Gençlik Serumu

Gençlik Serumu

Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama olup cilt yenileme özelliğine sahiptir. Temel içeriği hyaluronik asit olan gençlik serumu cildin ihtiyaç duyduğu nemi ve desteği sağlayarak cildin parlak durmasını sağlar. Ayrıca gençlik serumunun içeriği ciltteki kolajen üretimini tetikleyerek yaşlanma etkisinin gecikmesinde de rol oynar. Uygulama içeriğinde hyaluronik asit bulundurmanın yanı sıra mineral, peptid, aminoasit, vitamin ve antioksidan da bulunur.

Gençlik Serumu nedir?

Uygulama cildi desteklemek amacıyla yapılan genel anlamda cilt dokusuna kontrollü bir şekilde uyarı vererek büyüme faktörünün salgılanmasını sağlayan bir uygulamadır. Gençlik serumunda cildin ihtiyacı olan ve cilde yaşlanma karşıtı etki sunan hyaluronik asit yerine koyulur.

Cildin bağ dokusunu oluşturan fibroblast hücrelerinin sentezlenmesini sağlayan hyaluronik asit cilde destek sağlar. Ayrıca gençlik serumu cildin kaybettiği nemi cilde geri vererek cildin nem dengesini sağlar ve kolajen üretiminin tetiklenmesini sağlayan aminoasidi yerine koyar.

Gençlik serumunun içeriğinde bulunan maddeler ciltte hazır halde bulunan fakat etkisini farklı nedenlerden dolayı kaybetmiş ya da azalmış maddeler olduğu için bu serum cilde uygulandığında hiçbir ciddi komplikasyona neden olmaz.

Gençlik serumunun en büyük avantajı cildin beslenmesini sağlaması ve cilde ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırmasıdır. Cilt dokusunda halihazırda var olan hyaluronik asit, kolajen ve elastin yaş alma, güneş ışınları gibi etkenlere bağlı olarak azalma göstermektedir. Gençlik serumu ise cilt dokusunda azalma gösteren bu maddeleri yerine geri koyarak cildin daha sağlıklı durmasını sağlar.

Gençlik Serumu nasıl yapılır?

Uygulama el üzeri, dekolte, boyun ve yüz bölgelerine uygulanan bir tedavidir. Gençlik serumu uygulama olarak dört adımda gerçekleşir.

1- İlk adım uygulamadan 15-20 dakika önce ağrı ve acı hissinin en aza indirilmesi amacıyla uygulama bölgelerine lokal anestezi ya da anestezik krem uygulamasıdır.

2- İkinci adım uygulama bölgelerinin uyuştuğundan emin olunduktan sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenmesidir.

3- Üçüncü adımda çok küçük ve ince milimetrik enjeksiyonlar ile cildin en üst tabakasına 1-1.5 cm aralıklarla gençlik serumu uygulanır.

4- Dördüncü ve son adımda ise enjeksiyon yapılan bölgeler yeniden antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve işlem sonlandırılır.

Gençlik serumunun genellikle iki hafta ara ile toplam 3-4 seans şeklinde uygulanması önerilmektedir. İşlem serumu ortalama 15-20 dakika sürer. Uygulama öncesinde lokal anestezi ya da anestezik krem kullanıldığı için kişinin ağrı ve acı hissetmesi söz konusu değildir. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu şikayetler kısa süreli olup kendiliğinden geçecektir. Ayrıca çok nadir de olsa 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçecek morluklar da görülebilir. Şişliklerin daha kolay geçmesi ve morluğa dönüşmemesi amacıyla uygulama bölgelerine soğuk uygulama yapılabilir. Çok hassas cilt yapısına sahip kişilerde bu yan etkilerin yanı sıra kaşıntı ve batma da görülebilir. Bu yan etkiler kendiliğinden geçici ve kısa süreli olduğu için endişe etmeye gerek yoktur.

Gençlik serumunda milimetrik enjeksiyonlar kullanıldığı için bu uygulamanın klinik ortamda ve kişiye özel tek kullanımlık iğneler ile yapılması gerekir.

Gençlik Serumu için kimler uygun birer adaydır?

Cilt kalitesini arttırmak, cildin yenilenmesini sağlamak ve yaşlanma etkilerini azaltıp geciktirmek amacıyla yüz, göz ve çevresi, boyun, dekolte, göğüs, el üzeri ve genital bölgeye uygulanabilir.

Cildinde nem kaybı yaşayan kişilere, cilt parlaklığını kaybetmiş, matlaşmış, soluk cilt yapısına sahip olan kişilere, sigara kullanımına bağlı oluşan lekelenme ve ince kırışıklık yaşayan kişilere, cilt tonu ve leke tedavisi olan kişilere, ciltte elastikiyet kaybı ve sarkma problemine sahip olan kişilere, kırışıklık şikayeti olan kişilere ve cildinde sorun olmayıp mevcut cilt sağlığını korunmasını sağlamak isteyen kişilere yapılabilir.

Gençlik Serumu kimlere uygulanmaz?

Hamile kadınlara, emzirme dönemindeki annelere, uygulama alanında aktif uçuğa sahip olan kişilere, uygulama alanında aktif enfeksiyona sahip olan kişilere, kanser tedavisi gören kişilere, bazı ciddi kronik hastalığı olan kişilere, aşırı hassas ve alerjik bünyeye sahip olan kişilere ve derin kimyasal peeling uygulamasından hemen sonra uygulanmaz.

Gençlik Serumu hangi uygulamalarla kombine olarak yapılabilir?

Uygulama cildi besleyen, çok ince milimetrik iğnelerin enjeksiyon yoluyla cilde uygulanarak yapılan bir uygulama olduğu için bu şekilde yapılan dolgu ve botoks uygulamalarıyla ve aynı zamanda lazer ve ses dalgalarıyla gerçekleştirilen uygulamalarla kombine olarak yapılabilir.

Gençlik serumunun hangi uygulamalarla kombine olarak yapılacağı kişinin cilt yapısına, doku durumuna, hassasiyet durumunu, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Gençlik serumu herhangi bir uygulamayla kombine olarak yapılmak istendiğinde bu durum ilk olarak uygulamayı gerçekleştirecek uzman ile paylaşılmalı ve buna uygun olarak bir tedavi planlaması gerçekleştirilmelidir.

Gençlik serumu genellikle dolgu ve botoks uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır. Gençlik serumu cilde gerginlik, parlaklık ve netlik kazandırırken yapılan dolgu uygulamaları da kırışıklığın azalmasını ve yüz hatlarının ortaya çıkarılmasını sağlar. Botoks uygulamaları da dolgu uygulamalarıyla benzer amaçları taşımaktadır. Botoks uygulamaları da cilde net ve görünüm kazandırırken cilt hatlarını ortaya çıkarır, kırışıklıkları yok eder. Uygulamayı yaptıran kişi için hangi uygulamaların kombine olarak yapılması gerektiğine hasta ile uzman birlikte karar vermelidir.

Gençlik Serumu sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

Gençlik serumu çok küçük ve ince milimetrik enjeksiyonlar ile gerçekleştirilen cerrahi olmayan bir uygulamadır. Dolayısıyla günlük hayatı ve sosyal hayatı etkilemesi söz konusu değildir. Enjeksiyon yöntemiyle uygulanan basit bir uygulama olduğu için iş hayatını da etkilemez.

Gençlik serumu sonrasında dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenilmeli, düzenli bir şekilde uyumalı, bol su tüketilmeli, alkol ve sigara gibi cildin yapısını bozan ve yaşlanma belirtilerini artıran zararlı maddelerden uzak durulmalı, kafein içeren içecekler tüketilmemeli, kimyasal içerikli cilt bakım ürünlerini kullanılmamalı, bunların yerine içeriği temiz ve doğal ürünler tercih edilmeli ve cildi yıpratacak derinlikte peeling işlemleri yapılmamalı, doktorun tavsiye ettiği doğal içerikli ek takviyeler kullanılmalıdır.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Gençlik Serumu ağrılı bir uygulama mıdır?

Gençlik serumu lokal anestezi ya da anestezik krem uygulanmasının ardından çok küçük ve ince milimetrik enjeksiyonlar ile gerçekleştirilir. Yani uygulama sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmesi söz konusu değildir.

Gençlik Serumunda yaş sınırı nedir?

Gençlik serumunda alt yaş sınırı 18 iken üstü yaş sınırı bulunmamaktır. Gençlik serumu içeriğinde bulunan hyaluronik asit cilt yapısında bulunan bir maddedir. Bu madde 20-25'li yaşlardan itibaren azalmaya başlar. Bu maddenin yerine koyulabilmesi için bu yaşlardan itibaren gençlik serumu uygulanmaya başlanmalıdır. Düzenli olarak uygulanan gençlik serumu etkisini daha kalıcı olarak gösterecektir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >