Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyada en çok yapılan estetik uygulamalardan biri olan meme büyütme ameliyatı, daha dolgun ve biçimli bir meme formuna kavuşmak isteyen kadınların ilk tercihi olmaya devam ediyor.

Kişinin vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formuna kavuşmasına yardımcı olan bir uygulanma olan meme büyütme ameliyatı, günümüzde 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

Söz konusu meme büyütme ameliyatı olduğunda günümüzde yaygın olarak tercih edilen yöntemlerin ilki meme protezleriyle bir diğer deyişle meme implantlarıyla yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda hastalar öncelikle konsültasyon muayenesine alınır. Konsültasyon muayenesinde hastaların kendi fotoğrafları üzerinden 3D bilgisayar destekli simülasyon programları kullanılarak hastanın vücut yapısına uygun size (boyut) belirlenir. Akabinde de hastada hangi tip meme protezinin kullanılacağına karar verilir. Meme protezlerinde iki farklı çeşit vardır. Bunlar anatomik veya bir diğer deyişle damla ve yuvarlak form protezlerdir. Hangi tip protezin kullanılacağına hastanın vücut yapısının yanı sıra yaşam tarzı, tercih ettiği giyim şekli gibi birçok etkene bakılarak karar verilir. Kullanılacak protezin detayları belirlendikten sonra ameliyat günü kararlaştırılır.

Meme protezi ile yapılan meme büyütme ameliyatları ortalama 1,5-2 saatte tamamlanan operasyonlardır. Genel anestezi altında yapılan meme büyütme ameliyatlarında hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir.

Meme büyütme ameliyatlarında tercih edilen bir diğer yöntem ise yağ enjeksiyonudur. Bu yöntemde hastanın vücudundan alınan yağlar özel bir işlemden geçirilerek hastaya yeniden enjekte edilir. Bu teknikte yağ enjeksiyonu dışında herhangi bir farklı madde vb. Kullanılmaz. Yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme ameliyatları da en az protezlerle yapılan operasyonlar gibi konforlu olsalar da meme protezlerine oranla bazı handikapları vardır. Örneğin yağ enjeksiyonu ile yapılan operasyonlarda elde edilecek büyüme genellikle yarım beden ile sınırlıdır. Buna ek olarak yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme ameliyatı sonrasında özellikle işlemin ilk yıllarından itibaren enjekte edilen yağlarda bir miktar erime meydana gelir.

Meme büyütme veya bir diğer deyişle göğüs büyütme ameliyatlarında sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise kompozit meme büyütme dediğimiz yağ enjeksiyonunun ve meme protezlerinin beraber kullanıldığı operasyonlardır. Bu operasyonlarda meme hacmini büyütmek için meme protezlerinden faydalanılırken protezin vücutla daha uyumlu bir görünümde olması için de yağ enjeksiyonundan faydalanılır. Özellikle ince bir cilt yapısına sahip hastalarda sıklıkla kompozit yönteme başvurulur.

Siz hangisini yapıyorsunuz derseniz, aslında tercih edeceğim yöntemi tamamen hastalarım belirliyor diyebilirim. Hastalarımın talepleri, tercihler, vücut yapısı ve beklentileri doğrultusunda bir meme büyütme ameliyatı planı oluşturuyorum. Bu kapsamda da özellikle kısmi bir büyüme isteniyorsa yağ enjeksiyonu birkaç bedenlik bir büyüme isteniyorsa protezlerden yararlanıyorum. Bununla birlikte gerek uzun ömürlü olması gerekse daha kalıcı olmaları nedeniyle çoğu zaman planlamalarımı protez kullanmak üzere yapıyorum.

Tabii ki her operasyonda olduğu gibi söz konusu meme büyütme ameliyatı olduğunda her ne kadar yapabileceğimiz müdahaleler derya deniz olsa da günün sonunda mutlaka bu operasyonda da hastaların beklentilerinin gerçekçi olması gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar günümüzde bazı kliniklerde abartılı boyutlarda memeler yapılsa da kişinin doğal vücut hatlarına uymayan abartılı operasyonlar yapmayı doğru ve etik bulmuyorum. 20 yılı aşkın meslek hayatımda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bugün herhangi bir nedenden ötürü abartılı estetik talebinde bulunan kişilerin çok büyük bir kısmı operasyonları olduktan birkaç sene sonra pişman oluyorlar ve akabinde birçok problemle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle başta meme büyütme ameliyatı olmak üzere tüm estetik operasyonların kişinin vücut hatlarına uygun bir şekilde, estetik yaklaşımların gerektirdiği etik ve bilgiler çerçevesinde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak herkesin merak ettiği konu, meme büyütme ameliyatı fiyatları ile ilgili birkaç şey söylemezsem olmaz. Öncelikle tüm operasyonlarda olduğu gibi meme büyütme ameliyatlarında operasyonun fiyatını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bunlardan ilki tabii ki kullanılacak teknik. Protez ve yağ enjeksiyonu ile yapılan operasyonların fiyatları birbirinden farklıdır. Buna ek olarak operasyonun yapılacağı hastane, işlemi yapan cerrahın eğitimi ve tecrübesi gibi birçok farklı etken de yine meme büyütme ameliyatı fiyatlarını etkileyen faktörler arasında.

Ülkemizdeki sağlık kurumlarını kapsayan yönetmelikler gereği maalesef web sitemizde ameliyat fiyatları paylaşamıyorum. Ancak eğer siz de mee büyütme ameliyatı olmak istiyor fakat öncesinde daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, kliniğimizin iletişim numaralarından bana ve ekibe her zaman ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >