Mineral Dolgu

Mineral Dolgu

Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaşlı görünebilir, daha hızlı deformasyona uğrayabilir ve çabuk yıpranabilir.

Mineral Dolgu nedir?

Novuma mineral dolgu cilde genç bir görünüm kazandırmak, yüz hatlarını belirginleştirmek ve kırışıklıkları azaltmak amacıyla yapılan son yılların popüler uygulamalarından biridir.

Novuma mineral dolgu cildine cerrahi müdahale ve invaziv işlemler yaptırmak istemeyen kişiler için geliştirilmiş bir etkin bir cilt gençleştirme yöntemidir. Uygulama, FDA tarafından onaylanmış güvenli bir işlem olmakla birlikte klinik ortamda yapılması ve sosyal hayatı kesintiye uğratmaması nedeniyle her geçen gün daha fazla kadın ve erkek tarafından tercih edilmektedir.

Mineral Dolgu nasıl yapılır?

Novuma mineral dolgu uygulaması için öncelikle hacim kaybı olan, gevşemiş cilt ve bağ dokularının olduğu yerler belirlenerek ciltteki kollajeni uyarımı yapmak için yüzeysel bir uygulama gerçekleştirilir. Novuma mineral dolgu kişinin ciltteki inme noktasına ve cildine göre özel olarak hazırlanıp ayarlanarak önceden belirlenen bölgelere uygulanır.

Uygulama öncesinde kişinin ağrı ve acı hissetmemesi amacıyla cilde lokal anestezi uygulanır. Anestezi etkisini göstermeye başladığında Novuma mineral dolgu önceden belirlenmiş alana enjekte edilir. Novuma mineral dolgu uygulaması ortalama 15 dakika süren bir uygulamadır.

Mineral dolgu uygulamasında birden fazla seans yapılacaksa seans aralıkları en az iki hafta olmalıdır.

Mineral Dolgu nasıl etki eder?

Novuma mineral dolgu cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlayan, yüz güldüren sonuçlar aldığımız bir işlemdir. Novuma mineral dolgu, içeriğinde hyalüronik asit uyarıcılar vardır. Hyaluronik asit ciltte bulunan fibro blast hücrelerini tetikler. Aktive olan fibro blastlar cildi besler, uyarır, kolajen ve elastin üretimini arttırır. Böylelikle ciltte toparlanma ve canlanma meydana gelirken kişilerin daha genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olunur.

Novuma mineral dolgu nazolabial kıvrımlarda, alında, şakaklarda, orta yüzde, elmacık kemiklerinde, yanaklarda, derin çizgilerde, ellerde, çene hattında ve çene ucunda güvenle kullanılır.

Mineral Dolgu kimlere yapılabilir?

Novuma mineral dolgu 18 yaşını doldurmuş ve alın, şakak, elmacık kemikleri, orta yüz, yanak, çene hattı başta olmak üzere yüz bölgesinde daha hacimli bir görünüm elde etmek isteyen kadın ve erkeklere uygulanabilir. Hacim kazandırmanın yanı sıra ince kırışıklıkların giderilmesinde ve ciltte daha gergin bir görünüm elde edilmesine de olanak sağlayan Mineral Dolgu genel anlamda daha genç ve canlı bir çehreye sahip olmak isteyen herkese uygulanabilmektedir.

Mineral Dolgu kimlere yapılamaz?

Novuma mineral dolgu hamilelere, emzirme dönemindeki annelere, 18 yaşını doldurmamış dolayısıyla henüz gelişim çağını tamamlamamış kişilere, immünsüpresif tedavi alanlara ve uygulama bölgesinde aktif enfeksiyon olanlara yapılamaz.

Mineral Dolgu kaç seans yapılır?

Novuma mineral dolgu uygulamasının kaç seans yapılacağı ve uygulanacak dozu kişinin cilt yapısına, uygulanan bölgeye ve şikayetinin durumuna bağlı olarak değişebilir.

Mineral Dolgu sonrası sosyal hayata ne zaman dönülür?

Novuma mineral dolgu uygulaması ortalama olarak 10-20 dakika süren bir işlemdir. Kısa sürdüğü için kişinin sosyal hayatını etkilemez fakat uygulamadan sonraki ilk 24 saatte yorucu ve başın aşağı doğru bir pozisyonda olacağı etkinliklerden kaçınmak gerekir. Bununla birlikte yine işlem sonrasında kişilerin uygulama bölgesini güneşin zararlı ışınlarından koruması önemlidir.

Mineral Dolgu öncesi nelere dikkat edilmelidir?

 • Dermal dolgu işlemleriyle mineral dolgu öncesi ve sonrası arasında bir ay olmalıdır.
 • Yakın zamanda bakteriyel enfeksiyon ya da antibiyotik tedavisi olunmamalıdır.
 • Uygulamadan dört hafta önce ya da dört hafta sonra invaziv cilt tedavileri yapılmamalıdır.
 • Daha önce uygulama bölgesine herhangi bir dolgu uygulaması yapılmışsa dolgu ürünü bilinmelidir.
 • Sık kullanılan herhangi bir ilaç varsa, kişinin alerjisi varsa, kronik hastalığı varsa, diyet takviyesi alıyorsa bunlar doktora bildirilmelidir. Bazı ilaçlar veya kırışıklık karşıtı takviyeler mineral dolgunun yan etkisini arttırabilir.
 • İbubrofen içeren ağrı kesici ilaçlar doktor tarafından reçete edilmediyse kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar kullanılıyorken mineral dolgu yapılacaksa doktora bildirilmelidir. İbubrofen türevi ilaçlar mineral dolgu uygulamasından bir hafta önce bırakılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı doktora bildirilmelidir.
 • Alkol, bitkisel ürünler ve sigara kullanımının kan dolaşımını bozma ve kanama riskini arttırma ihtimali olduğu için bu ürünlerin tüketimi bırakılmalıdır.
 • Vitamin takviyeleri yalnızca doktor kontrolüyle kullanılmalı, mineral dolgu yapıldığı sırada kullanılıyorsa doktora bildirilmelidir.
 • Mineral dolgu uygulamasının yapılacağı gün kliniğe makyajsız bir şekilde gelinmeli ve uygulamadan 24 saat sonrasına kadar makyaj yapılmamalıdır.

Mineral Dolgu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygulama sonrasındaki ilk 24 saatte makyaj yapılmamalıdır.
 • Uygulama sonrasındaki ilk 24 saatte alkol tüketilmemelidir.
 • Uygulama sonrasındaki ilk bir hafta ağır egzersizlerden ve ağır eşya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uygulama sonrasındaki ilk bir hafta uygulama bölgelerine baskı yapılmamalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk iki hafta güneşlenilmemeli, sauna, hamam, spa gibi çok sıcak ortamlarda ve kayak gibi çok soğuk ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk 24 saatte kısmi şişlik görülebilir. Bu beklenen bir durumdur. Uygulamayı takip eden hafta içerisinde şişlikler yavaşça kendiliğinden geçecektir.
 • Uygulamadan sonraki ilk dört günde kısmi morarma görülebilir.
 • Uygulamadan sonraki ilk 24-48 saatte İbubrofen gibi ilaçlar ve alkol tüketilmemelidir.
 • Uygulamadan sonraki ilk 24 saatte yürüyüş dışında egzersiz yapılmamalı sadece istirahat edilmelidir.
 • Uygulamadan sonraki ilk dört hafta boyunca diş tedavisi yaptırılmamalıdır.
 • Uygulamadan sonraki ilk dört hafta uygulama alanıyla aynı olan invaziv lazer ve cilt tedavileri yapılmamalıdır.

Mineral Dolgunun riskleri ve komplikasyonları neler?

Mineral dolgunun en sık görülen aynı zamanda geçici olan  yan etkileri kızarıklık, morarma, şişlik, ağrı ve kaşıntıdır. Bu etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Fazla yaygın görülmeyen riskler kanama, enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar ve grip benzeri belirtilerdir. Uygulama, klinik ortamda uzman bir doktor tarafından yapıldığında bu risklerin tamamı minimalize edilir. Çok nadir görülen komplikasyonlar ise nekroz ve apsedir. Bu komplikasyonlar mineral dolgunun uzman kişiler tarafından yapıldığı uygulamalarda görülmemektedir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Mineral Dolgu uygulamasının kalıcılığı nedir?

Novuma mineral dolgu etkisini yapılır yapılmaz gösteren bir tedavidir. İlk andan itibaren etkiler kendini göstermeye başlarken cildin kendini yenilemesini tamamladığı 3 aydan itibaren uygulama alanı son halini alır. Uygulamanın kalıcılığı yaşa, kişinin cildine ve kullanılan dolgu miktarına bağlı olarak 1,5 ila 2 yıl arasındadır. Mineral dolgu etkisini yitirmeye başlamasıyla birlikte uygulama öncesinde olduğu gibi yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kötü yaşam alışkanlıkları gibi etkenlere bağlı olarak cilt yıpranmaya başlar fakat mineral dolgusu cildin kendisinde bulunan kolajen üretimini artırarak etki ettiği için uygulama öncesinde olduğu kadar bir yıpranma beklenmez yani eskisinden daha kötü bir görüntü oluşmaz. Uygulamanın etkisini yitirmeye başladığı dönemde yapılacak yeni bir seans ile işlemin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak büyük oranda mümkündür.

Mineral Dolgu ağrılı bir işlem midir?

Novuma mineral dolgu lokal anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Dolayısıyla kişinin acı ve ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Steril şartlar altında uygulanması gereken bu tedavide yalnızca kan alırken olduğu gibi iğne girişi hafif bir şekilde hissedilebilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >