Cilt Gençleştirme ve Cilt Tedavileri

Cilt Gençleştirme ve Cilt Tedavileri

Sağlıklı Cilt ve Cilt Aktivasyonu:

Cildimiz, dış dünya ile hassas iç ortamımız arasında bariyer görevi görürken, en çok güneş ışınları tarafından yıpratılır. Bu ışın demeti derimize temas ettikten sonra bir dizi kimyasal reaksiyonun başlamasına neden olur. Bol miktarda serbest oksijen radikalleri açığa çıkar. Cildimizin antioksidan kapasitesi, bu zararlı maddeleri etkisiz hale getirmeye çalışır. Ancak yine de cildimizdeki hücrelerde bir miktar tahribat oluşur. Normal koşullar altında bu tahribatlar zamanla onarılır.

Son 10 yıldır ozon tabakasındaki incelmeden dolayı yeryüzüne daha fazla zararlı güneş ışınları ulaşmaktadır. Geçmiş yıllara oranla derimizde oluşan tahribat miktarı artmakta, onarıma daha çok ihiyaç duymaktadır. Bu birikici etkilerin 10-20 yıl sonrasında cilt kanserlerine yol açtığı unutulmamalıdır. Cilt rengimiz ne kadar açıksa bu zararlı etkilere o kadar fazla maruz kalırız.

Zamanla cildimizde oluşan hasarları, daha iyi fark etmeye başlarız. Cildimizin kalınlaşıp donuk görünmesi, yumuşaklığının azalması, sivilcelerimizin çoğalması, güneş lekelerinin oluşması ya da artması, ince kırışıklıkların belirginleşmesi gibi çeşitli şikayetlerin biri veya birkaçı cildimizde oluşabilir.

Sağlıklı cilt;

– yumuşak

– tek renkte

– sıkı

– hastalıksız

– nemli

– dayanıklı (hassas olmayan)

– dolgun’dur.

Cildimiz üç katmandan oluşur.

 1. Üst tabaka (epidermis)
 2. Orta tabaka (dermis)
 3. Cilt altı

Bu katmanlarda var olan problemler cildin sağlıksız görünmesine sebep olur.

Sağlıksız ciltteki belirtiler:

 • Kaba (üst tabaka)
 • Lekeli (üst tabaka)
 • Gevşek (orta tabaka)
 • Hastalıklı (üst-orta tabaka ve cilt altı)
 • Kuru (orta tabaka)
 • İnce (orta tabaka)
 • Hassas (orta tabaka)
 • Hacim kaybı (orta tabaka ve cilt altı)

Hormonlar, sigara, zararlı beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler de aktif cilde olumsuz etki eder. Hücrelerin görevini tam yapmasını engelleyerek ve hücreler arası uyumu bozarak cildin sağlıksız olmasına neden olmaktadır.

Cildimiz ‘’sağlıklı cilt’’ kriterlerine uymuyorsa kapsamlı bir tedaviye ihtiyacımız var demektir.  Bu tedavilerin zaman alacağı ve disiplinli bir şekilde uygulanırsa en iyi sonucun elde edileceği bilinci ile tedaviye başlamalıyız.

Cildin sağlıklı hale getirilmesi için uygulanan tedavilerin başlangıç aşamasında; kuruluk, hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık gibi çeşitli yakınmalar olacak ve ortalama 10 gün devam edecektir. Yapılması gereken, cildin kademeli olarak aktif , sonra da en aktif hale getirilmesidir. Bunun için cilde, retinoik asit, hidrokinon, arbutin, C vitamini ve meyve asitleri içeren ilaç-kremler uygulanması temel tedavidir. Bu ilaç –kremlerin kombinasyonu ve dozu kişiye özgü planlanır. Cildin aktif hale getirilmesi programı ortalama 6 hafta kadardır. Sonrasında kişinin problemine yönelik tedaviler planlanır. Kişiden kişiye değişmekle beraber, temel tedaviler şunlardır:

 • Peeling
 • Botox
 • Dolgu malzemeleri
 • Yağ veya doku kokteyli enjeksiyonları
 • Laser (fraxel, medlite)
 • IPL
 • Termage

Peeling Uygulamaları

Meyve asitleri (Glikolik asit) veya TCA (Trikloroasetik asit) ile yapılan bu uygulamalar, cildin üst tabakasındaki kalınlaşmayı ve ince kırışıklıkları azaltmak, güneş hasarını düzeltmek, orta tabakanın ise kalınlaşmasını sağlayarak (kollajen artışı ile) elastikiyetini artırmak için kullanılırlar. Akne izi tedavilerine yardımcıdır.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, peeling ve dermabrazyon hakkında daha ayrıntılı konuşmak gerekirse:

Cildin üst ve orta tabakasındaki leke, sivilce izi, ince kırışıklık gibi sorunlar çeşitli ilaç kremlerle aktive edilmiş cilt üzerine uygulanan nonablative (yakıcı olmayan) fraxiyonel laserlar ile genellikle tedavi edilir. Ancak orta tabaka veya daha derinde yerleşim gösteren lekeler ve sivilce izlerinin tedavisi için cildin daha derin tabakaları üzerine etkili yöntemlerin kullanılması gerekir. Bunlar sırasıyla:

TCA (Trikloroasetik asit) peeling uygulamaları: TCA peeling uygulamaları daha derin uygulamalar olup, özellikle dudak çevresindeki ince kırışıklıkların  tedavisi, göz altındaki gevşemiş derinin görünümünün  düzeltilmesi, yüzdeki akne izlerinin tedavisi ve yüzde derin yerleşimli pigmente lekelerin giderilmesinde kullanılır. Gerekli olması durumunda 6 ay veya 1 sene sonra tekrarlanabilir.

TCA peeling uygulamaları uzun yıllardır yapılan tedavilerdir. Doğru bir şekilde uygulandığında dramatik sonuçlar elde etmemizi sağlar. Bir çeşit kimyasal peeling olup, derinin üst orta ve hatta gerekirse alt tabakasına ulaşarak üstteki hastalıklı tabakayı soyarak ortadan kaldırması prensibi ile etkisini gösterir. TCA peelingin başarısı hekimin deneyimi ile yakından ilgilidir. Cildin her bölgesine eşit uygulama yapılması, cildin herbölgede eşit olarak soyulmasını sağlayacağı için çok önemlidir. Bu sayede müdahale sonrası cilt renginde dalgalı bir görünüm oluşmayacak, homojen, tek renkli sağlıklı cilt rengine ulaşılacaktır. TCA peeling uygulamalarından en az 6 hafta önce yapılması gereken önemli şey de cildi hem aktive edecek hem de cilde rengini veren ve cilt lekelerinin sebebi olan melanin aktivasyonun baskılayacak   ilaç krem tedavilerinin başlanmasıdır. Çünkü TCA peeling ile ciltte bir inflamasyon meydana gelir ve inflamasyon da doğal olarak melanin üretimini harekete geçirir. Bu safhada TCA peelingin yan etkilerinden korunmak için melanin aktivasyonu ilaç kremlerle baskılanmalıdır. Bunlara ek olarak son yıllarda TCA peelingin daha kontrollü yapılabilmesi için Dr. Obagi tarafından Blue peel sistem kullanılmaya başlanmıştır. Blue peel base dediğimiz madde, bir çeşit indikatör olup, TCA uygulamalarında TCA solüsyonu ile karıştırılarak mavi bir renk elde etmemizi sağlar. Bu mavi rengin tonları uygulama esnasında bize cildin hangi tabakasında olduğumuzu tamamen gösterir. Böylece istediğimiz derinlikte ve kontrollü bir şekilde TCA solüsyonunu hastanın yüzüne uygulamış oluruz. TCA peeling derinliğine bağlı olarak poliklinik şartlarında yapılabilmekle beraber biz hasta güvenliği ve konforu için ameliyathane şartlarında uygulama yapmayı daha doğru buluyoruz. Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem, hasta uyumadan ancak damardan hastayı rahatlatıcı ve ağrı duymasını azaltan bir anestezik uygulaması ile yapılır. TCA peelingi takiben hastanın yüzündeki mavi boya çok tahriş edilmeden Obagi’nin özel temizleme solüsyonu ile silinir. Hastaya kullanacağı kremler ve dezenfekte edici solüsyonlar  anlatılır. Yapılan işlemin derinliğine bağlı olarak yüzün üst tabakasında oluşan ince kabuk 5 gün- 1 hafta arasında kendiliğinden dökülür. Güneşten korunmak en az 3 ay çok önemlidir. İlk birkaç hafta bir miktar pembelik olan cilt rengi zamanla normale dönmeye başlar.

Dermabrazyon: Dermabrazyon cildin üst tabakasının mekanik bir şekilde soyulmasıdır. Bir çeşit zımparalama işlemidir. Ameliyathane şartlarında uygulanır. Ancak şu an elimizdeki modern ve yeni uygulamalar sayesinde dermabrazyon özellikle yüz bölgesinde çok ercih edilen bir yöntem değildir.

Fraksiyonel laser: Kliniğimizde kullandığımız fraksiyonel laserlar 2 tip olup, yakıcı olmayan nonablative olanı, fraxel re:store, yakıcı yani ablative olanı fraxel re:pair cihazıdır.

 1. Fraxel re:store:

Fraksel re:store uygulaması muayenehane koşullarında gerçekleştirilir.

Yumuşak dokuyu sıkılaştırır, cildi yeniler, kollajen oluşumunu tetikler, özellikle göz çevresindeki ince kırışıklıklar, güneş lekeleri,renk düzensizlikleri, sivilce izleri, ameliyat izleri, yanık nedbelerini giderir veya oldukça azaltır. Tüm vücutta kullanılabilir. FDA onayı vardır.

Nasıl çalışır?

FRAXEL 1540nm dalga boyundadır. Cildin üst ve orta tabakası üzerine etkilidir. Ciltte termal sütunlar yaratır. Sudan  zengin melanin pigmentine denk geldiğinde  parçalayarak yok eder. Fraxel tedavisinde farkı yaratan lazerin dokunmadığı cilt bölgeleridir. Uygulama esnasında, ciltte sağlam dokular arasında, lazerden etkilenmiş termal sütunlar oluşur ve eski teknolojiye göre çok daha hızlı iyileşme sağlanır.

Etkili bir tedavi için 2-4 hafta ara ile 3-5 seans önerilir. Seans sayısı problemin ciddiyetine göre artabilir. Gözle görülür gelişmeler yaklaşık 2-3 ay içerisinde fark edilmeye başlar.

Tedavi sonrası ne olur?

Tedavi sonrasında hafif bir güneş yanığı hissi duyarsınız. Kırmızılık ve şişlik, cilt ve tedaviye bağlı olarak değişiklik gösterir. Genelde şişlik 1-2 gün içinde iner. Cildiniz 5-7 gün boyunca pembemsi bir tonda olur.

Tedaviden kısa bir süre sonra makyaj yapabilir, traş olabilirsiniz. Yeni epidermal doku 24 saat içinde gelişir. Bunlar olurken cildinizde pullanma olacaktır. Nemlendirici kullanımı ile pullanma görünümü kamufle edilebilir.

Kimlere uygulanmaz?

Son 3 aydır roacutane tedavisi almış olanlar, kontrolsüz şeker hastaları tedavi için uygun değillerdir.

 1. Fraxel re:pair: Bu cihaz ablative (yakıcı) olan bir karbondioksit (CO2) fraksiyonel laserdir. CO2 laserlar özellikle akne izleri ve ince kırışıklıklarda, cilt üzerinde sütunlar şeklinde mikrotermal zonlar oluşturur. Arada kalan sağlam deri adaları sayesinde iyileşme sıradan C02 laserlara göre çok daha hızlı olur. Bununla beraber diğer ablative CO2 laserlardan 4 kat daha etkilidir. İşlem ameliyathane ortamında, lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İşlemden 2 hafta önce kullanılan ilaç kremler tamamen kesilir. Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçların kullanımı 2 hafta önce durdurulur. Fraxel re:store’dan çok daha derine etki eden bir cihaz olup, müdahaleden hemen sonra yüze pansuman uygulanır. Ufak kanama odaklarının olması normaldir. İlk birkaç gün yara yerinden sızıntılar olur. C02 laser’ın kullanım derinliğine bağlı olarak uygulama bölgesi 4-10 gün arasında iyileşir. Özellikle ince kırışıklar ve akne izlerinin tedavisinde çok tercih ettiğimiz ve çok iyi sonuçlar aldığımız bir cihazdır. 3-6 aydan önce 2. bir uygulama yapılmaz.

Meyve asitleri ile kimyasal peeling: İçlerinde en sık kullandığımız glikolik asittir.  Glikolik asit peeling uygulamalarında, ciltte hafif bir kızarıklık olur ve 1- 2 saat içerisinde tamamen geçer. TCA’dan daha yüzeyel bir uygulamadır. Uygulamadan hemen sonra bile cilt pırıltılı bir görünüme kavuşur. Derin uygulamalarda ciltte soyulma gözlenebilir.  3 hafta ara ile uygulanabilir veya başka tedavi rejimleri ile kombine edilebilir. Yüz, boyun, dekolte bölgeleri başta olmak üzere her bölgede kullanılabilir.

 

Op. Dr. Esra Çelik

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

ONEP Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği, Manolyalı S. No:15 Levent-İstanbul 0212 283 48 70 (248)

info@esracelik.com

www.esracelik.com

Blog: www.esracelik.net

 

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >