IPL (Lime Light)

IPL (Lime Light)

IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla birlikte damar görünümü, küçük venler birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz etkilemekte hatta bu kişiler aynalara küsebilir.

Günümüzün teknolojisinin geliştirdiği IPL (Lime Light) uygulaması ve Cutera cihazı aynalara küs olan kişiler için özel olarak geliştirilmiş kişinin özgüvenini yerine getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

IPL (Lime Light) nedir?

Uygulama leke tedavisi amacıyla geliştirilmiş, ciltteki renk eşitsizliklerinin ve kızarıklıkların giderilmesinde, ince damar görünümünün giderilmesinde, kahverengi lekelenmeler ve güneş hasarı tedavisinde kullanılan, FDA onaylı, invaziv olmayan, güvenilir, konforlu ve tüm dünyada uygulanan bir uygulamadır.

Uygulama Cutera cihazıyla iki farklı başlığa sahip olarak farklı cilt problemlerine ait tedavi programlarına uygun olarak üretilmiştir. IPL Lime Light uygulaması Cutera cihazının en önemli avantajı cilt tonunu eşitlemesi ve ciltteki düzensizlikleri gidermesidir.

IPL (Lime Light) nasıl yapılır?

IPL (Lime Light) uygulamasıyla Cutera cihazı cildin renk tonuna bağlı olarak işlem yapan, otomatik bir şekilde çalışıp ayarlama yapmaya gerek olmayan bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde kişiye özel tedavi sağlayan bu cihaz aynı zamanda diğer uygulamalar ile kombine şekilde yapılmaya da olanak sağlar.

Cutera cihazı iki farklı başlığa sahip olup iki başlık için de tedavi programını başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Cutera cihazı başta yüz, boyun ve dekolte olmak üzere vücudun her yerindeki kahverengi lekeleri, küçük venleri ve kızarıklıkları yok etmeyi amaçlar.

IPL (Lime Light) etki mekanizması nedir?

Uygulamanın etki mekanizması yoğunlaştırılmış atımlı ışık tedavisine dayanmaktadır. Yoğunlaştırılmış atımlı ışık tedavisi tedavi etmek amacıyla seçilen dokuya uygun dalga boyuna sahip filtre edilmiş ışığın transparan bir cama göre cilde iletilmesine dayanmaktadır.

Deri altına ulaşan seçilen dokuya uygun dalga boyuna sahip filtre edilmiş ışığın adından da anlaşılabileceği gibi deriyle uyumlu olmasından dolayı hiçbir zararı bulunmamaktadır. Temel mekanizma ışık enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülerek seçilen alana bir hasar verilmesine dayanır.

IPL (Lime Light) uygulaması için kimler uygun adaydır?

IPL (Lime Light) uygulaması cildinde kızarıklık, küçük venler, kahverengi lekeler, belirgin kılcal damarlar ve genişlemiş gözenekler olup bunlardan rahatsız olan kişiler için uygun bir uygulamadır. Ayrıca bu uygulama aşırı güneş ışığına maruz kalma nedeniyle güneş lekesine sahip olan kişilere, hamilelik dönemi sonrasında lekelere sahip olan kişilere, yaşlılığa bağlı lekelere sahip olan kişilere, dövmesini sildirmek isteyen kişilere ve cildinde damarsal kızarıklıklara sahip olan kişilere yapılabilir.

IPL (Lime Light) kimlere yapılamaz?

Uygulama vitiligo, sedef gibi bazı deri hastalıkları olan kişilere, 18 yaş altındaki kişilere, uygulamadan önce solaryum ve güneşlenmeye bağlı yoğun bronzlaşma veya yanık gelişmiş hastalara, son altı ay içerisinde akne tedavisi ilacı kullanan kişilere, hamilelere ya da hamilelik şüphesi bulunan kişilere, cildinde aktif olarak iltihap bulunan kişilere, cilt kanserlerine, sivilce kremi kullanan kişilere yapılamaz.

IPL (Lime Light) sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygulama sonrası uzman tarafından önerilen nemlendirici kremler mutlaka kullanılmalıdır. Dışarı çıkmadan önce yüksek koruyuculu güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Uygulamadan hemen sonra uygulama bölgesinde hafif kızarıklık ve yanma hissinin yaşanması muhtemeldir. Bu şikayetler uygulamadan birkaç saat sonrasında kendiliğinden kaybolacaktır.
 • Cilt rengi koyu olan kişilerde uygulama sonrasında bu bölgede hafif kabarma ve kabuklanma yaşanabilir. Bu şikayetler uygulamadan sonra 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geç
 • Uygulama bölgesine uygulamanın yapıldığı gün fondoten, pudra gibi kalın özellikli makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır.
 • Uygulamanın yapıldığı gün çok sıcak olmamak şartıyla duş almakta bir problem yoktur.
 • Uygulama sonrasında kişi güneşin zararlı ışınlarına karşı kendisini korumalı, solaryuma ve denize girmemelidir.
 • Uygulama bölgesindeki kıllar uygulamadan sonra 3-10 içerisinde uzayarak döküleceği için görünüm açısından endişe etmeye gerek yoktur.
 • IPL (Lime Light) uygulamasında seans aralıkları 4 ila 8 hafta arasında olduğu için seans tarihlerine dikkat edilmelidir.

IPL (Lime Light) uygulamasının avantajları nelerdir?

IPL (Lime Light) uygulaması ile Cutera cihazının en büyük avantajı steril şartlar altında yapıldığında hiçbir anestezik madde kullanmaksızın ağrı ve acı vermemesidir. Seanslar halinde gerçekleştirilen bu uygulamanın sosyal hayatı kesintiye uğratmaması ve yan etkisi olmaması da büyük avantajları arasında yer alır. Ayrıca başarılı bir şekilde sonuç veren bu uygulama invaziv olmayıp güvenirliliğini FDA tarafından almıştır.

Tüm dünyada özellikle son yılda sıklıkla tercih edilen IPL (Lime Light) uygulaması oldukça basit ve konforludur. Kişilerin dikkat etmesi gerektiği tek nokta uygulamanın klinik ortamda steril şartlar altında gerçeklemesine önem göstermeleridir.

IPL (Lime Light) tedavisi sonrası cilt eski lekeli haline geri döner mi?

IPL (Lime Light) uygulamasının tedavi ettiği lekelerin ve kızarıklıkların zamanla tekrar ortaya çıkması söz konusu değildir fakat yeni kahverengi lekeler, kızarıklıklar veya yeni güneş hasarı olursa tekrar ortaya çıkabilir.

Bundan dolayı dışarıda olunan süre boyunca yüksek koruyuculu güneş kremi kullanmak güneş hasarına bağlı oluşan leke ve kızarıklıkları minimuma indirir. Ayrıca IPL (Lime Light) uygulaması gül hastalığının tedavisi için yapılmışsa bu hastalığın kronik olmasından dolayı tekrarlanmaya meyilli olduğu bilinmelidir.

IPL (Lime Light) sonrası cilt nasıl görünür?

Uygulama yapıldıktan sonra ciltte olan kahverengi lekelerde koyulaşma ve kızarıklıklar yaşanabilir. Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklıklar yaşanması muhtemeldir. Bu şikayetler genellikle uygulamadan sonraki birkaç saatte kaybolacaktır. Kızarıklıkların kapatılması için makyaj veya güneş koruyuculu kapatıcılar kullanılabilir, uygulamadan sonra yüksek koruyuculu güneş kremi kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Kızarıklıklar makyaj ile kapatılırken fazla baskı uygulamak veya içeriğinde ağır kimyasal bulunduran ürünler kullanmak kızarıklıkların artmasına neden olabilir.

IPL (Lime Light) uygulamasının kalıcılığı nedir?

IPL (Lime Light) uygulaması steril koşullar altında yapılması gereken ağrısız ve acısız bir uygulamadır. IPL (Lime Light) uygulaması doğru hastaya doğru işlem uygulandığı taktirde başarılı sonuç verir. Bu uygulamanın sonuçları uzun vadeli olmakla birlikte yaş almanın etkisiyle %100 kalıcılıktan söz edilemez.

Uygulama başarısının artması için uygulama sonrasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekilenlere özen gösterilmelidir.

Instagram : @dresracelik
Sıkça Sorulan Sorular

IPL (Lime Light) kaç seans yapılır?

IPL (Lime Light) uygulaması Cutera cihazıyla ortalama olarak 3-5 seans yapılır. Tek seansta bile gözle görülür bir şekilde fark yaratan bu uygulama beşinci seansın sonunda etkililiğini kanıtlayacaktır. Ayrıca yoğun güneş hasarı olan durumlarda ek tedaviler de uygulanabilir. Bu noktada hasta ile doktor ilişkisi önemlidir.

IPL (Lime Light) sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

IPL (Lime Light) uygulaması sosyal hayatı kesintiye uğratmayan, uygulama sonrasında sadece hafif kızarıklıkların yaşandığı ve bu kızarıkların birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçtiği basit bir uygulamadır. Sosyal hayatın kesintiye uğraması söz konusu değildir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >