Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling nedir?

Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir veya birden fazla kimyasal ajanın cilde uygulanarak gerçekleştirildiği, ciltte farklı derinliklerde hasar bırakılarak sağlıklı bir cildin ortaya çıkmasını sağlayan bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling uygulamasında amaç cildin deri tabanında farklı kısımlarda hasar bırakılarak ortaya sağlıklı bir cildin çıkarılmasıdır. Cilt güneş ışınının zararı, yaş almak, yanık gibi nedenlere bağlı olarak ince çizgilenme, kırışıklıklar, lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan koyu ve kabuklu lekeler, melazma adı verilen gebelik maskesi göstermeye elverişli bir şekildedir. Bu şikayetler Kimyasal Peeling ile düzeltilebilir hatta ciltte hiç olmamışcasına iyi hale getirilebilir.

Kimyasal Peeling ayrıca sivilce ve akne İzlerinde de oldukça etkilidir. Ciltte yağlanmayı ve gözeneklerin azaltılmasını sağlar. Kimyasal Peeling daha genç, parlak, pürüzsüz, sağlıklı ve lekesiz bir cildi hedefler. Kimyasal Peeling güvenirliliğini FDA tarafından kanıtlamış bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling nasıl yapılır?

Kimyasal Peeling yüze, boyuna, ellere, göğüse ve kollara doktorun seçimi ve hastanın cildi ile uyumlu olarak asit solüsyonunun seçilerek hastane ortamında yani steril şartlar altında uzman doktor tarafından uygulanır. Uygulamada ağrı ve acı yaşanmadığı için uygulama öncesinde anestezi uygulamaya gerek yoktur.

Hastanın cildi cilde uygun temizlemeye solüsyonuyla temizlendikten sonra göz çevresi gazlı bez ve gözlük ile kapatılır. Ardında Kimyasal Peeling solüsyonu alın, yüzün yan kısımları, yanaklar, burun, dudak üstü ve çene olarak yukarıdan aşağıya sürülür. Kimyasal Peeling uygulaması derinlik parametresine göre yüzeyel, orta ve derin uygulamalı olarak üç farklı şekildedir.

Yüzeyel Kimyasal Peeling: Yüzeyel Kimyasal Peeling uygulamasında işlem cildin üst katmanına yani epidermis tabakasına uygulanır. Uygulama sırasında yanma, batma ve kızarıklık yaşanması normal olup bu semptomlar kısa sürede kendiliğinden geçer. İnce kırışıklıklar, akne ve sivilce, düzensiz cilt tonu, kuruluğu yüzeyel Kimyasal Peeling sayesinde başarıyla tedavi edilir. Bu tipteki Kimyasal Peeling genellikle bir ila dört hafta aralıklarla 4-8 seans devam eder.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling: Orta derinlikte Kimyasal Peeling uygulamasında cildin en üst kısmı olan epidermis tabakası ve orta tabakası olan üst dermis hedeflenir. Deride yüzeyel Kimyasal Peeling uygulamasına göre daha derin bir soyulma etkisi olan orta derinlikte Kimyasal Peeling uygulamasında ilk olarak kızaran deride kabuklanıp soyulma görülür. Soyulmaların ardından daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşulur. Bu tipteki Kimyasal Peeling iki ila dört ay aralıklarla 2-4 seans devam eder.

Derin Kimyasal Peeling: Derin Kimyasal Peeling uygulamasında cildin epidermis, dermis ve orta deri hücrelerine etki edilir. İyileşme süresi diğer tipteki Kimyasal Peeling uygulamalarına göre daha uzundur çünkü bu tipteki Kimyasal Peeling uygulaması cildin daha derin tabakasına etki etmektedir. Derin Kimyasal Peeling bir kez yapılır ve bir daha tekrarlanmaz.

Kimyasal Peeling uygulaması sırasında ciltte kızarıklık veya beyazlaşma görülürse işlem sonlanır. Bazı durumlarda nötralizan solüsyon ile cilt nötralize edilir. Koruyucu ve yatıştırıcı özelliği bulunan topikal nemlendiriciler cilde sürülerek uygulama tamamlanır.

Kimyasal Peeling nasıl etki eder?

Kimyasal Peeling uygulamasının etki mekanizması ciltteki kusurlu alanların hasara uğratılması ve yeniden oluşup iyileşmesine dayanır. Bu ise deri tabakalarında oluşan hasarın yara iyileşmesi sırasında kolajen ve elastin üretiminin tetiklenmesiyle gerçekleşir.

Kimyasal Peeling uygulamasında deriye yüzeyel tabakaların ayrılması ve soyulmasına neden olabilecek bir asit uygulanmaktadır. Bu asitler çok sayıda olduğu gibi başlıcaları alfa hidroksi asit (AHA), glikolik asit, meyve asiti, laktik asit, salisilik asit, beta hidroksi asit (BHA), trikloroasetik asit (TCA), Jessner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Kimler Kimyasal Peeling için uygun bir adaydır?

Kimyasal Peeling uzman kontrolünde uygulanması gereken, akne ve akne izleri, sivilce tedavisi, genişlemiş gözenekler, hasarlanmış deri, cilt lekeleri, hafif çizgilenme ve kırışıklıklar, güneş lekeleri, mat ve soluk cilt gibi durumların tedavisinde uygulanır.

Kimyasal Peeling kimlere yapılamaz?

Kimyasal Peeling uygulama alanında aktif uçuk enfeksiyonu veya aktif iltihabı olanlara, gebelik, gebelik şüphesi ve emziren kadınlara, son 6-12 ay içinde izotretinoin tedavisi alanlara, doğum kontrol hapı kullananlara, cilt kanserlerine, fotoduyarlılığa neden olabilecek ilaç kullananlara, aspirin alerjisi olanlara, kan sulandırıcı aspirin türevi ilaç kullananlara, koyu cilt rengi olanlara, yoğun güneş ışığı maruziyeti yaşayanlara ve keloid hikayesi olanlara yapılamaz.

Kimyasal Peeling sonrası ne zaman sosyal hayata dönülür?

Kimyasal Peeling sonrası sosyal hayata dönme süreci Kimyasal Peeling uygulamasının hangi tipte uygulandığına bağlı olarak değişebilir.

Tüm Kimyasal Peeling uygulamalarında uygulamadan birkaç gün sonra güneşe çıkılmaması gerektiğinden bazı kişilerin sosyal hayatına bu noktada ara vermesi gerekirken derin Kimyasal Peeling uygulamasında ya da orta derinlikte Kimyasal Peeling uygulamasında kahverengi lekeler, derin kızarıklıklar, hafif soyulmalar yaşanabileceği için bazı kişilerin sosyal hayatına bu nokta ara vermesi gerekir.

Kişi ortalama olarak beşinci günün sonunda sosyal hayatına devam edebilir.

Kimyasal Peeling sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Kimyasal Peeling sonrası kızarıklık, batma ve hassasiyet yaşanması normaldir. Bu şikayetler birkaç gün sonra kendiliğinden geç
 • Kimyasal Peeling sonrası kabuklanma oluşursa bu kabuklar kaşınmamalı ve koparılmamalıdır.
 • Doktor tarafından önerilen yüksek koruyuculu güneş kremi ve nemlendirici kullanılmalıdır. Özel olarak bir öneri yoksa içeriğinde ağır kimyasal ve paraben bulunmayan ürünler kullanılmalıdır.
 • Güneşten korunmaya hatta uygulamadan birkaç gün sonrasına kadar güneşe çıkmamaya dikkat edilmelidir.
 • Uygulama sonrası makyaj yapılmamalı birkaç gün nemlendirici ve güneş kremi dışında bir ürün kullanılmamalıdır.

Kimyasal Peeling sonrası ciltte istenmeyen bir görünüm olur mu?

Kimyasal Peeling uygulamasında önemli olan hangi tipte Kimyasal Peeling yapıldığıdır. Kızarıklık veya güneş yanığı gibi görünümler olabilir. Bunun dışında yüzeyel Kimyasal Peeling uygulamasında bir ila beş gün sürecek kızarıklık, hafif soyulmalar, orta derinlikte Kimyasal Peeling uygulamasında kızarıklık, ödem ve gerginlik, kahverengi tabakalanmalar görülebilir. Kahverengi tabakalar 7-10 gün içinde kendiliğinden atılır.

Kimyasal Peeling doğru koşullar altında ve uzman kişiler tarafından yapılmazsa uzamış kızarıklık, kalıcı beyaz ve kahverengi lekelenmeler, deri enfeksiyonları, akne ve sivilce şiddetlenmesi, uçuk oluşumları, alerjik reaksiyonlar ve kalıcı izler görülebilir.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Kimyasal Peeling ağrılı bir uygulama mıdır?

Yüzeyel ve orta derinlikte Kimyasal Peeling sırasında ağrı yaşanması beklenmez. Derin Kimyasal Peeling sırasında ise ağrı yaşanması beklendiği için lokal anestezi sonrasında uygulanır.

Kimyasal Peeling sonrası cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Kimyasal Peeling sonrası cilt bakımında dikkat edilmesi gerekilen bazı maddeler yer almaktadır. Kimyasal Peeling sonrası 1-2 hafta boyunca içeriğinde ağır kimyasal ürünlerin bulunmadığı nemlendiriciler ile cildi nemlendirmek gerekir. Hassas ve cilde uygun temizleyiciler ile cildi temizlemek, bu ürünleri rutin cilt bakımına eklemek gerekir. Gündüzleri yüksek koruyuculu güneş kremi geceleri kapatıcı özelliği olmayan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Uygulamadan sonra yaşanan reaksiyonlar için doktor kontrolüyle kortizonlu kremler kullanılabilir. Uygulamadan 24 saat sonra makyaj yapmakta bir sakınca yoktur. Direkt güneş ışığına maruz kalmaktan ve solaryumdan en az iki hafta uzak durulmalıdır.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >