Bize Ulaşın!

Yağ Enjeksiyonu ile Popo Büyütme ve Şekillendirme

Yağ Enjeksiyonu ile Popo Büyütme ve Şekillendirme (Brazilian Buttock Lift (BBL)  by fat injection)  Ne Kadar Masum?

Parmak ucunda 2 tur dönerken ve hatta parende atarken, diğer elimle de yağ enjeksiyonu yapabilen ben (Biraz abarttım sanırım 
) bu konunun bir parçası olan popoya yağ enjeksiyonu ile ilgili sizi bilgilendirmek istedim. Bu kadar çok yapmama rağmen yüz veya popo bölgesine yağ enjeksiyonu yaparken hep yavaş, dikkatli ve sakin hareket etmeye çalışırım. En ufak bir hatanın hastaya nasıl ciddi zararlar verebildiğinin hep farkındayım çünkü… Hiçbir zaman, ben bu işi çok yapıyorum, beş dakikada yapıp bitireyim demedim. Hep aynı hassasiyet ve özen… Bu sebeple çok takdir görsem de eleştirildiğim zamanlar da oldu. Ama, uluslararası dernekler tarafından oluşturulmuş yağ grefti komisyonu tarafından, tekniğin tekrar değerlendirilmesi için güvenlik önerileri başlıklı bir makalenin tüm dünyadaki plastik cerrahlar ile paylaşımı, BBL’in yani yağ enjeksiyonu ile popo büyütmenin ne kadar özen gösterilmesi gereken bir ameliyat olduğunu hepimize yeniden hatırlattı. Gluteal Yağ grefti Komisyonu; Dan Mills, MD, J Peter Rubin, MD, Renato Saltz, MD isimli ünlü plastik cerrahlardan oluşuyordu. Çeşitli dernekler tarafından oluşturulan komisyon, yağ enjeksiyonu ile yapılan gluteal büyütme operasyonlarından sonra görülen ölüm olgularını incelemiş ve çeşitli önerilerde bulunmuşlardır. Ölüm oranı  1/3000’dir ve bu oran bilinen tüm estetik operasyonlardan daha yüksektir. 2017 yılında ABD’de sadece Florida eyaletinde 3 adet ölüm olmuştur. Bu nedenle yağ enjeksiyonu ile popo büyütme işlemi yapan her hekim mutlaka uyguladığı tekniği gözden geçirmelidir. Bu öneriler sadece plastik cerrahların anlayabileceği öneriler olup, burada paylaşmanın gereksiz olduğunu düşündüm.

Liposuction yaptığım çoğu hastada yağ enjeksiyonu da benim için kaçınılmaz bir işlem. Çünkü içinde kök hücre de olan yağ dokularını popo konturunu, yüz konturunu güzelleştirmek, eller dekolte ve yüz bölgesinde  gençleştirme ve yenileme amaçlı kullanabilmek varken onları çöpe atmak bana hep mantıksız gelmiştir. Her damla yağı sanki altın değerindeymiş gibi kullanıp değerlendirmeye çalışırım. Bir damlası boşa gitse, içim gider…

Bu ay toplanan yağ grefti komisyonunun önerileri de bugüne kadar gösterdiğim hassasiyetin ne kadar yerinde olduğunu hepimize gösterdi.

Kıssadan hisse: Mucizevi bir işlem olan yağ enjeksiyonu, özellikle yüz ve popo bölgesinde deneyimli, titiz, bilgili cerrahlar tarafından özenle, sakince ve verilen miktar abartılmadan yapılmalıdır. Hastanın hayatını tehlikeye atmaktansa, gerekirse 2. bir müdahale ile poponun Brezilya poposu görünümüne getirilmesi hem hasta hem doktor için en doğrusudur.

Bu sıcak yaz günlerinde, ameliyat ettiğim hastalarıma, yağ enjeksiyonu ile kusursuz görünen kalçalarınız ve bikinileriniz ile iyi tatiller diliyorum.

Allah vergisi  kusursuz vücutları ile sahillerde salınan kadınlara spor yapmayı ihmal etmeyin, sağlıklı beslenin, bu fit görünümünüzü koruyun diyorum.

‘’Ben her halimle güzelim’’ diyen kadınlara saygım sonsuz hepinizi seviyorum diyorum.

Ve son olarak ‘’benim de brezilya popom olsun’’ diyenleri kahve içip durum değerlendirmesi yapmaya kliniğimize davet ediyorum.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Esra Çelik Şenel