Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu kelimelerden çıkarılabilecek olan, estetiğin, duygusallığın sağladığı bilgilerin bilimi olmasıdır.

Sanatın ne olduğu konusu çağlara, toplumlara, üzerinde durulan sanat alanına göre bazı değişiklikler göstermektedir. Sanat, insani bir faaliyettir ve insanı etkileyen her şey, sanatı da etkilemektedir. Sanat, sanatçıya bağlı bir ürün olarak sanatçının kişiliğinden ve orijinalliğinden de büyük ölçüde etkilenir. Ama bütün sanat eserleri kişilerde estetik bir zevk ve heyecan uyandırır; beğenilir, takdir edilirler.

Sanat eserini diğer rasgele eserlerden ayıran unsurlar nelerdir? Bunların başında güzellik gelir ki bunun tanımı oldukça zordur. Güzelliğin yanı sıra bir sanat eserinde yüce olma, haz ve hoşa gitme duygusu uyandırma, doğru ve iyi olma, faydalı olma, bir amaca hizmet etme, insanın orada kendi ruhundan, heyecanlarından bir şeyler bulması gibi özellikler de aranmaktadır.

Sanatçıda yaratıcılığı yönlendiren, onun hayal gücü, kendi tekniği, ruhunun derinliklerindeki güzellik idealidir ve bunlar bir araya gelerek sanatçının üslubunu ortaya koyar.  Bu kadar bireysel olan sanat, insanların iç dünyalarına hitap ettiği için kısa sürede toplumsallaşmaktadır.

Sanatçıyı diğer insanlardan ayıran, onun kişiliğidir. Onun hayal kurma gücü, duyarlılığı, duygululuğu, çağrışım zenginliği, gerilim sürekliliği ve sabrı gibi özellikleridir. Onun görüşü başkadır, seçişi ve anlatışı başkadır.

Güzellik, çağdan çağa, toplumdan topluma ve insandan insana, hattâ insanın yaşına, mesleğine, içinde bulunduğu sosyal ve psikolojik duruma göre değişen bir değerdir. Aristoteles’e göre güzellik, âhenktir, uyumdur. Bir bütünü meydana getiren unsurlar birbiri ile uyumlu ise, o şey güzeldir. Tabi burada simetri, orantı, tam uyum (precision) sınırlılık gibi faktörler geçerlidir ve Aristoteles güzelliği âdeta matematik olarak değerlendirir.

Evrende herşey çok ve karmaşık gibi görünür. Ama çoklukta birlik sağlanınca bir uyum, bir güç, bir güzellik ortaya çıkar. Güzel, bizi sürekli kendine çeken bir güçtür, kuvvettir.

 Estetik yargılar,  bilgiler gibi kavramlara değil insanların duygularına bağlıdır ve mantıksal kurallara bağlanamaz. O, insanların duyarlık, zihin ve hayal güçlerinin özgür ve uyumlu bir oyunu içinde ortaya çıkar. Estetik yargı, çıkar elde etmeye, kullanmaya yönelik değil, sadece seyredip beğenmeye bağlıdır. Estetik yargılar bireysel ve subjektiftir. Kimse kendinin güzel bulduğunu başkalarının da güzel bulmasını bekleyemez. Ancak bunlara rağmen insanlar yaşadıkları çağın etkileri altında kalarak, ortak estetik yargılara ulaşırlar. L. Wittgenstein’a  göre ise, estetik yargının temelinde duygusallık yoktur, bilgi ve düşünsellik vardır. Estetik yargıyı, konunun uzmanları verir ve diğer insanlar da onlara uyarlar. Evet belki bu noktada estetik cerrahların çoğu da bu fikri benimseyerek, textbooklarda bize öğretilen teknikleri uygulayarak hastalarının taleplerini karşılamaya çalışmaktalar. Matematiksel olarak çok mantıklı gerçekten… Ama neden kitaplarda yazan teknikler aynen uygulandığı halde bir sürü mutsuz hasta ortalıkta dolaşıyor ve Amerika’da sigorta şirketlerine hücum ediyorlar? Neden doğru olduğu kabul edilen cerrahi teknikler bir hastada mutluluk kaynağı olurken bir diğerinde mutsuzluk kaynağı oluyor? Acaba bir eksiklik mi var bir yerlerde?

Neden bazı plastik cerrahlar hasta beklentilerinin doğru yönlendirilmesinde bu kadar başarılı iken bazıları yetersiz?

Estetik cerrahlar da en nihayetinde birer insan ve uzun yorucu eğitim sürecinde kendilerine öğretilenleri tıbbi olarak ve yaklaşım açısından hastalarına uygulamakla yükümlüler. Bunları yaparken estetik cerrahı yönlendiren o kadar çok faktör var ki… Güzellik kelimesinin onun için ne ifade ettiği, bu kelimeyi düşündüğünde duyduğu heyecan ve zihnindeki yaratıcı tutkunun derecesi, hasta beklentisini anlamadaki yeteneği, el becerisi, doğup büyüdüğü kültür, çevre, onu insan olarak günümüze getiren güzel olan olmayan her şey, birikim, güzel sanatlara yatkınlığı, dokunma, hissetme, eşitlik algısının derecesi, insan ilişkileri, matematiksel zekası, duygusal zekası, empati yapabilmesi, egosu ve daha binlerce faktör…

Aslında düşünürseniz yaptığımız iş  gerçekten zor… Herkes tarafından kabul görmüş bir ortak güzellik kavramı var ancak ayrıntılar devreye girince her şey herkese göre birdenbire değişiyor. Aslına bakarsanız biz estetik cerrahlar sanat yapıyoruz ve üslup her cerrahta farklılık gösteriyor. Çünkü her bir estetik cerrahın ruhunun derinliklerindeki güzellik ideali farklı gelişmiş. Peki bu durumda hastalarımızın yapması gereken ne? Üslubundan memnun kalacağınız bir cerrahınız olmalı…Ruhuyla ve bakış açısıyla kendinize en yakın,  ama aynı zamanda işin teknik kısmını bilen, bilimsel, yetenekli bir estetik cerraha başvurmanız doğru gibi görünüyor değil mi? Zor biliyorum. Bunu hissetmelisiniz… Beklentilerinizi cerrahınıza son derece açık bir şekilde anlatmalısınız ve sizi anladığından emin olmalısınız… Ameliyat sonrası yaklaşık sonuçları demonstre edip edemeyeceğini sorabilirsiniz. Muayenenizin bir bölümünün ayna karşısında yapılmasını talep edebilirsiniz… Ve beklentilerinizi cerrahınızla paylaşırken eşiniz, sevgiliniz, aileniz gibi 3. şahısların etkisi altında kalmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü beden sizin bedeniniz ve onlar hayatınızdan gittiklerinde siz bedeninizle hep baş başa kalacaksınız… Sizin mutluluğunuz ve sizin beklentileriniz önemli! Güzel olmak istediğiniz için de kendinizi kötü hissetmeyin. Yüzyıllardır insanoğlu güzelin peşinde koşuyor… Son derece anlaşılabilir bir istek bu inanın. Ne kadar talepkar olduğunuzu biliyorum ancak bir kadın olarak bunu anlayabiliyorum.

 

Sevgiyle kalın.

Güzelliklerle dolu günler diliyorum.

Hem ruhunuzda hem bedeninizde!!!

 

Op. Dr. Esra Çelik

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

 

 

Diğer Tedaviler
Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

Devamı >
Şakak Germe
Şakak Germe

Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

Devamı >
Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

Devamı >
Kırışıklık Tedavileri
Kırışıklık Tedavileri

Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

Devamı >
Şakak Germe Uygulaması
Şakak Germe Uygulaması

Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

Devamı >
Şakak Germe (Temporal Lifting)
Şakak Germe (Temporal Lifting)

(Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

Devamı >
Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

Devamı >
Burun Estetiği Hakkında
Burun Estetiği Hakkında

Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

Devamı >
Burun Estetiği Deyince
Burun Estetiği Deyince

Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

Devamı >
Burun Estetiği Ameliyatları
Burun Estetiği Ameliyatları

Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

Devamı >
Meme Küçültmede Kadınlar
Meme Küçültmede Kadınlar

Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

Devamı >
Meme Küçültme Uygulaması
Meme Küçültme Uygulaması

Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

Devamı >
Göğüs Dikleştirme
Göğüs Dikleştirme

Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

Devamı >
Meme Büyütme İşlemleri
Meme Büyütme İşlemleri

Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

Devamı >
Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

Devamı >
Çipli Meme Protezi
Çipli Meme Protezi

Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

Devamı >
Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

Devamı >
Öğle Arası Estetiği
Öğle Arası Estetiği

Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

Devamı >
Meme Rekonstrüksiyonu
Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

Devamı >
Ameliyatsız Estetik Kombinler
Ameliyatsız Estetik Kombinler

Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

Devamı >
Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe Kulak Estetiği

Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

Devamı >
Vagina estetiği
Vagina estetiği

Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

Devamı >
Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

Devamı >
El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

Devamı >
Meme Küçültme
Meme Küçültme

Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

Devamı >
Meme Büyütme
Meme Büyütme

Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

Devamı >