El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

Yaşlanan eller için neler yapılabilir?

Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma gibi sebeplerle yaşlanır, dolgunluğunu kaybeder,ince kırışıklıklar oluşur, üzerindeki damar, sinir ve kirişler çok fazla göze çarpmaya başlar ve cilt üzerinde lekeler oluşur.

Cilt üzerindeki lekeleri yok etmek için genellikle IPL (İntense pulse light) denen yoğun atımlı ışık teknolojisi veya fraxel kullanılır.

Cilt üzerindeki ince kırışıklıkların tedavisi için: CO2 fraksiyonel laser, PRP (Platelet rich plasma) enjeksiyonları (kendi kanınızdan hazırlanan), serbest hyaluronik asit enjeksiyonları, yağ enjeksiyonu ile kök hücre tedavisi, fibroblast kültürü ile çoğaltılan hücrelerin el üzerine enjeksiyonu,çeşitli peelingler( meyve asitli veya TCA) gibi tedaviler uygulanabilir.

Ellerin eski dolgunluk ve yumuşaklığını sağlamak için: En sık kullandığımız yöntem yağ enjeksiyonudur. Yağ dokusu içerisindeki kök hücreler sayesinde, ciltte gözle görülür bir gençleşme meydana gelmektedir. Konulan dokuların %40-60’ı hiç erimeden kalır. Bu bir çeşit aşılamadır. Karın, bel veya uyluktan ince borucuklarla alınan yağ dokusu, saflaştırılıp hasta kanından hazırlanan bir büyüme faktörü ile karıştırılarak; yüze ince iğnelerle verilir. Alınan dokunun bir kısmı özel bir teknikle dondurularak saklanır ve hastanın ihtiyacı olduğunda lokal anestezi ile verilir.

Kendi yağını istemeyen veya ameliyathaneden çekinen hastalarımızda hyaluronik asit içeren piyasada satılan hazır dolgular da kullanılabilir. Bu dolgularda en önemli şey eriyen dolgular olmasıdır. En geç 1.5 yılda erimelidirler. Piyasada çok sayıda dolgu olup, güvenli ve FDA onayı olmayan hiçbir dolguyu kliniğimizde kullanmıyoruz. Yasal olmayan veya güvenirliği çok yüksek olmayan veya kalıcı olduğu söylenip hastanın özendirilmesi ile yapılan dolgularda hastalar çok mutsuz olabilmektedir. Böyle hastalar kliniğimizden yardım alabilmek için zaman zaman başvurmaktadırlar.

Üst kollarımızdaki sarkmalar veya yağ birikmeleri için neler yapılabilir?

Üst kolda orta derecede yağ birikimi ve minimal cilt gevşekliği olan hastalar (grup 1): Sadece liposuction işlemi ile tedavi edilebilirler.

Çok miktarda yağ birikimi ve orta derecede cilt fazlalığı olan hastalarda (grup 2): Öncelikle liposuction uygulanarak yağlar alınır, ardından da cilt gevşekliği için koltuk altında yapılan 7-8 cm lik bir kesi ile deri fazlalığı çıkarılarak kol germe ameliyatı uygulanır. Tek bir kesi yeterli olmazsa küçük bir T şeklinde iz bırakılabilir.

Çok fazla yağ birikimi ve cilt gevşekliği olan (grup 3) ve Çok az yağ birikimi ve aşırı derecede cilt gevşekliği yani sarkması olan hastalarda(grup 4) : Bu hastalarda kollar 90 derece kaldırıldığında sarkma öyle fazladır ki yarasa kanadı deformitesi denen deformite ortaya çıkar. liposuction ve klasik kol germe veya sadece klasik kol germe yapılır. Bu ameliyat sonucunda dirseğin hemen üstünden başlayıp koltuk altına doğru uzanan bir iz kalır. Ancak bu iz kolun iç kısmında gizlendiği için pek fazla göze çarpmaz.

Kol germe ameliyatı yapılan hastalarda ameliyat sahasından dışarı çıkan 2-3 mm lik silikon borucuklar içeride birikebilecek kanı dışarıya almak için kullanılır. Ve bunlar 24-48 saatte çekilir. En az 10 gün kol bölgesine bir bası giysisi giymesi gerekmektedir.

Kol germe ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar (istenmeyen durumlar) nelerdir?

Kol germe ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar (istenmeyen durumlar):

 • Kan birikmesi; Dren denen ince borucuklar yerleştirip içeride biriken kanın alınması ile bu komplikasyon görülmez. Ayrıca ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin gibi kanı sulandıran ilaçların kesilmesi gerekmektedir.
 • Sıvı birikmesi; Dren denen ince borucuklar yerleştirip içeride biriken kanın ve sıvının alınması ile bu komplikasyon görülmez. Ayrıca ameliyat tekniğinin doğru olması da önemlidir.
 • Enfeksiyon; Ameliyattan önce ve sonra antibiotik kullanımı ile bu komplikasyon görülmez.
 • Cilt nekrozu (derinin bazı kısımlarının beslenemeyip ölmesi): Daha çok ameliyat tekniği ile ilgili bir komplikasyondur. Çok kalın ve sarkmış kolların ameliyatından sonra uygun şekilde inceltilmeyen kollarda nadiren oluşur.
 • Yara yerinde açılmalar; Her ameliyattan sonra görülebilecek bu komplikasyon neredeyse hiç görülmez.
 • Üst kol veya ön kolda duyu kaybı; Kolun gerilmesi sırasında duyu sinirlerine verilebilecek hasar sebebiyle oluşabilir. Ancak anatomiye dikkat edilerek yapılan bir ameliyattan sonra bu komplikasyon neredeyse hiç görülmez.
 • Lenfödem; Bası giysisinin en az 10 gün kullanılması bu komplikasyonun önlenmesi için gereklidir.
 • Hipertrofik skar ya da keloid denen yara iyileşmesinin kabarık olması; Hastada yara iyileşme mekanizmasında bozukluk var ise veya dikiş hattıgergin ise oluşabilir.
 • Yara izinin istenen yerde olmaması, yerdeğiştirmesi: Cerrahi prensiplere özen gösterilip, planlama doğru yapılırsa bu komplikasyon da neredeyse hiç görülmez.

Sonuç: Doğru planlanırsa, ve ameliyat sonrası yapılması gerekenlere dikkat edilirse bu komplikasyonlar çok nadir veya hiç görülmez.

Uyluk (üst bacak) ve kalça bölgesindeki sarkmalar için neler yapılabilir?

Cildin yapısına, kilo kaybına ve yaşa bağlı olarak, iç uyluk ve kalça bölgelerinde gevşemeler ve ciddi sarmalar oluşabilir. Bu durumda uyluk germe ve/veya kalça germe ameliyatı yapılır. Uyluk germede iz kasıkta, kalça germede ise kalçanın yan kısmında, bikini içerisinde kalacak şekilde oluşur. Giysi içerisinde saklandığı için günlük hayatta iz çok fazla sıkıntı yaratmaz.

Ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigaranın bırakılmış olması, en az 1 hafta önce aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçların kullanımının kesilmesi önemlidir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. İçeride kan ve sıvı birikmesini önlemek için ince silikon borucuklar(dren) ile drenaj sağlanır. Bacaklara elastik bandaj Hastanede 1 veya 2 gece kalınır. En sık görülen komplikasyon, hematom (kan birikmesi) ve seromadır (sıvı birikmesi). Bu sebeple drenlerin etkili bir sekilde çalışması ve ameliyattan sonra elastik bandaj uygulanması son derece önemlidir. Drenaj azalınca drenler çekilir. 4-6 hafta zorlayıcı egzersizlerden kaçınılır. Oturup kalkma eylemi de dikkatli yapılmalıdır.

Alt bacak ve diz kapağı şekillendirmede neler yapabiliriz?

Diz kapakları girintili çıkıntılı, yağ depolanması sebebiyle düzensiz görünen bölgeler,alt bacakların O şeklinde futbolcu bacağı gibi eğrilmiş olması bir kadının giyisi seçiminde onu zor durumda bırakır. Her kadın üst bacak, diz kapağı ve uyluk ve kalça bölgesinin bir uyum içinde olmasını ister.

Bacaklardaki eğrilikler, çukur olan bölgelere yağ veya doku kokteyli enjeksiyonu, çıkıntılı olan bölgelere ise liposuction uygulanarak düzeltilebilir. Ayak bilekleri de inceltilebilir. Bacağa silikon protez de, uygulanabilecek yöntemlerden biri olmakla beraber, ilk tercih hastanın kendi dokusu olan yağ dokusunun kullanılması olmalıdır. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Şişlik ve morluklar 2-3 hafta da oldukça azalır ve hatta bazen kaybolur. Alınan yağ veya doku kokteylinin fazlası, özel bir yöntemle dondurularak saklanır ve 6 ay sonra gerekirse yeniden verilebilir.

 • Tüm bu yöntemler diz kapağı estetiğinde de kullanılabilir.
 • Aynı şekilde tüm uyluk ,kalça ve bacakta diz kapağında Liposuction ve yağ enjeksiyonu yöntemleri kullanılır.
 • Liposuction için gerekli olması durumunda VASER liposelection yöntemi veya klasik teknik kullanılır.

Ayrıca kaslı bacakların inceltilmesinde botox’dan da faydalanılır. Botox fazla gelişmiş iç bacak kasını zayıflatarak, daha ince görünmesini sağlar. Kolay uygulanan, etkili bir yöntemdir.

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >