Bize Ulaşın!

Meme Büyütme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Memeler kadınlığın simgesi organlardır. Memede sonradan oluşan sarkma ve küçülmeler daha çok 40 yaş üstünde ortaya çıkmaya başlar. Meme protezleri, meme altından, meme başından veya koltuk altından yapılan 3-4 cm.lik kesiler ile yerleştirilebilir. Bu teknikler arasında benim kişisel tercihim, hastanın meme başı uygun büyüklükte ise meme başının alt kısmından yapılan yarım ay şeklindeki kesi ile protezin konmasıdır. Çünkü meme altı kesisi iyileşse de meme başına göre daha çok iz bırakır. Koltuk altı kesisi ise, memenin lenfatik drenajının bozulmasına sebep olduğu için tercih edilmez. Meme protezleri; meme dokusu altına, göğüs kası zarının altına veya göğüs kası altına konabilir. Hangi plana, hangi büyüklükte ve hangi tip protezin konacağına hastanın muayenesine göre karar verilir. Hastaya göre doğru protez seçimi yapmak ve iyi planlamak ameliyat sonucunu direkt etkileyen en önemli faktördür. Genel olarak, memede her 200 ml.’lik artış bir beden büyüme sağlar.

Meme büyütmede kullanılan ikici teknik ise yağ dokusu enjeksiyonu ile meme büyütmedir. Bu tekniğin uygulanmasına karşı çıkan bir grup halen vardır. Bunun da sebebi, memeye konulan yağ dokusunun memenin bazı bölgelerinde mikro kireçlenme odaklarına yol açarak, mamografik incelemelerde meme kanseri ile karışabilen bir görüntüye sebep olmasıdır. Aslında bu kireçlenme odakları meme kanserinde görülenden oldukça farklıdır, ancak henüz yağ enjeksiyonu çok yaygın bir teknik olmadığından radyologlar tarafından hala karıştırılabilmekte ve hastaya gereksiz biopsi vs.. gibi işlemlerin uygulanmasına sebep olabilmektedir.

Tüm bunlar anlatıldıktan sonra hasta hala yağ dokusu enjeksiyonu ile meme büyütme isterse onayı alınarak işlem yapılabilir.

Yağ dokusu ile meme büyütme ameliyatı ancak küçük memeli olup, memede sarkma olmayan, sadece bir beden büyümesini isteyen ve vücudunda yeterince yağ olan kadınlarda uygulanabilmektedir. Her bir memede bir beden büyüme için en az 300 cc yağ dokusu gerekmektedir ve bu enjeksiyonun 3-6 ay sonra tekrarlanması gerekebilir.

Meme büyütme ameliyatından önce hastanın dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Meme protezi ameliyatından önce, ameliyat talebinin hastanın kendi kararı olduğundan emin olmak gereklidir. Çünkü bazen eşinin veya erkek arkadaşının talebi ile bu ameliyata aday olanlar ameliyattan sonra çok mutsuz olabilmektedirler.

Kronik sigara içicilerinde ameliyattan sonra ameliyatın sonucunu olumsuz etkileyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle sigaranın en az 2-3 hafta önce bırakılması önemlidir.

En az 1 hafta önce aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçların kullanımının kesilmesi gereklidir.

Emziren hastalarda, emzirme süreci tamamlandıktan sonra en az 3-6 ay geçmesi beklendikten sonra meme protezi ameliyatı yapılmalıdır.

Meme büyütmede kullanılan silikonun zararları var mı?

Meme büyütmede günümüzde en çok kullanılan yöntem, silikon protez ile büyütmedir. Bir dönem silikon protezlere yönelik ciddi suçlamalar olmuş, ancak tüm dünyada yapılan yoğun araştırmalar sonucu bu protezler temize çıkmıştır. Son derece güvenle uygulanabilirler. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde hiçbir zararı olmadığı da kanıtlanmıştır. Özellikle son yıllarda piyasaya sürülen yüksek teknolojili hafızalı silikon meme protezleri sayesinde, eski protezlerde oluşabilen sıvı silikon sızıntısı artık görülmemektedir. Eskiden meme protezlerinin ömrü için 15 yıllık bir süre paha biçilirken, artık bir sorun çıkmaması halinde hasta protezini ömür boyu kullanabilmektedir. Bu protezlerin yuvarlak ve anatomik şekilli, düz veya pürtüklü yüzeyli olanları mevcuttur.

Meme büyütme yaptıran biri çocuk emzirebilir mi?

Gebelikte ve emzirme dönemlerinde hiçbir zararı olmadığı da kanıtlanmıştır.

Meme büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme başının büyüklüğü uygun ise özellikle meme başının hemen altından girilerek yapılan kesilerde neredeyse hiç iz kalmaz. Beyaz tenli hastalarda iz çok daha iyi görünür. Hastanın yaraları kabarık iyileşiyorsa burada da kabarıklaşma ihtimali olmakla beraber kullanılan çeşitli ilaç krem ve laser tedavileri ile bu izleri düzeltmek mümkündür.

Meme büyütme ameliyatından sonra hasta neler yaşar?

Ameliyattan sonra, büyük kol hareketlerinden kaçınılır. Protez kas altına konulmuş ise içeride birikebilecek kanı dışarı almak için drenler (ince silikon borucuklar) kullanılır, bunlarda ağrı da biraz daha fazla olmakla beraber ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. 3-7 gün arası işe dönülebilir. 15. Günden sonra masaja başlanır. 4-6 hafta süre ile özel bir sütyen kullanılır.

Meme büyütme ameliyatından sonra oluşabilecek istenmeyen durumlar nelerdir?

  • Protez etrafındaki kapsülde çeşitli derecelerde sertleşme; Bu oran eski protez ameliyatlarında fazla olmakla beraber, yüksek teknoloji ile üretilen koheziv jel protezlerin kullanımı ve ameliyat tekniğinde titizlik ile % 0.5’e düşmüştür.
  • Kesi yerinin kabarık iyileşmesi; Bu durum hastanın yara iyileşmesinde sorun var ise görülür. Eğer kişide, vücutta kesilen bölge kabarık iyileşiyorsa, memede de bu şekilde iyileşmesi muhtemeldir. Bu durumun önceden bilinmesi halinde alınacak çeşitli önlemler ve ameliyat sonrası cilt tedavileri ile yara izinin kabarması engellenebilmektedir. Yara iyileşmesinde sorun olmayan hastalarda bile uygulanan cilt tedavileri ile iz neredeyse görünemeyecek kadar kaybolabilmektedir.
  • Enfeksiyon; Temiz ve titiz cerrahi teknik ile neredeyse hiç görmediğimiz bir komplikasyondur.
  • Protezin yer değiştirmesi veya dönmesi; Özellikle anatomik şekilli protezlerde bu tehlike mevcuttur. Uygun bandaj ve sütyen kullanımı, kol hareketlerinin ilk bir hafta kısıtlanması ile bu durum ile karşılaşılmaz.
  • Protezin sınırlarının dışarıdan bakıldığında fark edilmesi; Ameliyat planının iyi yapılması ve protezin doğru seviyeye konması ile bu komplikasyon görülmez.
  • Serum fizyolojikli protezlerde sızıntı sebebiyle protez hacminde azalma; Serum fizyolojik protezler artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Kullanılsa bile yeni protezler son derece ileri teknoloji ile üretildiği için sızıntı riski yok denecek kadar azdır.
    Meme içinde kan toplanması; Ameliyat sırasında ağzı açılan tüm damarların tutulması ve ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi ile bu komplikasyondan da korunmuş oluruz.
  • Meme içinde sıvı toplanması; Pratikte neredeyse hiç görmediğimiz bu komplikasyon, kitabi olarak %0.5 oranda görülür.
  • Meme başı duyusunda değişiklik; Ameliyat sırasında meme başının duyusunu sağlayan sinirin bulunduğu yerde sınırlı kesi yapılması ile bu komplikasyon görülmez veya çok nadir görülür.

Ameliyattan sonra; kan toplanması, enfeksiyon, yara yeri problemleri, meme başı duyusunun azalması, artması veya kaybolması,meme başının beslenememesi; geç dönemde asimetri, kapsül sertleşmesi gibi komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) görülebilir. Ancak sigaranın ve aspirinin zamanında kesilmesi, titiz cerrahi teknik, kaliteli ve uygun malzeme kullanımı ile pratikte bu gibi sonuçlarla son derece az karşılaşmaktayız.