Üst Göz Kapağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üst Göz Kapağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bugün sizlerle, benim de en sevdiğim operasyonlardan biri olan üst göz kapağı estetik ameliyatı hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum

Bir plastik cerrah olarak, insanların yaşam kalitelerini artırmak ve onlara daha öz güvenli ve genç bir görünüm kazandırmak benim en büyük tutkularımdan biri. Üst göz kapağı estetik ameliyatı da bu tutkum kapsamında sıklıkla başvurduğum işlemlerin başında geliyor.

Hani sıkça duyduğumuz bir söz vardır ya “gözler kalbin aynasıdır” diye, işte bu söz aslında bakışların hayatımızda ne derece önemli olduğunu fazlasıyla anlatıyor desem sanıyorum ki yanılmış olmam.

Nasıl ki bir insanın duygu ve düşünceleri bakışlarına yansıyorsa aynı şekilde yaşlanmanın getirdiği deformasyonlar da bakışlara yansıyor. Hal böyle olunca da hastalarıma daha genç bir görünüm kazandırmak istediğimde, ihtiyaçları doğrultusunda üst göz kapağı estetik ameliyatını sıklıkla uyguluyorum.

Aman hocam, amma da abarttınız! Dediğinizi duyar gibiyim. Durun size bakışların bizi ve görünümümüzü ne kadar etkilediğini biraz daha anlatayım.

Önce anatomik etkenlerle başlayalım.

Yüzümüz yapısı gereği, yer çekiminin de etkisiyle yukarıdan aşağıya doğru yaşlanmaya başlar. Önce cilt altı dokular erimeye ve ciltte çöküntüler kendini göstermeye başlar akabinde de yer çekiminin etkisiyle cilt giderek sarkarak bizleri olduğumuzdan çok daha yaşlı bir görünümle karşı karşıya bırakır.

Yaşlanmanın getirdiği deformasyonlar dediğimizde her ne kadar pek çok kişinin aklına önce sarkan gıdı ve yanaklar gelse de aslında göz kapaklarımızda da yaşlanmaya bağlı olarak cilt sarkıklığı sıkça görülür. Öyle ki zamanla gevşeyip bollaşan göz kapakları yüzünden görüşümüz dahi etkilenir. Göz üstünde biriken fazla deri zamanla, geçmiş yıllara oranla daha kısıtlı bir görüş açısıyla bakmamıza neden olur.

Yüzün yukarıdan aşağıya doğru yaşlanması, göz çevresindeki cildin çok daha ince ve hassas bir yapıya sahip olması, stres, yorgunluk gibi çeşitli faktörlerin göz çevremizi daha fazla etkilemesi, yer çekimi ve cilt altı dokuların zamanla erimesi göz çevremizde deformasyonlara neden olurken aynı oranda bakışlarımızın da çok daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur.

Bu yukarıda saydıklarımız anatomik nedenlerden sadece birkaçıydı. Bir de işin fizyolojik olduğu kadar psikolojik de boyutu var.

Bakışlarımızın yaşımıza göre çok daha yorgun ve yaşlı görünmesi bizleri sadece fiziksel olarak değiş psikolojik olarak da etkiler. Bu nedenle söz konusu göz çevremiz olduğunda yaşlanmanın etkilerini sadece fizyolojik olarak değil ruhsal olarak da fazlasıyla hissederiz. Stres ve yaşlanmanın getirisiyle göz çevremiz değiştikçe aynalarla aramıza mesafeler girer, öz güvenimiz olumsuz yönde etkilenmeye başlar dahası; bu olumsuzluklar beraberinde sosyal izolasyonu getirir. Dolayısıyla söz konusu göz çevresi ve genç bir görünüm olduğunda durum aslında sanılandan çok daha fazlasıyla etkiler bizi…

Şimdi üst göz kapağı estetik ameliyatına gelecek olursak;

Bu operasyon özellikle göz çevresinde çeşitli deformasyonlarla karşılaşan, cildinde gevşeme ve sarkıklıklar olan kişilerin daha genç bir görünüm için sıklıkla başvurduğu uygulamalardan biridir. Genel anestezi veya sedasyon altında yapılan bir uygulama olan üst göz kapağı estetik ameliyatı

Ortalama 45 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Operasyon üst göz kapağının katlanma kısmından açılan kesilerle yapılır. Bu işlemde önce cilt altı dokular şekillendirilir akabinde de fazla deri cerrahi olarak alınır.

Üst göz kapağı estetik ameliyatında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır bu nedenle operasyondan sonraki süreçte herhangi bir dikiş aldırma seansı söz konusu değildir. Dikişlerin akabinde göz kapaklarına ince bir bant yapıştırılır ve operasyon tamamlanır. Hastalar yaklaşık 1 hafta içerisinde rahatlıkla sosyal yaşamlarına geri dönebilir.

Gerek kısa sürede yapılabiliyor olması gerekse hızlı bir iyileşme sürecine sahip olması nedeniyle pek çok kadın ve erkek tarafından tercih edilen bir operasyon olan üst göz kapağı estetik ameliyatı, özellikle göz çevresinde yaşlanmaya bağlı deformasyonlarla boğuşanlar için ideal uygulamalardan biridir.

Her ne kadar kısa sürede başarılı sonuçlar sunulsa da günün sonunda üst göz kapağı estetik ameliyatında da minimal riskler olduğu ve beklentilerin daima gerçekçi olması gerektiği unutulmamalıdır.

Günün sonunda üst göz kapağı estetik ameliyatı hem daha genç görünmenize hem de daha genç hissetmenize yardımcı olan bir estetik prosedürdür. Doğru hasta seçimi akabinde doğru bir planlama ile yapıldığında başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir işlem olan üst göz kapağı estetik ameliyatı, genellikle 30’lu yaşların ortalarından itibaren tercih edilen bir ameliyattır.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >