinden dolayı erkeksi ve sert yüz hattına sahip olan kişilere ve çene şeklinden memnun olmayan ve uygulamaya sorun teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişilere masseter botoksu yapılabilir.

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme kimlere uygulanmaz?

Masseter botox ile yüz inceltme hamile kadınlara ve emzirme dönemindeki annelere, myastenia gravis gibi kas hastalığına sahip olan kişilere, uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olan kişilere ve botoks maddesine alerjisi olanlara, cilt kanserlerine, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullananlara ve aminoglikozid grubu ilaç kullananlara da yapılmamalıdır.

Masseter Botox ile Yüz İnceltme hangi uygulamalarla kombine olarak yapılabilir?

Masseter botox ile yüz inceltme hyaluronik asit bazlı dermal dolgular, bişektomi ve pek çok enjeksiyon içeren ameliyatsız estetik uygulamalarıyla kombine olarak yapılabilir.

Masseter botox ile yüz inceltme hyaluronik asit bazlı dermal dolgular ile konforlu bir şekilde kombine olarak yapılabilir. Hyaluronik asit bazlı dermal dolguların çenede belirli noktalara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bu uygulamada çene hattı düzeltilir. Ayrıca çenede belirli noktalara yapılan hyaluronik asit bazlı dermal dolgular diş sıkma ve diş gıcırdatmayı da önler.

Masseter botoks ile yüz inceltme uygulamasının kombine olarak yapıldığı diğer uygulama ise bişektomidir. Bişektomi ağız içerisinden bir santimetre kadar içeri girilerek gerçekleştirilen, yanak belirginliğinin düşürülmesini sağlayan yani yanak şekillendirme sağlayan bir uygulamadır. Bişektomi lokal anestezi altında gerçekleştirilerek acı ve ağrı hissinin yaşanmaması sağlanır. Bu uygulamada çıkarılan fazla yağ dokusu kadar yanak belirginliği düşürülür. Bu uygulama ile elmacık kemikleri de belirginleştirilir.

Masseter botox ile yüz inceltme masseter kasının küçülmesi ve yüzün incelmesi amacıyla yapılırken bu uygulamaya eşlik edecek enjeksiyon içeren ameliyatsız uygulamalar farklı amaçlarla yapılabilir.

Örneğin masseter botoks ile yüz inceltilirken eş zamanlı olarak anti-aging özellikli enjeksiyon uygulamaları yapılabilir, yüzde farklı alanlara farklı amaçlarla botoks enjeksiyon uygulaması yapılabilir ya da yine yüzde farklı alanlara farklı amaçlarla dolgu enjeksiyon uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu noktada uygulamayı yaptıracak kişi ile doktorun iş birliği önemlidir.

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

Masseter botoks ile yüz inceltme sonrası günlük hayata ve sosyal hayata dönmek için beklenilmesi gerekilen bir süre bulunmamaktadır. Bazı kişiler uygulama sonrasında oluşacak yan etkilerin geçmesi için birkaç saat bekleyebilir.

Masseter botoks ile yüz inceltme sonrasındaki ilk bir hafta buharlı banyo, hamam, sauna gibi aşırı sıcağa maruz kalınmamalı, uygulama bölgeleri ovuşturulmamalı, bu bölgelere masaj yapılmamalı, aşırı güneşten uzak durulmalı, ağır egzersizlerden uzak durulmalı, ağır eşyalar kaldırılmamalı, sakız çiğnenmemeli, sert et yenilmemeli, dişleri sıkmaktan ve gıcırdatmaktan kaçınılmalı ve ilk birkaç gün makyaj yapılmamalıdır.

Instagram : @dresracelik
Sıkça Sorulan Sorular

Masseter Botoks ile Yüz İnceltme uygulamasında yaş sınırı nedir?

Masseter botoks ile yüz inceltmede diğer uygulamalarda olduğu gibi yüz ve vücut gelişimi şartı aranmaktadır. Yüz ve vücut gelişimi ise 18-20 yaş arasına denk gelmektedir. Yani bu uygulamanın yapılabilmesi için en az 18 yaşında olma şartı aranır. Diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi olan kişilere ise doktor izniyle bu uygulama yapılabilir.

Masetter Botoks ile Yüz İnceltme ağrılı bir uygulama mıdır?

Masseter botoks ile yüz inceltme çok küçük ve ince milimetrik enjeksiyonlar ile gerçekleştirilir. Dolayısıyla uygulama sırasında ve sonrasında kişide iğne vurulurken olduğu gibi minimal düzeyde ağrı ve acı yaşanabilir. Ayrıca uygulama öncesinde lokal anestezi ya da anestezik kremler uygulanır ve bölgenin tam olarak uyuştuğundan emin olunduktan sonra uygulamaya başlanır. Masseter botoks ile yüz inceltmede kişiyi aşırı miktarda etkilemeyen minimal düzeyde acı hissedilebilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >