Karın ve Bel Bölgesinin Şekillendirilmesi (Karın germe ve liposuction)

Karın ve Bel Bölgesinin Şekillendirilmesi (Karın germe ve liposuction)

Kadın ve erkekte, karın ve belin şekli gerginliği, konturları vücut güzelliği için  önemli kriterlerden birisidir.

Kadında karın bölgesi düz, bel oyuntusu belirgin, karın kaslarının bir miktar belirgin olması, göbek deliğinin olduğu kısmın diğer kısımlara göre daha konkav (çukur) ve karnın alt kısmının hafif oval görünümde olması istenir. Gevşemiş, yağlanmış bir karnın güzel olmadığı gibi, dümdüz tahta gibi bir karın da kesinlikle güzel ve çekici bir görünüm sağlamaz.

Erkekte ise, bel oyuntusu olan, karın bölgesi düz ve karın kasları belirgin, karnın alt kısmı kadındakinin tersine düz biten bir karın olması  hoş görünür.

Doğumdan sonra, aşırı kilo alıp verme sonucu sarkmış, özellikle bel ve karın bölgesinde yağ birikimi sebebiyle konturları bozulmuş karınları güzelleştirmek için çeşitli ameliyat prosedürleri uygulanır.

 • Karın ve beldeki yağ depolanmalarının azaltılması ve kontur vermek için: liposuction,
 • Karın bölgesindeki gevşemiş ve sarkmış karnın sıkıştırılması için: karın germe (abdominoplasti) (mini veya total)

uygulanır. Bu işlemlerin ikisi aynı seansta hastaya uygulanabilir.

Liposuction da 2-3 mm lik küçük deliklerden girilerek içerideki yağ eritilerek vakumlu bir aspiratör veya enjektör yardımıyla çekilir.

Karın germe ise, karnın gevşeklik derecesine bağlı olarak tam veya mini karın germe şeklinde uygulanır. Tam karın germede çamaşır içinde 25-30 cmlik bir iz kalır. Karın kasları sıkıştırılarak  onarılır. Karın içerisindeki tüm yapılar eski haline getirilmeye çalışılır. Ayrıca karnın gerilmesi esnasında atılacak dokular saklanarak doku kokteyli olarak yüz ve vücudun çeşitli bölgelerinde kontur sağlamak için kullanılabilir. Ameliyat izi ilk başlarda kızarıktır. Zamanla solar ve çoğu kişide pek fazla göze çarpmaz. Ayrıca elimizdeki iyileştirici laserler sayesinde bu izlerin görünümünü çok düzeltmek mümkündür.  Bazı hastalarımız izi sevdikleri dövmelerle gizleme yoluna da gitmektedirler. Mini karın germe ise daha az deforme olmuş, sarkması az olan hastalarda uygulanır. Hangi tekniğin uygulanacağına karar vermek için hastanın muayenesi şarttır. Çünkü dokuların gevşekliği, karında fıtıklaşma olup olmadığı gibi çeşitli durumlar ancak hastanın muayenesinden sonra anlaşılır.

Karın germe için en uygun hastalar, kilo vermiş, fazla yağı olmayan, yakın zamanda tekrar doğum yapmayı düşünmeyen hastalardır.  İdeal kilosuna en yakın kiloda gelen hastalarda en iyi sonucu almaktayız. Ayrıca ameliyattan önce sigaranın bırakılması istenmeyen sonuçların önlenmesi için son derece önemlidir.

Karın germe ve liposuction ameliyatından sonra hastaya bir korse uygulanır ve bunu en az 6 hafta kullanması önerilir. Karın germe ameliyatından sonraki birkaç gün içeride birikebilecek kanı boşaltmak için kasık bölgesinden çıkan 2 adet ince dren (silikon borucuklar) bulunur. Bunlar drenaj azalınca 1-3 günde çekilir.  Karın germe dikişinin bulunduğu yerdeki gerginliğin giderilmesi için ilk bir hafta hastanın hafifçe öne eğilerek yürümesi önerilir. 2. veya 3. haftadan sonra doktorunuzun önerdiği şekilde LPG uygulanması daha hızlı iyileşmenizi sağlar.

Ameliyattan sonra karın bölgesinde uyuşukluk olur ve bu 2 hafta-2 ay arasında düzelir.

Ameliyattan sonra kanama, hematom (kan birikmesi), enfeksiyon, yara yerinde açılmalar,yağ nekrozu, emboli (pıhtı)  gibi komplikasyonların görülme riski mevcuttur. Ancak çok şişman olmayan, sigara içmeyen ve titiz cerrahi teknik ile ameliyat edilmiş, özellikle ameliyattan önce antibiotik  tedavisi alan hastalarda bu olasılık oldukça düşüktür. Doğru hasta seçimi ve doğru teknik ile bu olumsuzluklar pratikte neredeyse hiç görülmemektedir.

Karın ve bel bölgesi şekillendirici ameliyatlarında  en önemli faktörlerden biri de cerrahın estetik bakışı, cerrahi teknik ve yeteneğidir. Hasta beklentisinin doğru bir şekilde yönetilmesi hastanın da cerrahın da mutlu olmasını sağlar.

 

 

 

 

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >