Bize Ulaşın!

Minimal Girişimlerle Yüz Gençleştirme

Cildimiz neden yaşlanır?

Cildimiz, dış dünya ile hassas iç ortamımız arasında bariyer görevi görürken, en çok güneş ışınları tarafından yıpratılır. Bu ışın demeti derimize temas ettikten sonra bir dizi kimyasal reaksiyonun başlamasına neden olur. Bol miktarda serbest oksijen radikalleri açığa çıkar. Cildimizin antioksidan kapasitesi, bu zararlı maddeleri etkisiz hale getirmeye çalışır. Ancak yine de cildimizdeki hücrelerde bir miktar tahribat oluşur. Normal koşullar altında bu tahribatlar zamanla onarılır.

Son 10 yıldır ozon tabakasındaki incelmeden dolayı yeryüzüne daha fazla zararlı güneş ışınları ulaşmaktadır. Geçmiş yıllara oranla derimizde oluşan tahribat miktarı artmakta, onarıma daha çok ihiyaç duymaktadır. Bu birikici etkilerin 10-20 yıl sonrasında cilt kanserlerine yol açtığı unutulmamalıdır. Cilt rengimiz ne kadar açıksa bu zararlı etkilere o kadar fazla maruz kalırız.

Zamanla cildimizde oluşan hasarları, daha iyi fark etmeye başlarız. Cildimizin kalınlaşıp donuk görünmesi, yumuşaklığının azalması, sivilcelerimizin çoğalması, güneş lekelerinin oluşması ya da artması, ince kırışıklıkların belirginleşmesi gibi çeşitli şikayetlerin biri veya birkaçı cildimizde oluşabilir.

Ameliyatsız ya da küçük cerrahi müdahalelerle yüz gençleştirmede hangi yöntemler uygulanır?

– Cilt bakımları,

 • Peelingler
 • Laser uygulamaları
 • Botox,
 • Çeşitli cihazlar
 • Yüzde askı yöntemleri: Kaş, yanak, boyun,gıdık, şakak ve dudak bu yöntemle asılabilir.
 • Hyaluronik asit içeren dolgular veya yağ enjeksiyonu

Botox nedir ve botox uygulamasında amaç nedir?

BOTOKS’ta Hedef Aydınlık Bir Yüz ve Taze Bir Bakış Elde Etmek!!!

Botulinum toksin Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir exotoksindir. Kırışıklık ve terleme tedavisinde sıklıkla Botulinum toksin A bazen de B serotipi kullanılır. Kasları güçsüzleştirerek kasların kasılması sonucu ciltte oluşan kırışıklıkların yok edilmesinde ve ter bezleri üzerine etkisinden dolayı koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanındaki terlemenin tedavisinde kullanılır. Botoksun etkisi, kırışıklık için kullanıldığında ortalama 3-7 ay, terleme tedavisinde ise 6 ay-1 sene devam eder.

Botoxa karşı toplumda geliştirilen önyargıların sebebi nedir? Güvenli midir?

Maalesef botoks uygulamalarına karşı toplumda çeşitli önyargılar gelişmiştir. Bunun sebebi ise botoksun yanlış uygulamalarıdır.

Doğru yapılmış bir botoks, mimikleri tamamen yok etmez. Sadece kırışıklığa yol açan kasları güçsüzleştirir. Diğer kaslar üzerine etkisi olmaz. Bu aslında resim yapmak gibidir. Hastanın yüzünde olmasını istediğimiz değişiklikleri görüp, botoks dozunu buna göre ayarlarız. İlk seansda asla yüksek doz yapmayız çünkü botoksun etkisi 3-6 ay süreceği için istemediğimiz bir yüksek doz sonucunu geri döndürmemiz mümkün değildir. Bir hafta sonraki kontrolde ihtiyaç varsa biraz daha ekleyerek röruş yaparız. (Botoksun etkisi 3 gün-1 hafta arasında ortaya çıkar.)

Botox nerelerde kullanılır?

 • Göz kenarlarındaki kaz ayaklarının giderilmesinde
 • İki kaş arasındaki derinleşen kaş çatma çizgilerinin giderilmesinde
 • Alın kırışıklıklarının tedavisinde
 • Gülme esnasında bazı kişilerde oluşabilen burnun her iki kenarındaki çizgilerde
 • Dudak üstündeki kırışıklıkların tedavisinde (profesyonel şarkı söyleyen, üflemeli çalgı çalan veya avukat vs.. gibi konuşmanın çok önemli olduğu meslek gruplarında tavsiye etmemekle beraber, hasta talep ederse çok düşük doz uyguluyorum)
 • Dudak kenarlarından çene köşesine uzanan çizgiler için ( Dolgu veya yağ enjeksiyonu ile beraber önerilir)
 • Kaşların dış kenarları düşük kişilerde, kaşları bir miktar kaldırmak için
 • Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanının aşırı terleme tedavisinde

– Kırışıklık ve terleme tedavisi dışında, botoxu;

 • Özellikle uzak doğu ırkında görülen, kaslı alt bacakların veya fazla gelişmiş çiğneme kaslarının (masseter) inceltilmesinde,
 • Bruksizm denen diş gıcırdatma tedavisinde,
 • Migren tedavisinde,
 • Asimetrik mimiklerden kaynaklanan yüz asimetrilerinin giderilmesinde,
 • Tükrük bezi tümörü (parotis) ameliyatından sonra oluşabilen Frey’s sendromunun tedavisinde kullanmaktayız.

 

Botox yaptırdıktan sonra karşılaştığınız kişiler size ne tepki verecekler?

(Elbette kendi yaptığım botoks için bunu söyleyebilirim.)

Genellikle hiç bir şey anlamayacaklar ancak siz kendinizi daha güzel ve çekici hissedeceksiniz. Bir grup arkadaşınız ise ‘’yüzünüze bir güzellik gelmiş’’ diyeceklerdir. Daha dikkatli arkadaşlarınız ise ‘’yüzünüzde bir aydınlık olduğunu’’ söyleyecek ve ağzınızdan laf almaya çalışacaktırlar. Bir plastik cerrahın da istediği, hastasının daha taze bir bakışa sahip olması ve yüzünün aydınlanmasıdır. Aşırı ve doğal olmayan görüntüler hastayı da doktoru da mutsuz eder.

Botox yaptırmanın faydaları nelerdir?

Ciltteki kırışıklıkların sebeplerinden biri de fazla mimik yapılmasıdır. Sürekli kaşını çatan ve bunu diğer insanlardan fazla yapan bir kişide, ileriki yaşlarında bu ince kırışıklığın derinleşerek oluk halini alması beklenen sonuçtur. Hafif olarak mevcut mimik kırışıklıklar botoks ile tedavi edilirse bu kırışıklıkların derinleşmesi önlenmiş olur.

Ayrıca botoksun etkisi geçtikten sonra, 6 ay ara ile birkaç kere tekrarlanırsa mevcut derin kırışıklıklarda da yumuşama olur. Hasta bir süre sonra fazla mimik yaptığı bölgede botoks yaptırmasa bile düzelme olduğunu görecektir.

Bunlara ek olarak, terleme tedavisinde kullanıldığında, aşırı terlemeden dolayı sosyal problemler yaşayan kişiler için çok memnuniyet vericidir.

Botox uygulamasında komplikasyonlar nelerdir? Ne sıklıkta görülür?

Botoks uygulamalarında göz kaslarının etkilenmesi sonucu çift görme, üst göz kapağında düşüklük, asimetri, kaşların uzaylı kaşı gibi sivri bir şekilde kalkması, yüzde şaşkın ifade kitaplarda yazmakla beraber, şimdiye kadar tek bir hastamda bile bu komplikasyonlardan birine rastlamadım. Doğru bir şekilde yapılırsa bu komplikasyonlar % 99 görülmez.
Sonuç:
Doğru bir şekilde deneyimli ellerde yapılan botoks uygulamaları ile kendinizi çok daha güzel hissedersiniz.

Dolgu veya yağ enjeksiyonu nedir nerelerde kullanılır? Uygulamada farklılıklar nelerdir? Birbirine üstünlüğü varmıdır?

Yağ enjeksiyonu: 25 yaşından itibaren yüzümüzdeki kemikler ve yumuşak dokular erimeye başlar. Oval olan yüz kavsi köşeli bir hal almaya başlar. Dudaklar hacmini kaybeder, çevresinde kırışıklıklar oluşur. Göz altlarında tear-trough dediğimiz çöküntüler meydana gelir, burun kenarından dudak köşelerine uzanan nazolabial çizgiler derinleşir. Dudak köşelerinden çene kenarına uzanan çizgi (marionette line) derinleşir. Ciltteki kollajenin yapısının bozulması ile de bu değişimler gittikçe dramatik bir hal alır.

İşte bu değişimler başladığında, benim önerim yağ dokusu veya doku kokteyli ile yüze kontur vermek; dudaklar, elmacık kemikleri ve ihtiyacı olduğu düşünülen bölgelere hacim sağlamaktır. Ayrıca yağ dokusu içerisindeki kök hücreler sayesinde ciltte gözle görülür bir gençleşme meydana gelmektedir. Konulan dokuların %40-60’ı hiç erimeden kalır. Bu bir çeşit aşılamadır. Karın, bel veya uyluktan ince borucuklarla alınan yağ dokusu, saflaştırılıp hasta kanından hazırlanan bir büyüme faktörü ile karıştırılarak; yüze ince iğnelerle verilir. Alınan dokunun bir kısmı özel bir teknikle dondurularak saklanır ve hastanın ihtiyacı olduğunda lokal anestezi ile verilir.

Bu teknik estetik cerrahinin koruyucu hekimliği olarak değerlendirilebilir. Son zamanların en popüler tekniklerinden biridir. Doğru bir şekilde uygulandığı taktirde hasta memnuniyeti son derece yüksektir.

Hyaluronik asit ile Dolgu: Hareketsiz kırışıklıkların tedavisinde veya incelmiş dokulara hacim vermek için (dudak kalınlaştırma) kullanılır. En sık uygulanan bölgeler; dudaklar, kaş çatma çizgilerinin botoxla yeterince giderilemediği durumlar, burun kenarlarından dudak köşelerine uzanan çizgiler (nazolabial çizgi), dudak kenarından çeneye uzanan çizgiler (marionette line), çeşitli sebeplerle oluşmuş çöküntüler, bazen de genital bölge’dir.

Dolgu malzemesi olarak FDA onayı olan hyaluronik asit tercih edilir. Lokal anestezi ile uygulanır. Dolgu yapılan bölgede bir miktar ödem oluşabilir. Bu da 1-3 gün içerisinde düzelir. 4-6 ay sonra da vücut tarafından emilerek kaybolur.

Yüz bölgesine liposuction uygulanabilir mi?

Yüz bölgesinde özellikle boyun ve gıdık bölgesine başarıyla liposuction uygulanabilir.

Yüz de askı yöntemleri ne işe yarar? Hangi bölgelere uygulanabilir?

Özellikle genç-orta yaş grubunda, yüzün çeşitli bölgelerindeki sarkmanın giderilmesi, cildin daha gergin bir görünüme kavuşturulması için uygulanabilen hızlı sonuç alınan tekniklerdir. Günümüze kadar bir çok askı tekniği tanımlanmış olmakla beraber, kendini bırakmayan, gevşemeyen dikiş materyalleri ile yapılan askıların uzun vadede daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Lokal anestezi ile yapılan, son derece pratik uygulamalar olup tercih edilmesinin en büyük sebebi hemen sonucun görülmesidir. Askı yapılan bölgenin forma girmesi 2-3 haftayı bulur. Müdahaleden sonra yüz yaşlanmaya devam edeceğinden, sarkmanın yıllar içerisinde yeniden meydana gelmesi olasıdır. Bu tekniklerin en büyük avantajı; yüz , boyun ve şakak germe ameliyatlarına olan ihtiyacın ötelenmesidir.

Kaş Asma: Kaşın kuyruk kısmının biraz yukarı yönelmiş olması, kişiyi daha genç ve çekici gösterir. Kaş, üzerinden küçük iğne delikleri ile girilip saçlı deri içerisinden yapılan deliklere, kalıcı özel ipliklerle asılır. Hasta daha taze bir bakışa sahip olur. Göz kapağı estetiği amacıyla başvuran hastalarda ilk değerlendirilmesi gereken kaşların seviyesi ve daha sonra göz çevresidir. İleri yaş grubunda göz kapağı ameliyatına ek olarak uygulanmakla beraber, genç yaş grubunda sadece kaş asma yeterlidir.

Yanak Asma: Gevşemiş yanak ve çene kenarındaki cildi asmak için kullanılır. Kulak önü veya favori önünden açılan küçük iğne delikleri yardımıyla, yanak cildi saçlı deriye doğru asılır. Özellikle orta yaş grubunda, yüz germe ameliyatını biraz daha ertelemek isteyen hasta grubu tarafından tercih edilen, çok kısa sürede uygulanabilen pratik bir yöntemdir. Hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu, askı tekniklerinden biridir.

Boyun-Gıdık Asma: Çene altındaki sarkmanın, çene altı kıvrımı ve kulak arkaları arasına uygulanan askılar ile giderilmesi prensibine dayanır. Hafif-orta derecedeki sarkmalarda etkilidir. Sıklıkla gıdık liposuction ile beraber uygulanır. İleri derecedeki sarkmalarda boyun germe ameliyatına ihtiyaç duyulur.

Şakak Asma: Gözlerin dış kısımlarının aşağıya meyilli olması ve şakak bölgesindeki gevşeme şikayetiyle gelen genç-orta yaş grubundaki hastaya, saç içinde oluşturulan iğne delikleri kullanılarak, özel bir dikiş materyeli ile şakak bölgesinin yukarıya ve dışa doğru gerginleştirilmesi işlemidir. Eğer gevşeme çok ileri derecede ise, şakak germe ameliyatı tercih edilmelidir.

Kaş askısının, göz kapağı görünümünü yeterli miktarda düzeltemediği durumlarda ne yapılmalıdır?

Kaş askısı gözlerin canlı ifadesini vermeye yetmez ve üst göz kapağında fazla deri yığılması devam ediyorsa hastaya üst göz kapağı ameliyatı gerekebilmektedir. Çeşitli faktörlerin etkisiyle, alt ve üst göz kapaklarındaki deri gevşeyip sarkabilir. Kas ve yağ dokularının fıtıklaşması ile torbalanmalar oluşabilir. Hatta ileri aşamalarda, üst göz kapağı hastanın görmesini engelleyebilir. Tüm bunlar, yorgun ve uykulu bir görünüme sebep olur. Taze ve dinamik bakış kaybolur.

Ameliyat, sedasyonla beraber lokal anestezi veya genel anestezi ile; üst göz kapağındaki doğal kıvrım içerisinden, alt kapakta ise kirpiklerin hemen altından yapılır. Deri fazlalıkları çıkarılır, yağ ve kas dokularına gereken işlemler yapılarak sıkıştırılır. Göz kapakları vücutta en az iz kalan bölgelerden birisidir. Kesilerin doğal kıvrımlara gizlenmesi sayesinde de neredeyse hiç iz kalmaz. Dikişler en geç 4-5. gün alınır. 2-3 hafta çok aşağıya bakarak çalışılması önerilmez. Güneşten korunmak önemlidir. Şişlikler 1 ay içinde azalarak kaybolur. Ancak tam olarak forma girmesi 6. ayı bulur.

Cilt kalitesini arttırmak için neler yapılabilir?

Çeşitli peelingler, laser, yağ enjeksiyonu, fibroblast kültürü (fibrocell), PRP(Platelet rich plasma), kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu , serbest hyaluronik asit enjeksiyonları uygulanabilir.

Tüm bu yöntemler bir gün içinde yapılıp aynı gün ülkemize dönebilir miyiz?

Evet ancak botox da 1 hafta sonra rötuş gerekebilir. Eğer ertesi gün dönülecekse botox uygulamasında teknik olarak farklılıklar gerekir. Bu da sadece cerrahı bağlar. Hastayı çok fazla etkileyen bir durum değildir.

Bu yöntemler sayesinde ilerisi için kazanımlarımız ne olur? Yüz germe ameliyatının ötelenmesi de sağlanmış olur mu?

Elbette tüm bu yöntemler sayesinde yüzümüzün yaşlanması önlendiği için yüz germe ameliyatına belki hayatımız boyunca ihtiyaç duymayacağız veya bu ameliyat yaşının çok ötelenmesini sağlayacağız. Ve her yaşta da kendimizi güzel hissedeceğiz.