Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik nedir?

Genital estetik doğuştan ya da sonradan farklı nedenlere bağlı olarak genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi için geliştirilmiş estetik yöntemlerine verilen addır. Bu estetik yöntemleri ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki farklı şekildedir.

Genital bölgenin estetik görünümünün olmaması kişide özgüven eksikliği yaratıp cinsel hayatını olumsuz etkilenmektedir. Zamanla genital bölgede akıntı, ilişkiye girerken zorlanma, cinsel ilişki sırasında anksiyete ve cinsel isteksizlik görülebilir.

Genital estetik uygulamalarında amaç hastada doğuştan, gelişimsel ya da doğum sonrası nedenlerden dolayı oluşan estetik problemlerin giderilmesidir. Genital estetik ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde olabildiği gibi iki farklı şekildeki uygulamada aynı amaca hizmet etmektedir.

Genel amaç ise kişinin özgüveninin geri kazanılması, cinsel ilişkiye girerken zorlanma yaşamaması, cinsel ilişki sırasında anksiyete yaşamaması, cinsel isteksizlik yaşamaması ve sosyal olarak kendini iyi hissetmesidir.

Genital Estetikte Cerrahi İşlemler

Labioplasti nedir?

Labioplasti labium minor adı verilen iç dudakların doğuştan gelen ya da ergenlik çağı ile birlikte düzensizleşmesi, orantısızlaşması, sarkması ve estetik görünümünü kaybetmesi sonucunda yapılan, bu şikayetlerin cerrahi olarak düzeltilmesini sağlayan bir estetik cerrahi operasyondur.

Genital bölgede bulunan dış dudaklar ve iç dudaklardaki deformasyonlar hastanın cinsel hayatını ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında yapılan labioplasti operasyonu sayesinde hastanın cinsel hayatı ve sosyal hayatı geri kazandırılmaktadır.

Labioplasti ameliyatında uzamış ve sarkmış dudaklar kısaltıp şekillendirilebilir ya da iç boşalmış, gevşemiş dudaklar doldurulabilir. Labioplasti sonrasında dört haftalık cinsel perhiz uygulamak gerekir. Ameliyattan dört hafta sonra ameliyat izinin geçmesi ve bununla birlikte hastanın cinsel hayata dönmesi önemli bir avantajdır.

Vajinoplasti

Vajina normal doğum, kürtaj, ilerleyen yaş, cinsel ilişki ve diğer etmenlere bağlı olarak genişleyip şeklini kaybedebilir. Tıptaki adıyla vajinoplasti Türkçe karşılığı ile vajina daraltma ameliyatı vajinayı eski sıkı haline getirip şekil bozukluğunu düzeltmeye yarayan bir estetik cerrahi operasyondur. Cerrahi bir şekilde yapılan vajinoplasti ameliyatsız bir şekilde lazer uygulamasına yerini bırakabilir. Lazer uygulaması herhangi bir kesiye gerek olmaksızın vajinayı daraltmayı sağlayan bir müdahaledir. Vajinoplasti ameliyatında vajina arka duvarından mukoza ve kas çıkarılarak tekrar dikilmesi ile vajina daraltılmış olur. Hastanın ameliyattan birkaç gün sonra sosyal hayatına dönmesi mümkündür. Yalnızca dört hafta cinsel perhizine dikkat etmelidir.

Kliteroplasti

Kliteris adı verilen kabarıklık idrar kanalının hemen üzerinde yer alan dış dudaklar ile çevrili genital bir organdır. Bu organın normale göre daha büyük olması kadınlarda özgüven eksikliği ve cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bundan dolayı kliteroplasti adı verilen estetik cerrahi operasyon ile fazla doku o bölgeden uzaklaştırılır ve dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Kliteroplasti ile labioplasti çoğu zaman birlikte yapılmaktadır.

Doğum izlerinin giderilmesi

Normal doğum yapan kadınlara bebeğin başının vajinal bölgeden çıkmaması ya da kadının aşırı derecede zorlanması gibi durumlarda epizyotomi adı verilen kesiler atılabilir. Bebek doğduktan sonra ise bu kesiler dikilerek burada bir cerrahi dikiş izin neden olabilir ya da epizyotomi yapılmaksızın bebeğin vajinayı kendisinin geçtiği durumda vajinal bölgede yırtıklar oluşabilir bu yırtıklar da istenmeyen izlere neden olabilir.

Kadınları ciddi anlamda olumsuz etkileyen bu izler lokal anestezi kullanılarak yapılan müdahale ile giderilebilir. Skar dokuları adı verilen bu izlerin dokuları aynı hizada orantılayarak yeniden dikmeye ve bu esnada doku gevşemelerini düzeltmeye olanak sağlayan bir operasyon gerçekleşir. Vajina estetiği verilen bu operasyon sonrası kişi sosyal hayatına devam etse de 5-6 hafta cinsel perhizde bulunmalıdır.

Hymen dikilmesi

Hymen dikilmesi çeşitli nedenlerden dolayı halk dilinde kızlık zarı adı verilen hymenin yırtılması sonucunda sosyal veya ailevi baskılar nedeniyle yeniden dikilmesi operasyonudur.

Mons Pubis dolgunlaştırması

Mons Pubis tıp diliyle vajinanın üst kısmında bulunan dudakları tanımlayan oluşumları ifade eder. Bu dudakların dolgunluğunu kaybetmesiyle ya da olduğundan daha fazla dolgunlaştırmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir operasyondur. Mons pubis dolgunlaştırma uygulaması konforlu, kolay ve kısa olduğu için sosyal hayatı sekteye uğratmaz.

Monalisa Touch uygulaması nedir?

Monalisa Touch cihazı uyarılmış radyasyonu yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti anlamına gelen kozmetik ve estetik jinekolojik alanına giren ameliyatsız genital estetik uygulamalarının gerçekleştirildiği bir cihazdır. Bu cihazda radyo frekans teknolojisi içinden yerleştirilmiş lazer kullanılmaktadır.

Monalisa Touch Cihazı ile vajinal relaksasyon sendromu yani vajinal genişleme, idrar kaçırma şikayeti, menopoza bağlı genital bölgede yanma, batma, kaşıntı gibi şikayetler, cinsel ilişki sırasında ağrı ve genital bölgede renk koyulaşması şikayetlerine çözüm bulunmaktadır.

Monalisa Touch cihazıyla uygulama Monalisa Touch cihazından vajinal ultrasona benzeyen şekilde bir probun vajina içine yerleştirilmesiyle uygulanmaktadır. Probun ucunda bulunan ayna sistemi vajina içinden yansıtılan yoğun enerjili ışık demeti sayesinde ısı enerjisi oluşturulmasına dayanır. Ortalama olarak yirmi dakika süren bu işlemde tüm vajinal kanal taranmış olur ve vajina içerisinde yangısal bir süreç başlar ardından iyileşme sürecine geçilir.

Monalisa Touch cihazıyla yapılan uygulama ağrısız ve konforlu bir uygulama olduğu için anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Uygulamadan sonra bir hafta cinsel ilişkiye girmemeye dikkat edilmelidir.

Genital Estetik için kimler uygun adaydır?

Genital estetik ergenlik yaşına gelmiş herkese uygulanabilmektedir. Bu operasyonlarda dıştan bir müdahale olup içeriye herhangi bir müdahale yapılmadığı için evli veya bekar şartı aranmaz. Dolayısıyla çocukluk yaşları hariç her yaşa uygulanabilir.

Genital Estetik kimlere uygulanamaz?

Genital estetik hamilelere veya hamilelik şüphesi bulunanlara, emzirme dönemindeki annelere, aktif HPV veya HSV enfeksiyonu olan kadınlara, kontrolsüz diyabet hastalarına, vücut kitlesi 40’ın üzerinde olan yani morbid obezitelere, beden dismorfik bozukluğu bulunanlara, psikiyatrik veya ciddi psikoloji problemleri olanlara, zihinsel engellilere, çocuklara, kanser hastalarına veya kanser şüphesi olan kişilere, aktif olarak veya son altı ayda cinsel yolla bulaşan enfeksiyon veya hastalık geçirmiş kişilere ve aşırı yüksek beklentiye sahip olanlara uygulanamaz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Monalisa Touch uygulamasının riskleri nelerdir?

Monalisa Touch cihazı ile uygulanan genital estetik uygulamaları risksiz ve son derece güvenilirdir. Bu tedavilerin bildirilmiş büyük bir komplikasyonu olmayıp yalnızca işlemden sonraki bir haftada sulu bir şekilde vajinal akıntı görüldüğü bildirilmiştir. İşten öğle arası gelip öğle arası bitince işe geri dönülecek kısalıkta yani uygulamalar 20-30 dakika sürdüğü için bu uygulamalar öğle arası olarak da adlandırılmaktadır.

Monalisa Touch uygulaması kısırlık yapar mı?

Monalisa Touch cihazı son derece güvenilir ve konforlu bir uygulama olmasının yanı sıra FDA onayıyla da güvenilirliğini kanıtlamıştır. Dolayısıyla uygulama sonrasında kısırlık söz konusu olmayıp lazer doku içine 1 mm'den daha az gireceği için herkese uygulanabilir.

Monalisa Touch uygulaması öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Monalisa Touch cihazı ile uygulama yapılmadan önce kişiden mutlaka pap-smear testinin yapılmış olması ve sonucunun negatif çıkması gerekir. Monalisa Touch cihazıyla genital estetik yaptırılması için kanser veya kanser şüphesi olmaması gerekir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Vaser Liposuction
  Vaser Liposuction

  Vaser Liposuction nedir? Vaser Liposuction : Liposuction karın, basen, kalça, kol ve gıdı bölgelerinde fazla olan yağ dokularının alınmasıyla gerçek..

  Devamı >
  Bacak Estetiği
  Bacak Estetiği

  Bacak Estetiği : Birçok kadın estetik bir görünümü hedeflediği için güzellik algılarından biri olan bacaklarının ne çok kalın ne de çok ince olmasını ..

  Devamı >
  Genital Estetik
  Genital Estetik

  Genital estetik nedir? Genital estetik doğuştan ya da sonradan farklı nedenlere bağlı olarak genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmes..

  Devamı >
  Popo Estetiği & Kaldırma
  Popo Estetiği & Kaldırma

  Popo Estetiği ve Popo Kaldırma nedir? Popo Estetiği & Kaldırma Ameliyatı : Popo estetiği poponun sarkık durduğu, küçük olduğu ya da fazla büyük ..

  Devamı >
  Mini Karın Germe
  Mini Karın Germe

  Mini Karın Germe : Vücut yaş alma, hamilelik, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı şeklini kaybetmeye ve formunu bozmaya açık bir haldedir. Cilt ge..

  Devamı >
  Karın Germe Ameliyatı
  Karın Germe Ameliyatı

  Karın Germe Ameliyatı : Birçok kişi fazla kilolarını verdikten sonra karın bölgesinde oluşan ve istenmeyen sarkıklarından da kurtulmak istemektedir. K..

  Devamı >