Dudak Asma & Lip Lift

Dudak Asma & Lip Lift

Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı gevşemeler, mimik kaslarının zayıflaması, hareket kaslarının özelliğini kaybetmeye başlaması nedenleriyle yüzde sarkmalar kendisini göstermeye başlar.

Dolgun dudakların incelmeye başlaması, dudak çevresinde kırışıklık gözlemlenmeye başlaması ve dudakların yana doğru genişlemesi sık karşılaşılan yaşlanma belirtileri arasındadır.

Dudak asma uygulaması dudakta ve dudak çevresinde kesi atmaya gerek kalmadan, herhangi bir iz olmaksızın sadece bir dikiş atarak üst dudağın burun tabanına asılmasını ve genişlemiş dudağın kısalmasını sağlayan bir uygulamadır. Dudak asma uygulaması doku enjeksiyonu ile birlikte yapıldığında dudak kalınlığında artış görülmekte ve dolayısıyla burunla dudak arasındaki mesafe kısalacağı için daha genç, güzel ve estetik bir görünüm oluşmaktadır.

Dudak Asma (Lip Lift) nedir?

İple dudak askılama uygulaması üst dudak ile burun tabanındaki mesafeyi azaltan, yaşlılığa bağlı olarak oluşan dudakların yana doğru genişlemesini azaltıp kısaltan ve FDA onaylı iplerin kullanıldığı kısa cerrahi bir estetik uygulamasıdır. Dudak asma uygulamasında amaç dudak uzunluğunu kısaltarak, daha genç, güzel ve estetik bir dudak görünümü elde etmektir.

Dudak kaldırma ameliyatı olarak adlandırılan Lip Lift uygulaması ise üst dudağın daha uzun olduğu durumlarda üst dudağı burun tabanına yakınlaştırarak kısalmasını sağlayan bir estetik operasyondur. Dudak asma ameliyatında üst dudak sınırı ile burun tabanı birlikte değerlendirilir.

Dudak Asma (Lip Lift) nasıl yapılır?

İple dudak kaldırma uygulamasına başlarken ilk olarak kişinin ağrı ve acı hissetmemesi amacıyla lokal anestezi ya da anestezik kremler uygulanır. Yaklaşık 15-20 dakika süren bu uygulama öncesinde yüzde ve vücutta yapılan analiz ve uygulama planına göre dinamik ipler cilt altından doğru yerlere yerleştirilir. Yerleştirilen bu ipler sonrasında gerilerek bırakılır. Dudak asma uygulamasında hiçbir iz olmaksızın küçük bir dikiş atıldığı için iyileşme oldukça hızlı şekilde gerçekleşir. Ağrı ve acı hissedilmeyen konforlu olan bu uygulama günlük hayatı etkilemez.

Dudak asma ameliyatı ise üst dudağın yana doğru fazla genişlemiş yerinden burun tabanına doğru yapılan özel bir planlama ile fazla deri alınır. Burun tabanında belirsiz bir ameliyat izi kalabilir. Çok nadir olarak bazı durumlarda dudak hattından cilt çıkarılması yapılabilir fakat burada olan ameliyat izi daha büyük olacağından genellikle tercih edilmez.

Lokal anestezi altında gerçekleşen bu ameliyat bir saatten fazla sürmemektedir. Ameliyattan sonraki ilk gün pansuman yapılmalı, sonraki günlerde ise merhem sürülmelidir.

Dudak Askılama (Lip Lift) uygulaması nasıl etki gösterir?

İple dudak kaldırma uygulamasının mekanizması iplerin ciltteki kollajen ve fibroblastı aktivite etmesine dayanır. Kan dolaşımının hyaluronik asit salgılanmasını arttırmasıyla beraber zaman içerisinde dudaklar dolgunlaşır ve canlanır.

Kimler Dudak Asma (Lip Lift) uygulaması için uygun birer adaydır?

Yaş almakla birlikte ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar kendini göstermeye başlar. Özellikle dudak ve dudak çevresindeki kırışıklık ve sarkmalar sonucunda ileri yaşlarda dudak asma uygulamasına ihtiyaç duyulabilir. Normalde üst dudağın uzunluğu 12-15 mm iken yaş almakla birlikte yanlara doğru genişleyen üst dudakta bu mesafe kısalır. Dudak asma uygulaması dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan kişilere ve üst dudak uzunluğunun yüz oranını bozduğu kişilere yapılabilir. Kişinin ameliyata uygunluğunu tespit etmek için uzmana muayene olunmalıdır.

İple dudak askılama dudaklarda dolgunlaştırma isteyen kişiler için, dudaklarda ve ağız açısında yeniden şekillendirme isteyenler için, dudak üstü kırışıklıklar için, üst dudağı orantısız olan kişiler için ve dudak kaldırma isteyenler için idealdir. Dudak asma uygulaması için genellikle tercih edilen yaş 35-40’tır.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) kimlere yapılamaz?

Üst dudak ile burun tabanı arasındaki mesafenin ameliyat için yeterli olmayan kişilere, cildinde aktif olarak enfeksiyon olan kişilere, iyileşme dönemi için sigara ve alkol bırakma konusunda yeterli isteği olmayan kişilere, diyabet hastalarına, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişilere, ilerlemiş kanser hastalarına, ağır otoimmun hastalığı olan kişilere, biyolojik malzemeye karşı hassasiyeti olanlara ve hamilelere yapılamaz.

Dudak Kaldırma (Lip Lift)kaç seansta tamamlanır?

İple dudak asma uygulamasında tek seans yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca bu uygulama basit uygulama olduğu için herhangi bir tekrarlama limiti bulunmamaktadır.

Dudak asma ameliyatı ise cerrahi girişim olduğu için bir defa yapılmaktadır. Çok nadir durumlarda ikinci kez tekrarlanabilir. Uygulama etkisini yitirmeye başladığında ek uygulamalar yapılabilir.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Dudaklarda uygulamadan sonra bir süre uyuşukluk olacağı için çok fazla dudak hareketi yapılmamalıdır.
 • Uygulamadan birkaç gün önce ve birkaç gün sonra sigara, alkol ve bitki çaylarının tüketimi bırakılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bu ilaçlar uzmana bildirilmeli, ilaçlar doktor kontrolüyle düzenlenmelidir.
 • Dudak asma uygulaması basit bir uygulama olsa da ameliyattan sonra istirahat etmek ö
 • Uygulama sonrası birkaç hafta ağır egzersiz yapmamak, ağır eşya kaldırmamak ve darbe almamak gerekir.
 • Yüz üstü yatılmamalı hatta mümkünse çift yastıkla baş seviyesi yükseltilerek yatılmalıdır.
 • Dişler küçük ve yumuşak diş fırçasıyla dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır.
 • Dudaklar önerilen dudak nemlendiricisiyle nemlendirilmelidir.
 • Dikiş için verilen merhem kullanılmalıdır.

Instagram : @dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak Asma (Lip Lift) ne kadar kalıcıdır?

İple dudak asma (Lip Lift) uygulamasında kalıcılık kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Genellikle bir ila beş yıl arasında değişen dudak asma uygulamasının kalıcılığı bazı kişilerde on yıla kadar uzayabilir. Dudak asma uygulamasında ömür boyu kalıcı olan dikiş yerine 1.5 ayda kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldığı için uygulama sonrasında dikiş ile ilgili endişe etmeye gerek yoktur. Dudak asma ameliyatında ise kalıcılık ömür boyu olsa da yaş alma etkenine bağlı olarak ilerleyen zamanlarda ek bir uygulamaya ihtiyaç duyabilir hale gelebilir.

Dudak Asma (Lip Lift) işleminin zararı var mı?

Dudak asma ameliyatında tek risk üst dudağın aşırı miktarda kısaltılmasıdır. Bu riskin yaşanmaması için ameliyat öncesinde doktor hasta üzerinden ortak bir planlama yapacaktır. Yani dudak asma ameliyatının hiçbir zararı olmadığı söylenebilir.

Dudak Asma (Lip Lift) işleminin yan etkileri nelerdir?

İple dudak asma ile dudak asma ameliyatının yan etkileri benzerlik göstermektedir. Uygulamadan sonra lokal anestezinin etkisine bağlı olarak dudak ve dudak çevresinde uyuşukluk, his kaybı görülebilir. İyileşme sürecindeki 72 saatlik süreçte hafif bir şişlik ve ödemin olması normaldir. Bu şikayetler soğuk uygulama ile kontrol altına alınabilir. Dikiş izinin iyileşmesi sürecinde bu izler için endişe etmeye gerek yoktur birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bu uygulamalarda enfeksiyon riski oldukça düşük olsa da işlemler steril şartlar altında kişiye özel tek kullanımlık aletler ile yapılmazsa enfeksiyon olabileceğinden oldukça dikkatli olunmalıdır. Verilen ilaçlar var ise bu ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir. İşlemlerden sonraki 1-2 günlük erken iyileşme sürecinde uyuşukluk ve his kaybı yaşanabileceğini ifade etmiştik. Bu şikayete ek olarak yine 1-2 günlük süreç içerisinde dudak hareketlerinde değişiklik ya da kısıtlama yaşanabilir. 1-2 günlük sürecin ardından dudak hareketlerini kısıtlayıcı bir şikayet yaşanması beklenmez.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz ve Boyun Germe
  Yüz ve Boyun Germe

  Yaş alma, güneşin zararlı ışınları, kilo alıp verme, yer çekimi gibi çeşitli etkenler zamanla yanak bölgesinde sarkma yapıp kişiyi olduğundan yaşlı gö..

  Devamı >
  Yanak Dolgusu
  Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu : Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisi ve yüzü şekillendirmek amacıyla yapılan yanak dolgusu özellikle son yıllard..

  Devamı >
  Yanak Asma
  Yanak Asma

  Yanak Asma : İnsan yaş aldıkça ya da kilo aldıkça yüzü sarkmaya ve dikdörtgen görünümü oluşmaya başlar. Özellikle çene kenarlarında ve yanaktaki sarkm..

  Devamı >
  Yağ Enjeksiyonu
  Yağ Enjeksiyonu

  Yağ Enjeksiyonu : Günümüzün güzellik algıları yüz, popo , meme, kalça gibi bölgelerin dolgun ve hacimli görünmesini temel alıp bu bölgeleri dolgun ola..

  Devamı >
  Şakak Asma & Germe
  Şakak Asma & Germe

  Şakak Asma & Germe Ameliyatı : Kişinin yaşını ya da olduğundan daha yaşlı görünme nedeni genellikle şakak ve alın bölgesindeki kırışıklıklar olara..

  Devamı >
  Somon DNA
  Somon DNA

  Somon DNA : Cildimiz güneş etkisi, yaş alma, gebelik, hava kirliliği, uykusuzluk, hormonlar gibi birçok etkene bağlı olarak yıpranmaya ve matlaşmaya m..

  Devamı >
  Mineral Dolgu
  Mineral Dolgu

  Mineral Dolgu : Cildimiz yaş almanın yanı sıra genetik etkenler, çevresel faktörler ve yaşamsal alışkanlıklara bağlı olarak da olduğundan çok daha yaş..

  Devamı >
  Morpheus 8
  Morpheus 8

  Morpheus 8 : Cilt birçok nedene bağlı olarak zamanla yıpranır ve eski dinç görünümünü kaybeder. Son yılların popüler uygulamalarından biri olan ve söz..

  Devamı >
  Migren Botoksu
  Migren Botoksu

  Migren Botoksu : Kişinin yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden biri olan migren, günümüzde botoks uygulamalarıyla hafifletilebilmektedir. So..

  Devamı >
  Kimyasal Peeling
  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling nedir? Kimyasal Peeling cildi canlandırmak, doğallığını geri kazandırmak, gençleştirmek ve cildin iyi görünmesini sağlamak amacıyla..

  Devamı >
  Kaş Asma
  Kaş Asma

  Kaş Asma : Yüzün göz, göz çevresi ve kaş bölgesi insanın mimiğini ve bakışını değiştirdiği için bu bölgenin bakışlara uygun durması oldukça önemlidir...

  Devamı >
  Jawline Çene Dolgusu
  Jawline Çene Dolgusu

  Jawline Çene Dolgusu : Yüzde çene hattının simetrik olması ve yüzün altın orana uyması yüz güzelliğini belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Doğal o..

  Devamı >
  Jalupro Gençlik Aşısı
  Jalupro Gençlik Aşısı

  Jalupro Gençlik Aşısı : Cilt yaş alma, stres, zararlı güneş ışınları, kötü beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak nemini kaybedebilir ve bunu..

  Devamı >
  IPL (Lime Light)
  IPL (Lime Light)

  IPL (Lime Light) : Çeşitli etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan lekelenmeler, kızarıklıklar ya da kılcal damarların kendini göstermeye başlamasıyla bi..

  Devamı >
  Gençlik Serumu
  Gençlik Serumu

  Gençlik Serumu : Cilt çeşitli etkenlerden etkilenmeye oldukça açık olup yıpranmaya ve yaşlanmaya oldukça müsait bir yapıdır. Gençlik serumu ise özelli..

  Devamı >
  Fraksiyonel Lazer
  Fraksiyonel Lazer

  Fraksiyonel Lazer : Yaş alma, güneş ışınları, gebelik ve hava kirliliği gibi etmenlerden dolayı cilt hasar görmeye müsait özelliktedir. Kolajen üretim..

  Devamı >
  Facetite
  Facetite

  Facetite : Cilt altı dokularda çeşitli nedenlere bağlı olarak erime ve cilt gevşeklikleri yaşanır. Cilt elastikiyetinin kaybedilmesiyle birlikte yüz h..

  Devamı >
  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu : Dudaklar insan yüzünde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olduğu için doğuştan güzel dudaklara sahip kişilerin oldukça avantajlı old..

  Devamı >
  Dudak Asma & Lip Lift
  Dudak Asma & Lip Lift

  Dudak Asma (Lip Lift) : Yaş alma ve yer çekimi etkisiyle birlikte yüz bölgesindeki özellikle göz ve dudak çevresindeki dokuların azalmasından dolayı g..

  Devamı >
  Burun Dolgusu
  Burun Dolgusu

  Burun dolgusu burundaki çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin istediği estetik burun görünümüne sahip olmadığı durumlarda yapılan cerrahi olmayan bir e..

  Devamı >
  Boyun ve Gıdı Asma
  Boyun ve Gıdı Asma

  Boyun ve Gıdı Asma Estetiği : Boyun ve gıdı bölgesindeki gevşekliğin fazla olması kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir ve bu kişiler estetik görünümle..

  Devamı >
  Botoks
  Botoks

  Botoks : İlk kez 1970'li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan botoks özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir...

  Devamı >
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme
  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme

  Ameliyatsız Cilt Gençleştirme : Cildimiz yaşayan bir dokudur ve biz yaş aldıkça o da bizimle birlikte yaş alır. Yaş almasına bağlı olarak da tıpkı vüc..

  Devamı >
  Accutite
  Accutite

  Accutite : Cildin yaş almaya gösterdiği bir tepki olarak göz altı torbalarının oluşmaya başlaması, cilt gevşemelerinin kendini göstermeye başlaması ve..

  Devamı >