Yanak Asma

Yanak Asma

Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkmalar kişinin yüzünü olduğundan daha yaşlı gösterir. Yanak asma ise bu deformitelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Yanak Asma nedir?

Yanak askılama lokal anestezi altında gerçekleşen, yüzün oval şekli alması için gerçekleştirilen ve yan etkisi çok az olan bir uygulamadır.

Yanak askılama yanak bölgesine hacim kazandırma, çene hattının düzeltilmesi, kaş kaldırma, çene altındaki sarkmanın azaltılması ve nazolabial çukurun iyileştirilmesi amacıyla yapılır.

Yanak Asma nasıl yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce ilk olarak doktor hastanın yüzünü muayene ederek problemi tanımlar ve problemlerine yönelik bir tedavi planı oluşturur. Ardından tedavi planına uygun olarak belirlenen yerden cilt altına kanüller yardımıyla yanak asma uygulaması için özel olarak geliştirilmiş ipleri yerleştirir.

Uygulama için özel olarak üretilmiş ve vücuda hiçbir zararı olmayan bu ipler istenilen alanlara yerleştirildikten sonra mikro iğneler çıkartılır. Ardından iplerin germe etkisinden yararlanılarak yanaklar gerilir ve yana doğru toparlanır. Uygulama bu şekilde tamamlanır. Uygulama sonrasında ciltte hafif kızarıklık ve hassasiyet görülebilir.

Yanak Asma etki mekanizması nedir?

Yanak askılama uygulamasının etki mekanizması uygulamada kullanılan iplerin özelliğine bağlıdır. Deride kendiliğinden eriyen özelliğe sahip bu ipler tırtıklı özelliği sayesinde uygulama sonrasında yanakların yeniden sarkmasına ve bu bölgede kırışıklığa izin vermez.

İpler üç ay sonra eriyen özellikte olup deride kolajen ve fibroblastları aktif hale getirerek yanak bölgesinde lifting yani kaldırıcı bir etki oluşturur. Bu ipler insan vücuduyla uyumlu ve organik özellikte olduğu için iplerin bağ dokusunda oluşturduğu etki oldukça etkilidir.

Yanak Askılama için kimler uygun adaydır?

Yanak askılama için uygun adaylar ciddi bir hastalığı bulunmayan, kan sulandırıcı içmeyen ya da doktor kontrolüyle kan sulandırıcıyı bırakan, fiziksel ve psikolojik sağlığı yerinde olan, sigara ve alkol kullanmayan, bitkisel ürünleri uygulamanın yapılacağı dönemde tüketmeyen kişilerdir. Yanak asma genellikle 35-40 yaş arasındaki kişilere yapılır. Bu uygulamada erkek kadın şartı aranmaz.

Sarkmaları aşırı seviyede olmayan kişilerde sarkmalarının henüz cilde tam olarak oturmasını genç ve orta yaş grubunda yanak asma uygulamasının başarısı artmaktadır. Yanak asma sayesinde diğer medikal uygulamalara olan ihtiyaç azalmaktadır.

Yanak Asma için kimler uygun aday değildir?

Yanak askılama cildinde aktif enfeksiyon olanlara, otoimmün bir hastalığı bulunanlara, pıhtılaşma sorunu bulunanlara, hamilelere ve emziren annelere, cilt yapısı çok hassas olanlara, yara iyileşmesinin geç olduğu kişilere yapılamaz.

Yanak Asma kaç seans yapılır?

Yanak Askılama genellikle tek seansın yeterli olduğu bir uygulamadır. Tek seansta bile etkililiği oldukça fazladır.

Yanak Asma sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Yanak askılama sonrası sosyal hayata ve işe dönüş için bir gün beklenilmelidir. Sadece uygulama günü işten izin almak yeterli olacaktır.

Yanak Asma sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Yanak askılama sonrası yanaklarda kızarıklık, morluk, şişlik ve hassasiyet yaşanabilir. Bu etkiler 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacağı için endişe edilmemelidir.
 • Uygulamadan sonraki ilk 48 saatte makyaj yapmamak, yüze baskı uygulamamak, masaj yapmamak ve özellikle yanak bölgesinin ovalamamak, kaşımamak, sert müdahalede bulunmamak gerekir. Sert yapılan hareketler uygulama bölgesine yerleştirilen iplere zarar verebilir. 3-5 gün yüzü ovuşturma, keseleme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Dişler sert fırçalanmamalı, birkaç gün diş ipi kullanılmamalıdır çünkü diş ipi kullanım esnasında yapılan hareketler yanak bölgesine darbe almaya açıktır.
 • Uygulamadan sonraki ilk birkaç gün katı ve sert besinler yerine yumuşak ve sulu besinler tercih edilmelidir.
 • Uygulama sonrasındaki ilk üç hafta ani ve sert mimik hareketlerinden kaçınılmalıdır. İlk bir hafta aşırı esneme gibi aşırı çene hareketlerinden kaçınılmalıdır.
 • Yanak asma uygulamaları sonrası hasta çift yastıkla yaklaşık bir hafta sırt üstü yatmalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk üç hafta sauna, spa, hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk üç gün boyunca uygulama alanlarına su değdirilmemeli ve duş alınmamalıdır.
 • Uygulamadan sonra yaklaşık bir ay boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yüksek koruyuculu güneş kremi kullanılmalı ve mümkün olduğunca güneşe çıkılmamalıdır.
 • Cilt tipine uygun içeriğinde ağır kimyasal madde bulunmayan ürünler kullanılmalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk üç hafta süre ile diş operasyonu, yüz cerrahisi yapılmamalıdır.

Yanak Asma avantajları neler?

 • Yanak asma cerrahi bir müdahale olmayıp sonuçları hastalar için olumludur ve ameliyat izi gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.
 • Uygulama sonrasında ağrı, şişlik ve kızarıklığın kısa süreli olması hatta bazı hastalarda hiç yaşanmaması en büyük avantajdır.
 • Cilt yorgun ve yaşlı görünümünden kurtulur ve yerini daha genç ve sağlıklı bir görünüme bırakır.
 • Uygulamada kullanılan ipler kendiliğinden eriyen özelliktedir dolayısıyla sadece bu işlem için özel olarak seansa gitmeye gerek yoktur. Ayrıca organik özellikli ve insan vücuduyla uyumlu olduğu için erirken hiçbir komplikasyona neden olmaz.
 • 20 ila 60 dakika süren bu uygulama hem kısa süreli olduğu için hem de uygulama sonrasında sosyal hayatı aksatmadığı için avantajlıdır.
 • Yanak asma FDA tarafından güvenilirliliği onaylanmış bir uygulamadır.
 • Uygulama sonrasında batma, hassasiyet, şişlik, morluk ve kızarıklık dışında ciddi bir yan etki ve komplikasyona neden olmaz.
 • Uygulama sonrasındaki bakım hastayı yormayacak kolaylıktadır.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Yanak Asma uygulamasında kullanılan askılar kendiliğinden erir mi?

Yanak asma uygulamasında kullanılan ipler kendiliğinden eriyen özelliğe sahiptedir. Uygulama tamamlanırken iplerin dışarıda kalan kısımları kesilirken içeride kalan kısımlar için herhangi bir işleme gerek duyulmayan bu uygulamada işlem doğru yapıldığı sürece ipler konusunda bir problem yaşanmayacaktır. Yanak asma uygulamasında kullanılan ipler üç ay içinde emilerek kaybolacaktır. Bu iplerin insan vücuduyla uyumlu ve kolay eriyebilen bir yapıya sahip olmasından dolayı iplerin erimesi sırasında komplikasyonlar gözlemlenmez.

Yanak Asma ne kadar sürer?

Yanak asma uygulamasının ne kadar süreceği hastanın cilt yapısına ve sarkma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yanaklardaki sarkma ve kırışıklığa göre yapılacak olan uygulama ortalama 20 ile 60 dakika arasında sürer. Diğer uygulamalardan farklı olarak tek seansta etki gösterebilen bu uygulamada doktorun gerekli gördüğü duruma göre ek rötuşlar tekrarlanabilir. Bu konuda doktor ile hasta ilişkisi önemlidir.

Yanak Asmanın yan etkileri neler?

Yanak asma FDA tarafından güvenilirliliği onaylanmış bir uygulamadır. Yapılan çok sayıda araştırma ve deneyimlerde bu uygulamanın hiçbir ciddi komplikasyona neden olduğu belirtilmemiştir. Uygulama alanlarında batma, hassasiyet, şişlik, kızarıklık ve morluklar görülebilir. Hasta bu etkilerin geçmesi için uygulamadan sonra 5-7 gün beklemelidir. Bazı hastalarda iplik ve iğnelerin girdiği uygulama alanlarında gamze şeklinde çukur oluşumu görülebilir. Gamze şeklinde çukurlar çoğu hastada gözlemlenmez ayrıca yanak asma uygulaması olduğu için yanak dışında başka bir bölgede de çukur oluşması beklenilen bir etki değildir.
Diğer Tedaviler
Yüz ve Boyun Germe
Yüz ve Boyun Germe

Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

Devamı >
Yanak Dolgusu
Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

Devamı >
Yanak Asma
Yanak Asma

Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

Devamı >
Yağ Enjeksiyonu
Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

Devamı >
Şakak Asma & Germe
Şakak Asma & Germe

Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

Devamı >
Somon DNA
Somon DNA

Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

Devamı >
Mineral Dolgu
Mineral Dolgu

Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

Devamı >
Morpheus 8
Morpheus 8

Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

Devamı >
Migren Botoksu
Migren Botoksu

Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

Devamı >
Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

Devamı >
Kaş Asma
Kaş Asma

Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

Devamı >
Jawline Çene Dolgusu
Jawline Çene Dolgusu

Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

Devamı >
Jalupro Gençlik Aşısı
Jalupro Gençlik Aşısı

Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

Devamı >
IPL (Lime Light)
IPL (Lime Light)

IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

Devamı >
Gençlik Serumu
Gençlik Serumu

Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

Devamı >
Fraksiyonel Lazer
Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

Devamı >
Facetite
Facetite

Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

Devamı >
Dudak Dolgusu
Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

Devamı >
Dudak Asma & Lip Lift
Dudak Asma & Lip Lift

Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

Devamı >
Boyun ve Gıdı Asma
Boyun ve Gıdı Asma

Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

Devamı >
Botoks
Botoks

Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

Devamı >
Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

Devamı >
Accutite
Accutite

Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

Devamı >