Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu İle Neler Yapılabilir?

Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu İle Neler Yapılabilir?

20’li yaşların güzelliği, tazeliği, pırıltısı 25 yaşından itibaren yüzdeki kemiklerin, yumuşak dokuların erimeye başlamasıyla yavaş yavaş azalmaya başlar. Çene kemiği ve orta yüzdeki kemikler eridiği için yüz konturu bozulmaya başlar. Gözlerin içine oturduğu, göz çukurunu oluşturan kemikler eridiği ve göz küresinin içindeki yumuşak dokular ve kaslar eridiği için gözler çukura kaçmaya başlar.Dudaklardaki yumuşak dokudaki erimeler de eklenince dudaklar incelir.

Yumuşak doku ve kemikteki erimelere ek olarak yerçekiminin de etkisiyle cilt ve cilt altı dokusu aşağıya doğru sarkmaya başlar. Kaşlar düşer. Ve 40 yaşında bir de bakarız ki 20 yaşımızdan eser kalmamış. Bu değişim yavaş yavaş olduğu için de genellikle günlük telaşlar içinde kendimizdeki bu değişiklikleri çok da fark etmeyebiliriz. Evet bu kötü senaryoydu:)

Kötü senaryonun gerçekleşmemesi için yapılabilecekler arasında yüzlerce şey olmakla beraber, bugün size sadece bir kısmından bahsedeceğim.

Cildi gençleştirmek ve eriyen kemik ve yumuşak dokuların boşluğunu doldurmak için sıklıkla kullandığımız yöntem yağ enjeksiyonudur.Yağ enjeksiyonu ile göz altları,düzleşen elmacık kemiği bölgeleri, şakaklardaki boşluklar, alın bölgesi,çene,dudaklar,kulak önündeki parotis bölgesi, burun kenarından dudak köşesine inen oluklar(nazolabial çizgiler), dudak köşesinden çeneye doğru inen çizgiler(marionette line) doldurulabilir.Ve bu şekilde yüz konturu oval bir form kazanır. Hollywood estetiği denen işlem gerçekleştirilmiş olur.

Yağ enjeksiyonunda, yağ dokusu kişinin kendisinden enjektörlerle alınır, özel bir işlemden geçirilerek saflaştırılır ve ince iğneler ile verilmesi planlanan bölgelere verilir. Böylece incelen ve boşalan yüzümüz eski dolgunluğuna kavuşur. Konulan yağ dokularının %40-60’ı tutarak enjekte edilen bölgede kalıcı hale gelirler.

Bu işlemi yaptırmayı planlıyorsanız öncelikle kendinize hitap eden doğru plastik cerrahı bulmanız son derece önemlidir. Estetik bakış açınız benzer olmalı, tıpkı aynı resme bakmaktan hoşlanan insanlar gibi, güzellik algınız yakın olmalıdır. Aksi taktirde güzellik göreceli bir kavram olduğu için hüsrana uğrama ihtimaliniz yüksek olacaktır.  Ayrıca cerrah, yüz bölgesi anatomisine çok iyi hakim olmalıdır. Yüz bölgesi çok iyi kanlanan ve çok damarlı bir bölge olduğu için damar içerisine yapılabilecek yanlış enjeksiyonlar, dokunun bir kısmında ölme(nekroz) den körlüğe kadar gidebilen istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Doku incelikli bir şekilde yüz bölgesine enjekte edilmeli, hızlı ve yüksek volümlü enjeksiyonlardan kaçınılmalı, acele edilmemelidir. Acele ve hızlı yapılan işler sanatsal olmayıp hastayı da genellikle mutlu edemez. Bir ressam veya heykeltraş gibi ince ince çalışılmalıdır.

Yağ enjeksiyonu sadece boşlukları doldurmak için yapılmaz. Aynı zamanda kök hücreden de zengin olduğu için, cilt kalitesini artırmak için de kullanılır.(NANOFAT olarak)

-Ciltteki renk değişikliklerini düzeltmek: (Göz çevresi morlukları vs..)

-Ciltteki izleri tedavi etmek: (Yara izi, yanık izleri, sivilce(akne) izleri vs…)

-Yaralanmış dokuların iyileştirilmesinde dramatik sonuçlar sağlamıştır. Nanofat enjeksiyonlarının kök hücreden zengin olduğu ve kırışıklık tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu tedavide yağ dokusu hücreleri, çok ince enjektörlerden geçirilerek sıvı hale getirilir ve yağ dokusu özelliği kaybolur. Bu sıvı derinin üst tabakalarına verilir ve cilt kalitesi zaman içinde artar. Kırışıklıklar düzelir. Ve cilde enjektör yardımıyla verilen nanofat deri üzerinde herhangi bir kabarıklık veya sertliğe sebep olmaz. Göz çevresi, alın, yanaklar, dudaklar ya da şakaklardaki çöküntüler mikrofat enjeksiyonları ile çok etkili bir şekilde tedavi edilirken ince kırışıklıkların tedavisinde nanofat enjeksiyonları kullanılır. Ve tek seanta ince kırışıklıklarda %50-70 düzelme görülür. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yağ dokusu içerisindeki kök hücreler kemik iliğindeki kök hücrelerden bile daha fazladır. Ve iyileştirici etkisi daha kuvvetlidir. Etkisi 1-3 ayda ortaya çıkar.

İşlem lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir. Yağ enjeksiyonlarından sonra 3-7 gün bir miktar ödem olabilir. Göz çevresindeki siyah halkaların tedavisinde uzun bir ödemli dönem olsa da, bu işlemin yumuşak dokunun yapılanmasına katkısı çok yüksektir. Göz çevresi morluklarında bana göre en etkili yöntem yağ enjeksiyonudur.

Kıssadan Hisse: Bu işlemler hastanın yaşlanma süreci değerlendirilerek aralıklı olarak uygulanırsa ve aralarda da cildi gençleştiren diğer ameliyatsız laser, Somon DNA vs.. gibi yöntemler kullanılırsa kötü senaryo gerçekleşmez. Ve hiç yaşlanmayan bazı ünlülerin gençlik sırrına biz de ulaşmış oluruz. Yüz bölgesine yapılan ufak dokunuşlar ve ara ara yapılan yağ enjeksiyonları ile yaşlanmadan yaş alırız.

Zanaat yetmez, insana sanatla dokunmak gerek diyorum ve hepinize sevgilerimi gönderiyorum.

Op. Dr. Esra Çelik Şenel

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >