Meme Büyütme

Meme Büyütme

Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farklılık gösterir.

Kadında memenin güzelliği şu şekilde kategorize edilebilir:

 1. Normal fakat estetik olmayan memeler
 2. Normal ve estetik memeler
 3. Estetik olarak mükemmel memeler
 4. Anormal memeler
 • Normal bir meme, 300-500 ml hacime sahip, 2. ve 7. kaburgalar arasında yerleşmiş, memenin kuyruğu yukarıda koltuk altına doğru uzanmalı, meme başı 4. kaburgalar arası mesafede yerleşmiş olmalıdır.
 • Estetik bir meme, normal boyutlarda ve dolgunlukta, konik veya damla şeklinde olup, meme başı memenin ileriye doğru en çıkıntılı kısmını oluşturmalı, sarkma olmamalıdır.
 • Estetik olarak mükemmel meme ise ölçüler, pozisyon ve projeksiyon ile mükemmel bir harmoni içerisinde, mükemmel vücuda oturmuş fit görünümlü memelerdir. (‘’Top model’’ duruşu.)

Kadınlar yaşamları boyunca geçirdikleri 5 period ( Gelişim dönemi, genç kadınlık, erişkin kadınlık, 40 yaş üstü erişkin kadınlık ve yaşlılık dönemi)  esnasında memelerindeki değişimi de gözlerler. Memede sonradan oluşan sarkma ve küçülmeler daha çok 40 yaş üstünde ortaya çıkmaya başlar.

Meme büyütmede günümüzde en çok kullanılan yöntem, silikon protez ile büyütmedir. Bir dönem silikon protezlere yönelik ciddi suçlamalar olmuş, ancak tüm dünyada yapılan yoğun araştırmalar sonucu bu protezler temize çıkmıştır. Son derece güvenle uygulanabilirler. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde hiçbir zararı olmadığı da kanıtlanmıştır. Özellikle son yıllarda piyasaya sürülen yüksek teknolojili hafızalı silikon meme protezleri sayesinde, eski protezlerde oluşabilen sıvı silikon sızıntısı artık görülmemektedir.  Eskiden meme protezlerinin ömrü için 15 yıllık bir süre paha biçilirken, artık bir sorun çıkmaması halinde hasta protezini ömür boyu kullanabilmektedir. Bu protezlerin yuvarlak ve anatomik şekilli, düz veya pürtüklü yüzeyli olanları mevcuttur.

Meme protezleri, meme altından, meme başından veya koltuk altından yapılan 3-4 cm.lik kesiler ile yerleştirilebilir. Bu teknikler arasında benim kişisel tercihim, hastanın meme başı uygun büyüklükte ise meme başının alt kısmından yapılan yarım ay şeklindeki kesi ile protezin konmasıdır. Çünkü meme altı kesisi iyileşse de meme başına göre daha çok iz bırakır. Koltuk altı kesisi ise, memenin lenfatik drenajının bozulmasına sebep olduğu için tercih edilmez.  Meme protezleri; meme dokusu altına, göğüs kası zarının altına veya göğüs kası altına konabilir. Hangi plana, hangi büyüklükte ve hangi tip protezin konacağına hastanın muayenesine göre karar verilir. Hastaya göre doğru protez seçimi yapmak ve iyi planlamak ameliyat sonucunu direkt etkileyen en önemli faktördür. Genel olarak, memede her 200 ml.’lik artış bir beden büyüme sağlar.

Meme protezi ameliyatından önce, ameliyat talebinin hastanın kendi kararı olduğundan emin olmak gereklidir. Çünkü bazen eşinin veya erkek arkadaşının talebi ile bu ameliyata aday olanlar ameliyattan sonra çok mutsuz olabilmektedirler.

Kronik sigara içicilerinde ameliyattan sonra ameliyatın sonucunu olumsuz etkileyen durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle sigaranın bırakılması önemlidir.

Emziren hastalarda, emzirme süreci tamamlandıktan sonra en az 3-6 ay geçmesi beklendikten sonra meme protezi ameliyatı yapılmalıdır.

Ameliyattan sonra karşılaşılabilecek istenmeyen durumlar:

 • Protez etrafındaki kapsülde çeşitli derecelerde sertleşme; Bu oran eski protez ameliyatlarında fazla olmakla beraber, yüksek teknoloji ile üretilen koheziv jel protezlerin kullanımı ve ameliyat tekniğinde titizlik ile % 0.5’e düşmüştür.
 • Kesi yerinin kabarık iyileşmesi; Bu durum hastanın yara iyileşmesinde sorun var ise görülür. Eğer kişide, vücutta kesilen bölge kabarık iyileşiyorsa, memede de bu şekilde iyileşmesi muhtemeldir. Bu durumun önceden bilinmesi halinde alınacak çeşitli önlemler ve ameliyat sonrası cilt tedavileri ile yara izinin kabarması engellenebilmektedir.  Yara iyileşmesinde sorun olmayan hastalarda bile uygulanan cilt tedavileri ile iz neredeyse görünemeyecek kadar kaybolabilmektedir.
 • Enfeksiyon; Temiz ve titiz cerrahi teknik ile neredeyse hiç görmediğimiz bir komplikasyondur.
 • Protezin yer değiştirmesi veya dönmesi; Özellikle anatomik şekilli protezlerde bu tehlike mevcuttur. Uygun bandaj ve sütyen kullanımı, kol hareketlerinin ilk bir hafta kısıtlanması ile bu durum ile karşılaşılmaz.
 • Protezin sınırlarının dışarıdan bakıldığında fark edilmesi; Ameliyat planının iyi yapılması ve protezin doğru seviyeye konması ile bu komplikasyon görülmez.
 • Serum fizyolojikli protezlerde sızıntı sebebiyle protez hacminde azalma; Serum fizyolojik protezler artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Kullanılsa bile yeni protezler son derece ileri teknoloji ile üretildiği için sızıntı riski yok denecek kadar azdır.
 • Meme içinde kan toplanması; Ameliyat sırasında ağzı açılan tüm damarların tutulması ve ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi ile bu komplikasyondan da korunmuş oluruz.
 • Meme içinde sıvı toplanması; Pratikte neredeyse hiç görmediğimiz bu komplikasyon, kitabi olarak %0.5 oranda görülür.
 • Meme başı duyusunda değişiklik; Ameliyat sırasında meme başının duyusunu sağlayan sinirin bulunduğu yerde sınırlı kesi yapılması ile bu komplikasyon görülmez veya çok nadir görülür.

Meme büyütmede kullanılan ikici teknik ise yağ dokusu enjeksiyonu ile meme büyütmedir. Bu tekniğin uygulanmasına karşı çıkan bir grup halen vardır. Bunun da sebebi, memeye konulan yağ dokusunun memenin bazı bölgelerinde mikro kireçlenme odaklarına yol açarak, mamografik incelemelerde meme kanseri ile karışabilen bir görüntüye sebep olmasıdır. Aslında bu kireçlenme odakları meme kanserinde görülenden oldukça farklıdır, ancak henüz yağ enjeksiyonu çok yaygın bir teknik olmadığından radyologlar tarafından hala karıştırılabilmekte ve hastaya gereksiz biopsi vs.. gibi işlemlerin uygulanmasına sebep olabilmektedir.

Tüm bunlar anlatıldıktan sonra hasta hala yağ dokusu enjeksiyonu ile meme büyütme isterse onayı alınarak işlem yapılabilir.

Yağ dokusu ile meme büyütme ameliyatı ancak küçük memeli olup, memede sarkma olmayan, sadece bir beden büyümesini isteyen ve vücudunda yeterince yağ olan kadınlarda uygulanabilmektedir. Her bir memede bir beden büyüme için en az 300 cc yağ dokusu gerekmektedir ve bu enjeksiyonun 3-6 ay sonra tekrarlanması gerekebilir.

Op. Dr. Esra Çelik

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

ONEP Estetik, Plastik Cerrahi Kliniği, Manolyalı S. No:15 Levent-İstanbul

0212 283 92 70 (PBX) Dahili:226-248

bilgi@esracelik.com

info@esracelik.com

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >