Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz… ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde yaşanmışlığın izleri oturmaya mı başlıyor sadece?

Gerçeği söyleyeyim mi? Bütün hücrelerimiz yaşlanıyor. Ve hücrelerimizin yaşlamaması için öncelikle vücudumuza giriş yapan tüm besinlerin vücudumuzda yük oluşturmayacak besinler olmasına özen göstermemeliyiz. Sevgili arkadaşımız Dr. Ayşegül Çoruhlu bir konuşmasını şöyle bağlamıştı: ”Aslında ışık yiyoruz!” Evet bunun anlatmak istediği şey son derece karmaşık bir biokimyasal sürecin sonucu aslında. Ve kısaca mümkün olduğu kadar çiğ sebze ve meyve tüketmeliyiz. Gıda takviyeleri başka bir makale konusu olabilir belki…

Yaşlanma süreci devam ederken, kadın cinsel organları da bundan nasibini alıyor. Temel olarak yaşlanma ve doğum travmalarını takiben, vajinal kanalın iç yüzünü döşeyen mukoza kalınlığının incelmesi ve kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme meydana gelir ve buna ”vajinal relaksasyon sendromu” denir.Vajina yüzeyindeki bu değişimler; kuruluk, enfeksiyonlara eğilim, sürtünme hissinin azalması, anormal akıntı, idrar kaçırma,ilişki sırasında ağrı gibi çeşitli şikayetlere sebep olabilmektedir. Ayrıca dış genital bölgedeki yağ dokusunun azalmasına bağlı, o bölgede renk değişiklikleri ve hacim kaybı (buruşuk gergin olmayan labium major ve pubis) gözlenebilir.

Vajinal relaksasyon sendromuna menapoz, hamilelik, normal doğum, meme kanseri sopnrası kullanılan ilaçlar, kilo alımı, sigara, kronik öksürük, hormonal bozukluklar ve yaş sebep olabilir. 5-10 yıl öncesine kadar bu konuların konuşulması tabu olsa da, son yıllarda kadınların beden bütünlüklerine gösterdikleri özen ve bütünlük algısında artış, yaş alınmasına rağmen aktif hayattan kopmamak, sosyoekonomik ve kültürel seviyelerdeki yükselme, internet ve bilgiye erişimin kolaylaşması, vajinal tedavilerde artışa sebep olmuştur.

Tedavilerden istenen sonucun alınması için öncelikle kadın doğum muayenesi yapılmalıdır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonların tespiti ve tedavisi, rahim ve rahim ağzı bölgede yara olmaması tedavinin yapılabilmesi için şarttır.

Hastaların şikayetleri ileri derecede değilse ameliyatsız yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi seçenekleri:

 • Çeşitli laser tedavileri; Fraksiyonel CO2 veya Erbium Yag laser ile yapılan tedavilerdir. Ancak Erbium Yag Laserin  etkisi çok yüzeyel kaldığı için etkisi sınırlı olmakta, başarı kısmi kalmaktadır.
 • Radyofrekans tedavileri; Vajenin ilk üçte bir girişinde veya vajen boyunca mukozanın radyofrekans enerjisi ile 30 dakikaya kadar 40-42 derece ısıtılarak tedavi edilmesidir. Uygulama zorluğu, tekrarlayıcı seanslar kısmi başarı nedeni ile bir grup hasta tedavisinde kullanılabilir.
 • Östrojen içerikli kremler; Daha çok menapoz sonrası şikayetlerin tedavisinde başarılıdır. Ancak sürekli kullanım gerekmekte olup, kremler kesildiğinde şikayetler çok kısa bir süre sonra geri dönmektedir. Olası kanser riskinin de yakın takibi gereklidir. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Monalisa Touch (dokunuşu) Laser Tedavisi;Fraksiyonel CO2 laser ve Radyofrekans tedavisini bir arada yapabilmektedir. Tüm dünyada vajinal gençleştirmede en çok kullanılan yöntemdir. Tedaviden mutlu hasta oranı %90’lara çıkmaktadır. Anestezi gerekmez. İşlem sadece 5-10 dakika sürer. Son derece kolay ve konforlu bir tedavidir.Tedaviden sonra günlük hayata hemen dönülür. Cinsel ilişki 3 gün yasaktır. 1. ayda etkisi ortaya çıkmaya başlar ve kuruluk, gevşeklik,kaşıntı, sürtünme ve ağrılı ilişki şikayetleri düzelir. Ayda bir 3 seans şeklinde uygulanır ve yılda 1 kere tekrarlanması önerilir.

Genital bölge beyazlatılması için de Monalisa Touch kullanılabilir.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra, labium minorların (küçük dudakların ) küçültülmesi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilebilmektedir. Dolgunluğunu kaybetmiş labium majorlar (büyük dudaklar) için ise yağ enjeksiyonu veya hazır hyaluronik asit dolguları kullanılabilir. Yağ enjeksiyonunda konulan yağın %40-60’ı o bölgede kalıcı olduğu ve içindeki kök hücre ile cilt kalitesini de artırdığı için hastalar tarafından daha çok tercih edilebilmektedir. Bunun yanısıra vakti kısıtlı çok hızlı sonuç isteyen (öğle arası estetiği gibi) hastalarda hyaluronik asit içeren hazır dolgular kullanılmaktadır.

Vücudumuzun formunu korumak için nasıl spor yapıyorsak, cildimizi korumak için cilt bakımı ve yılda bir kaç seans cilt tedavileri yaptırıyorsak, dişiliğimizi korumak için de genital organlarımıza düzenli bakım yaptırmalıyız. Kulağa çok komik geliyor biliyorum ama yılda bir kere yaptırılan Monalisa dokunuşu ile vajina sağlığımızı uzun yıllar koruyabilir, istemsiz idrar kaçırma ve yukarıda bahsettiğim bir çok şikayet ile yıllarca karşılaşmadan hayatımızı kaliteli bir şekilde, keyif alarak yaşamamız mümkündür. Artık insanın ömrü uzamış ve kadınlarda orta yaş 60 lara gelmiştir. Bu durumda tüm organlarımızı sağlıklı tutmak için çaba göstermek de bizim görevimiz olmalıdır.

Yediklerimiz ve içtiklerimizin kalitesi, düzenli yaptığımız spor aktiviteleri, hem ruhsal hem de bedensel olarak uyum içinde kendimize nasıl davrandığımız, cildimiz, iç organlarımız, genital organlarımız ve kaslarımızı korumaya yönelik bakımlar yaşlanmadan yaş almamızı sağlayacak ve hayattan daha çok zevk almamızı, önce bizim dolaylı olarak da çevremizin mutlu olmasını sağlayacaktır.

Sevgilerimle

Op. Dr. Esra Çelik Şenel

 

 

 

 

 

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >