Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı : Dış görünüşte duruşu etkileyen memeler doğum, emzirme, yaş alma gibi faktörlere bağlı olarak sarkıp deforme olmaya meyillidir. Memelerinin sarkık duruşundan memnun olmayan kadınlar meme dikleştirme ameliyatı yaptırmayı düşünebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı memenin sarkık duruşundan şikayetçi kişilerin yaptırdığı, genel anesteziyle meme üzerinden yapılan ve memeyi estetik görünüme ulaştıran bir ameliyattır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme estetiği öncesinde detaylı muayene ve kontroller önemlidir. Meme ucunun konumu ve memenin sarkıklığı bu muayenede kontrol edilir. Ardından hastanın vücut yapısı göz önünde bulundurularak ameliyat süreci ikiye ayrılır.

Küçük memeye sahip olan kişiler için göğüs altına silikon yerleştirilerek meme dikleştirme yapılırken büyük memeye sahip olan kişiler için memedeki dokunun bir kısmının alınmasıyla meme dikleştirme yapılır. İkisinde de nihai sonuç meme hacminin orantılı bir şekilde dikleştirilmesidir. Ayrıca meme dikleştirme ameliyatında asimetri meme duruşu düzeltilebilir.

Meme dikleştirme estetiği genel anestezi altında yapılırken hasta ameliyatın yapıldığı gece hastanede kalır. Bu ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için özel olarak dikişlerin alınması için bir randevuya gerek yoktur.

Meme dikleştirme estetiği ortalama olarak iki saat süren bir ameliyattır. Ameliyattan sonraki ilk 5-10 günlük süre içerisinde şişme ve morarma görülebilir. Bu şikayetler zamanla azalacaktır. Bundan dolayı ameliyattan sonraki ilk altı hafta boyunca balensiz ve göğüsleri saran sütyenler giyilmelidir.

Ameliyattan sonraki ilk 3-4 günlük süreç dinlenme açısından önemlidir bu süreçte yalnızca yatak istirahati yapılmalıdır. 3-4 günün ardından normal hayata geçilebilir. Bu süreçte ağrıların yaşanması normaldir, bu ağrılar için doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler alınabilir. Bu süreçte bebekler kucağa alınmamalıdır.

Ameliyattan iki hafta sonra araç kullanmaya başlanabilir. Altıncı ayın sonunda ameliyat dikişlerinin tamamen kaybolması beklenir. Doğru ve temiz bir bakımın sağlanması enfeksiyon açısından önemlidir.

Meme Dikleştirme Estetiği kimlere yapılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı fazla kilo kaybı yaşadığı için meme bölgesinde sarkıklık ve deforme olan kişilere, doğuştan küçük memeye sahip olup sarkma yaşayan kişilere ve doğuştan büyük memeye sahip olup sarkma yaşayan kişilere yapılır. Meme dikleştirme ameliyatı 18 yaş üzeri bireylere yapılmaktadır.

Meme Dikleştirme Estetiği öncesi hazırlık süreci nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatına hazırlık süreci fiziksel muayene, hasta bilgilendirme ve eğitimi, meme dikleştirme ameliyatı öncesi planlama süreçlerinden oluşur.

Fiziksel muayene aşamasında ilk olarak hastanın tıbbi geçmişi, sürekli kullandığı ilaçları, alerjileri ve aile sağlık öyküsü öğrenilir. Ardından hastanın meme boyutlarına, deri altı yağının kalınlığına, cildine, meme simetrisine, meme ucunun konumuna ve boyutuna, meme altı kıvrımına, meme kaslarına ve memede kitle olup olmadığını muayene eder.

Hasta bilgilendirme ve eğitimi aşamasında hastaya meme dikleştirme estetiği sonrasında oluşabilecek yan etkiler ve komplikasyonlar aktarılır. Ameliyat sonrasında doğru ve temiz bakımın nasıl olacağı ile ilgili bilgi verilir ve hastanın aklındaki sorular cevaplanır.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi planlama aşamasında ise fiziksel muayene aşamasında alınan veriler neticesinde bir tedavi planı gerçekleştirilir. Bu aşamada hastanın istekleri ve meme boyutu önemlidir.

Meme Dikleştirme Estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Meme dikleştirme estetiği sonrası ameliyatın başarıyla sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra doğru sütyen kullanımına ve meme bölgesine özenli bir şekilde bakım yapmaya dikkat edilmelidir. Özenli ve doğru bakım iyileşme sürecinin kısalmasını sağlayacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında da tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski bulunur.

Enfeksiyon riskinden doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanarak, uygulama bölgesine temiz ve doğru bakım yaparak, pansuman ve hijyen kurallarına uyarak korunabilirken kanama riskinden ters hareketlerde bulunmaktan kaçınarak korunabilir.

Meme dikleştirme estetiği sonrasında kanama ve enfeksiyon riski dışında hematom, cilt kaybı ve estetik sorunlar da yaşanabilir. Hematom kanamanın meme kenarına sızması sonucunda meme dokusunsa büyük bir morluk şeklinde karşımıza çıkabilir. Hematom varlığında doktor hastayı ikinci kez ameliyata alarak biriken kanı temizler. Cilt kaybı çok nadir olarak görülen büyük bir komplikasyondur.

Genellikle sigara içen hastalarda görülen cilt kaybında deri siyah bir renk alır. Siyah renkli deri pansuman sonucunda ya da cildin kesilip alınması sonucunda iyileşebilir. Ameliyattan sonraki ilk iki hafta oldukça önemlidir ve bu süreçte sigaraya başlanmamalıdır. Son olarak ameliyat sonrasında estetik kayıplar yaşanabilir bu estetik kayıp genellikle memelerin asimetrik olmasından kaynaklanır. Meme asimetrisi çeşitli müdahaleler ile düzeltilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Meme dikleştirme estetiği sonrası meme bölgesine darbe almamak çok önemlidir.
 • Kol ve göğüs bölgelerini zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında en az üç, en fazla yedi gün evde dinlenilmelidir.
 • Özellikle ilk bir ay boyunca yüz üstü yatılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk dört hafta ağır eşyaların taşınmasından ve ağır fiziksel aktivite yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası doktorun verdiği koruyucu ameliyat korsesi giyilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında memelere baskı yapmayan ve sallanmasını önleyen sporcu sütyenleri takılmalıdır. Ameliyattan altı hafta sonra balenli sütyen takılabilir.
 • Ameliyattan sonraki ilk dört günde kesinlikle duş alınmamalıdır, dördüncü günün ardından duş almada sakınca yoktur.
 • Ameliyat sonrasında doktorun reçete ettiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.
 • Doktorun reçete ettiği ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki iyileşme döneminde doktorun verdiği pansuman tarihlerine gidilmesi enfeksiyon riskini azaltacağı için mutlaka bu tarihlerde doktora gidilmelidir.
 • Ameliyattan sonra meme dokusunun ödemli ve şiş olması normaldir. Oluşan bu görünümün üç ila dört hafta sonra azalmaya başlamasıyla birlikte memeler gerçek görünümüne kavuşacaktır.
 • Hafif egzersizler birinci ayın sonunda yapılabilir.
 • Ameliyattan sonra en az 40 gün denize girilmemelidir.
 • Ağır sporlar üçüncü aydan sonra yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Instagram : dresracelik

Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası emzirilebilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatında meme ucuna, süt kanallarına ve süt bezlerine ameliyat sırasında bir müdahalede bulunulmamışsa ameliyat sonrasında emzirilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası his kaybı yaşanır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasındaki ilk süreçte hastanın his kaybı yaşaması normaldir. Bu geçici durum olup sinirlerin aktifleşmesiyle uyarılma hissiyle sona erecektir. Hasta ameliyat sonrasındaki erken dönemde his kaybı yaşanabileceğinin ve durumun geçici olduğunun bilincinde olmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası kesi atılan bölgelerde ameliyat izi kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı amacına son derece uygun olan ve etkili bir sonuç veren ameliyat olmakla birlikte ameliyat sonrasında ameliyat izi kalmasından dolayı dezavantajı olan bir ameliyattır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında genellikle meme ucu ile derinin birleştiği yerde bütün çevre boyunca ve meme altına doğru bir ameliyat izi kalır. Bazı ameliyatlarda bu iz meme altına kadar devam edip meme katlanma çizgisinde son bulabilir. Son teknolojiyle birlikte geliştirilen teknikte ise bu alt iz bulunmamaktadır. Ameliyat izinin ne kadar kalacağı memenin sarkmasıyla doğru orantılıdır denilebilir.
Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Jinekomasti Ameliyatı
  Jinekomasti Ameliyatı

  Jinekomasti Ameliyatı : Jinekomasti erkeklerde görülen kadınlarda olduğu gibi meme büyüklüğünü ifade eden bir problemdir. Bu problem genellikle geneti..

  Devamı >
  Meme Dikleştirme Ameliyatı
  Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Meme Dikleştirme Ameliyatı : Dış görünüşte duruşu etkileyen memeler doğum, emzirme, yaş alma gibi faktörlere bağlı olarak sarkıp deforme olmaya meyill..

  Devamı >
  Meme Küçültme Ameliyatı
  Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme Küçültme Ameliyatı nedir? Meme küçültme ameliyatı ya da tıptaki adıyla redüksiyon mamoplasti estetik kaygılardan veya medikal problemlerden dol..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı
  Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme Büyütme Ameliyatı : Birçok kadın memelerin olmasını istediğinden küçük olmasından ya da birinin diğerine oranla daha küçük olmasından şikayetçidi..

  Devamı >