Bize Ulaşın!

Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu İle Neler Yapılabilir?

Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu İle Neler Yapılabilir?

20’li yaşların güzelliği, tazeliği, pırıltısı 25 yaşından itibaren yüzdeki kemiklerin, yumuşak dokuların erimeye başlamasıyla yavaş yavaş azalmaya başlar. Çene kemiği ve orta yüzdeki kemikler eridiği için yüz konturu bozulmaya başlar. Gözlerin içine oturduğu, göz çukurunu oluşturan kemikler eridiği ve göz küresinin içindeki yumuşak dokular ve kaslar eridiği için gözler çukura kaçmaya başlar.Dudaklardaki yumuşak dokudaki erimeler de eklenince dudaklar incelir.

Yumuşak doku ve kemikteki erimelere ek olarak yerçekiminin de etkisiyle cilt ve cilt altı dokusu aşağıya doğru sarkmaya başlar. Kaşlar düşer. Ve 40 yaşında bir de bakarız ki 20 yaşımızdan eser kalmamış. Bu değişim yavaş yavaş olduğu için de genellikle günlük telaşlar içinde kendimizdeki bu değişiklikleri çok da fark etmeyebiliriz. Evet bu kötü senaryoydu:)

Kötü senaryonun gerçekleşmemesi için yapılabilecekler arasında yüzlerce şey olmakla beraber, bugün size sadece bir kısmından bahsedeceğim.

Cildi gençleştirmek ve eriyen kemik ve yumuşak dokuların boşluğunu doldurmak için sıklıkla kullandığımız yöntem yağ enjeksiyonudur.Yağ enjeksiyonu ile göz altları,düzleşen elmacık kemiği bölgeleri, şakaklardaki boşluklar, alın bölgesi,çene,dudaklar,kulak önündeki parotis bölgesi, burun kenarından dudak köşesine inen oluklar(nazolabial çizgiler), dudak köşesinden çeneye doğru inen çizgiler(marionette line) doldurulabilir.Ve bu şekilde yüz konturu oval bir form kazanır. Hollywood estetiği denen işlem gerçekleştirilmiş olur.

Yağ enjeksiyonunda, yağ dokusu kişinin kendisinden enjektörlerle alınır, özel bir işlemden geçirilerek saflaştırılır ve ince iğneler ile verilmesi planlanan bölgelere verilir. Böylece incelen ve boşalan yüzümüz eski dolgunluğuna kavuşur. Konulan yağ dokularının %40-60’ı tutarak enjekte edilen bölgede kalıcı hale gelirler.

Bu işlemi yaptırmayı planlıyorsanız öncelikle kendinize hitap eden doğru plastik cerrahı bulmanız son derece önemlidir. Estetik bakış açınız benzer olmalı, tıpkı aynı resme bakmaktan hoşlanan insanlar gibi, güzellik algınız yakın olmalıdır. Aksi taktirde güzellik göreceli bir kavram olduğu için hüsrana uğrama ihtimaliniz yüksek olacaktır.  Ayrıca cerrah, yüz bölgesi anatomisine çok iyi hakim olmalıdır. Yüz bölgesi çok iyi kanlanan ve çok damarlı bir bölge olduğu için damar içerisine yapılabilecek yanlış enjeksiyonlar, dokunun bir kısmında ölme(nekroz) den körlüğe kadar gidebilen istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Doku incelikli bir şekilde yüz bölgesine enjekte edilmeli, hızlı ve yüksek volümlü enjeksiyonlardan kaçınılmalı, acele edilmemelidir. Acele ve hızlı yapılan işler sanatsal olmayıp hastayı da genellikle mutlu edemez. Bir ressam veya heykeltraş gibi ince ince çalışılmalıdır.

Yağ enjeksiyonu sadece boşlukları doldurmak için yapılmaz. Aynı zamanda kök hücreden de zengin olduğu için, cilt kalitesini artırmak için de kullanılır.(NANOFAT olarak)

-Ciltteki renk değişikliklerini düzeltmek: (Göz çevresi morlukları vs..)

-Ciltteki izleri tedavi etmek: (Yara izi, yanık izleri, sivilce(akne) izleri vs…)

-Yaralanmış dokuların iyileştirilmesinde dramatik sonuçlar sağlamıştır. Nanofat enjeksiyonlarının kök hücreden zengin olduğu ve kırışıklık tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu tedavide yağ dokusu hücreleri, çok ince enjektörlerden geçirilerek sıvı hale getirilir ve yağ dokusu özelliği kaybolur. Bu sıvı derinin üst tabakalarına verilir ve cilt kalitesi zaman içinde artar. Kırışıklıklar düzelir. Ve cilde enjektör yardımıyla verilen nanofat deri üzerinde herhangi bir kabarıklık veya sertliğe sebep olmaz. Göz çevresi, alın, yanaklar, dudaklar ya da şakaklardaki çöküntüler mikrofat enjeksiyonları ile çok etkili bir şekilde tedavi edilirken ince kırışıklıkların tedavisinde nanofat enjeksiyonları kullanılır. Ve tek seanta ince kırışıklıklarda %50-70 düzelme görülür. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yağ dokusu içerisindeki kök hücreler kemik iliğindeki kök hücrelerden bile daha fazladır. Ve iyileştirici etkisi daha kuvvetlidir. Etkisi 1-3 ayda ortaya çıkar.

İşlem lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir. Yağ enjeksiyonlarından sonra 3-7 gün bir miktar ödem olabilir. Göz çevresindeki siyah halkaların tedavisinde uzun bir ödemli dönem olsa da, bu işlemin yumuşak dokunun yapılanmasına katkısı çok yüksektir. Göz çevresi morluklarında bana göre en etkili yöntem yağ enjeksiyonudur.

Kıssadan Hisse: Bu işlemler hastanın yaşlanma süreci değerlendirilerek aralıklı olarak uygulanırsa ve aralarda da cildi gençleştiren diğer ameliyatsız laser, Somon DNA vs.. gibi yöntemler kullanılırsa kötü senaryo gerçekleşmez. Ve hiç yaşlanmayan bazı ünlülerin gençlik sırrına biz de ulaşmış oluruz. Yüz bölgesine yapılan ufak dokunuşlar ve ara ara yapılan yağ enjeksiyonları ile yaşlanmadan yaş alırız.

Zanaat yetmez, insana sanatla dokunmak gerek diyorum ve hepinize sevgilerimi gönderiyorum.

Op. Dr. Esra Çelik Şenel