Kış Aylarının Cildimizdeki Etkisi

Kış Aylarının Cildimizdeki Etkisi

Havaların soğumasıyla cildimizde bulunan su miktarı azalır. Bu nedenle normal zamanlarda kullanılan cilt nemlendiricilerinizi değiştirmeniz gerekir. Kış aylarında cilt koruması için doğru beslenme ve düzenli bakım gerekir. Mevsim normallerinde nemlendirici içerikler cildinizi koruyabiliyorken, kış aylarında bunun yanına yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olanlar nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Kış aylarındaki soğuk hava şartlarından dolayı yüzü sıcak suyla yıkamak son derece yanlıştı. Sıcak su ciltte kuruluk ve mat bir görüntüye sebep olur. Sıcak su aynı etkiyi saçta da gösterir. Aşırı sıcak suyla yıkanan saçın kırılganlığı artar; saçı kurutur, matlaştırır.

Islak saçla dışarı çıkmak, ıslak ciltle dışarı çıkmayla aynıdır. Islak saç deride hücreler arası suyun kaybına neden olur ve kurumalar oluşur. Soğuk hava, damarların büzülmesine neden olarak derinin sağlıklı beslenmesini engeller. Bu da; soluk, mat ve kuru bir cilt yaratır. Rüzgâr ise hem soğuk havanın etkisini artırır hem de fiziksel travma ile egzama gelişimine neden olabilir. Soğuk ve rüzgara karşı atkı ve beresiz dışarı çıkılmamalıdır.

Mineral ve vitaminler cildin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Bunun sebebi de, besinlerin deri altındaki nemi koruyucu etkisinin olmasıdır. A, C, E vitaminleri ile taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta karoteni mümkün olduğunca çok tüketilmelidir. Antioksidan değeri yüksek bu vitaminlerin, soğuk havadan tahriş olmuş cildi onarıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda her zaman yenenden daha çok meyve ve yeşil sebze tüketilmelidir.

Her zaman yüz derisi daha ön plandadır, fakat soğuk havalarda tüm vücudu nemlendirecek bakımlar yapılmalıdır. Soğuk havadan dolayı her tarafı kapatan kıyafetler giyilir ve cildin tamamı önemsenmez. Oysa kıyafet altında hava almayan cilt iyice kurur. Bu yüzden her banyodan sonra vücuda nemlendiriciler sürülmelidir. Vücut nemliyken sürülmesi daha iyi sonuç verir. Vücut nemlendirici ve losyonları gelişigüzel seçilmemeli, içeriklerine dikkat edilerek alınmalıdır.  Özellikle vazelin, dimetikon, gliserin, linoleik asit, seramid gibi maddeleri içerenler tercih edilmelidir.

UV sebebiyle gelişmiş kırışıklıklar için acil önlem almak gerekir. Bilinmesi gereken en önemli unsur, koruyucuların sonbahar ve kışın da kullanılması gerektiğidir. Çünkü cildimiz gün ışığı olduğu müddetçe UV ışınlarına maruz kalır ve cildin yaşlanma süresi hızlanır. Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Özellikle ani hava değişimlerinde cilde çok dikkat edilmeli, nemlendirme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır.

Kış aylarının cildimize yukarıda saydığımız zararları olmasıyla birlikte, yaşlanmış ciltlerin tedavisi için  de en uygun zamandır. Klinikte bu tedavi edici ve koruyucu yöntemler en çok yüz ve ellerin gençliğini sağlamak için kullanılsa da tüm vücuda uygulanabilir. Cildimizi bu dönemde korumak için :

– Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucularının günlük kullanımı,

– En azından kış aylarında eldiven kullanımı,

– Ev tipi peelinglerin aylık kullanımı veya doktor kontrolünde uygulanabilen meyve asitli peelinglerin kullanımı,

– Yoğun etkili nemlendiricilerle cildi desteklemek,

– Cildi aktive eden ve yenileyen ilaç kremlerin kış aylarında kür olarak kullanımı,

– Deterjanlarla temasının önlenmesi,

alınabilecek önlemlerdendir.

Yaşlanmış veya yıpranmış cildimizin tedavisi için ise:

– Çeşitli ilaç kremler ile cildin aktivasyonu,

– Çeşitli laserler ile (Qswitch Ndyag , fraksiyonel laser vs…) cilt lekelerinin tedavisi ve cildin gençleştirilmesi,

– Peeling uygulamaları ( Glikolik asit peeling, TCA peeling vs…)

– PRP ( Platelet rich Plasma) olarak adlandırılan kanın serumu ve içerisindeki yenileyici faktörlerin ayrıştırılıp,cilde enjekte edilmesi ile ciltte yenilenme sağlanabilir.

– Thermage gibi radyofrekans yöntemleri ile cildin sıkılaşmasını sağlamak,

– Erimiş cilt altı dokusunu yerine koymak için, hyaluronik asit içeren hazır dolgular veya yağ enjeksiyonunun kullanımı:  Günümüzde daha uzun etkili (1-1.5 sene)  hyaluronik asit dolguları geliştirilmiştir. Bu dolgular en geç 1.5 sene sonra kendiliğinden erirler.

Yağ enjeksiyonunda ise verilen yağ dokusunun % 40-60′ı tutar ve enjekte edilen bölgede yaşar. Bu işlem bir çeşit doku aşılamasıdır. İlk ameliyatta alınan yağın bir kısmı tüp bebek gibi dondurularak saklanarak, gerekirse 3 ay sonra yağ enjeksiyonu tekrarlanabilir. Ayrıca yağ enjeksiyonu genellikle PRP ile kombine edilerek yapılır ve çok daha iyi sonuç alınır.

Tüm bu yöntemler ile güzel bir cilde sahip olmak mümkün ve yaşımızı gizlemek de daha kolay olacaktır:)

Op. Dr. Esra Çelik

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >