Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Özellikle genç yaş grubundaki hastalarda, burun ameliyatından sonra belirgin biçimde kendine güvenin arttığı, çeşitli sosyal problemlerin çözüldüğü gözlenmektedir.

Burun ameliyatı 3 sebeple diğer estetik ameliyatlardan farklıdır:

 1. Burun anatomisi kişiden kişiye değişen özellikler gösterir. Ameliyattan önce hasta, çok iyi muayene edilip, bulgular ve ameliyat planı kaydedilmelidir.
 2. Burun ameliyatı sadece burnun estetik görünümünü değil, fonksiyonunu da düzeltmelidir.
 3. Ameliyatın final sonucu hastanın beklentisini karşılamalıdır.

Ameliyat öncesi görüşmede hastanın profesyonel fotoğrafları çekilir ve özel bir programdan faydalanılarak ameliyattan sonra ulaşılması istenen sonuç bilgisayarda hasta ile beraber çalışılır. Bu aslında bir plandır ve istenilen sonucu alınmasında elbette ameliyatın yanı sıra, hastanın dokularının verdiği cevap, ameliyat sonrası bakım ve takip de son derece önemlidir.

Ameliyat tamamen burun içerisinden yapılan kesilerle yapılır. Yani kapalı teknik kullanılır. Bu sayede ameliyattan sonra olması beklenen ödem ve şişlik çok daha hızlı azalır ve kaybolur. Ayrıca burun cildinin kanlanması ve dolaşımı bozulmamış olur. Sadece eğer burun kanatlarının küçültülmesi gerekiyorsa burun kanadındaki kıvrımda gizlenen bir kesi yapılması gerekebilir. Bu iz de iyileşince göze çarpmaz.

Ameliyat yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Bitiminde burun içine silikon yapraklar, dışına alçı atel konur. Burun ameliyatının birinci haftasının sonunda, alçı atel alınarak küçük bir bandaj yapılır. İkinci haftanın sonunda bandaj da alınır. Üçüncü haftanın sonunda da burun içindeki silikon yapraklar alınır. Yurt dışından gelen veya özel durumları sebebiyle 3 hafta kalamayacak hastalarda, silikon yapraklar daha erken bir dönemde alınabilir.

Hasta yaptığı işe bağlı olarak, arzu ederse 3 gün sonra bile işinin başına dönebilir. Elbette ideali 1 hafta dinlenilmesidir. Ameliyat sonrası aktif spora ve efora 4 haftadan önce izin verilmez. Bu süre zarfında, hasta sakin yürüyüşler yapabilir. Çünkü erken dönemde yapılan zorlayıcı aktiviteler, tansiyonun yükselmesine ve burun kanamalarına sebebiyet verebilir. Ayrıca yakın mesafe uçuşlara 2 hafta, uzak mesafe uçuşlara 3 haftadan önce izin verilmez. Bu süreden önce yapılacak uçuşlar kabin basıncının düşmesi durumunda hasta için kanama riski taşır.

Ameliyattan sonraki 1.5 ay, 3 ay, 6ay, 9 ay, 12 ay ve her sene kontroller yapılır. Özellikle ilk bir sene kontrollerin bu kadar sık olmasının sebebi, gerekli olması durumunda iyileşmenin devam ettiği sürece müdahale edebilmektir.

Burun ameliyatı denilince akla ilk gelen burnun küçültülmesi işlemidir. Oysa ki estetik bir burna ulaşmak için zaman zaman burnu büyütmek de gerekebilir. 20 yaşında bir kadın hastaya yapılacak estetik burun ameliyatı ile 45 yaşındaki hastaya yapılacak ameliyat birbirinden farklı değerlendirilmelidir. 45 yaşındaki bir kadının burnunda ameliyat ile çok büyük değişikliklere sebep olursanız bu o kişiyi mutlu etmeyecektir. Çünkü orta yaşa gelmiş kadının beden algısında bozulmalar olacak, ne kadar mükemmel olursa olsun kendine yabancılaşan hasta mutsuz olacaktır. Bu her ne kadar genç hastalarımızda geçerli olsa da orta yaş hastalarımızda çok daha önemli bir noktadır. Önemli olan güzel olduğu kadar doğal bir sonuç elde etmektir. Ameliyatlı olduğu anlaşılan bir burun, her zaman puan kaybeder. Erkeklerde yapılan burun ameliyatlarında ise yüzün erkeksi yapısını koruyacak bir burun elde edilmelidir.  Çok inceltilmemeli, çok kaldırılmamalı, burun sırtında asla kavis oluşturulmamalıdır. Kısacası her hastada kişiye özel planlama yapılmalıdır.

Burun ameliyatları, hasta beklentisi doğru yönetilir, titiz bir cerrahiyi takiben iyi takip edilirse hem hasta hem cerrah için memnuniyet verici ameliyatlardır.

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >