Üst Göz Kapağı Dolgusu

Üst Göz Kapağı Dolgusu

Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim.

Günümüzün medikal gelişmeleri artık estetik uygulamaların her alanında kendini gösteriyor. Her geçen gün hastalarımıza çok daha konforlu uygulama sürecine sahip ve başarılı sonuçlar alabildiğimiz yöntemler sunabiliyoruz. Özellikle klinik ortamda gerçekleştirdiğimiz ameliyatsız estetik uygulamalarda hastalarımıza artık hem daha hızlı hem de daha kalıcı sonuçlar sunabiliyoruz.

Ameliyatsız estetik denince birçok kişinin aklına gelen dolgu uygulamaları, güzel yaş alma sürecinde biz doktorların en büyük yardımcısı diyebilirim. Geçtiğimiz yıllarda genellikle hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan dolgu işlemlerinde artık çok daha yaygın olarak yağ enjeksiyonunu tercih edebiliyor hatta bu yağ enjeksiyonunu da birkaç seansta uygulayarak hastalarımızın doğallıktan ödün vermeden daha genç bir görünüme kavuşmalarına katkı sağlıyoruz.

Son yıllarda özellikle üst göz kapağında yaşanan deformasyonlarda dolgu uygulamalarına sıklıkla başvuruyor ve hastalarımızın yorgun bakışları geride bırakarak daha canlı ve genç bir görünüm kazanmalarına yardımcı oluyoruz.

Çukur göz tedavisinde kullanılan üst göz kapağı dolgusu nasıl yapılır?

Üst göz kapağı dolgusunu iki farklı yöntemle yapabiliyoruz. Bunlardan ilki hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan üst göz kapağı dolgusu, ikincisi ise yağ enjeksiyonu ile yaptığımız dolgu.

Hyaluronik asit mi yoksa yağ enjeksiyonu mu?

Aslında söz konusu üst göz kapağı dolgusu olduğunda iki yöntemin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Her iki yöntem de özellikle çukur göz görünümünü gidermekte etkili olsa da gerek kalıcılık süreleri gerekse geri döndürülebilme özellikle bakımından birbirinden ayrılıyor.

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan üst göz kapağı dolgusu uygulaması ortalama 15 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Kalıcılığı ise hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık olarak 1,5 yıldır. İşlemin belirli aralıklarla tekrarlanmasının kalıcılık süresini bir miktar daha artırdığını biliyoruz. Bu yöntemin en büyük avantajı, işlemin geri döndürülebilir olmasıdır. Hyaluronik asit bazlı dolgularla yapılan işlemler sonrasında eğer bir memnuniyetsizlik veya komplikasyon kendini gösterirse hyaluronidaz enjeksiyonuyla yapılan dolgu eritilebilir.

İkinci ve son yılların popüler yöntemi ise hastanın kendi vücut yağını kullandığımız yağ enjeksiyonuyla yapılan üst göz kapağı dolgusudur. Güvenilir ve konforlu bir işlem olan yağ enjeksiyonu işleminde hastanın kendi dokusu kullanıldığı için herhangi bir alerjenik risk söz konusu değildir. Bununla birlikte bu işlemin hyaluronik asit dolgular gibi geri döndürülebilirliği maalesef söz konusu değildir. Bu nedenle işlem öncesi hasta mutlaka iyi bir şekilde analiz edilmeli ve akabinde dolgu işlemi yapılmalıdır.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan üst göz kapağı dolgu uygulamasının en güzel yanı işlemi birkaç seansa bölerek yapabiliyor olmamız. Öyle ki ilk seansta kısmi bir enjeksiyon sonrasında hastamızdan aldığımız yağ enjeksiyonunu tıpkı tüp bebek yöntemlerinde olduğu gibi özel bir dolapta saklıyoruz. Yaptığımız dolgu işlemi sonrasında dolgu tam olarak yüze oturunca eğer ihtiyaç duyarsak sakladığımız yağlarla ikinci bir seans uyguluyoruz. Böylelikle olası bir abartıdan kaçınarak hem daha kontrollü hem de çok daha güvenli bir şekilde işlemi gerçekleştiriyoruz.

Son yıllarda çukur göz görünümünü gidermek için sıklıkla kullandığımız bir uygulama haline gelen yağ enjeksiyonu ile üst göz kapağı dolgusunun kalıcılığı ise yapılan işlemin sıklığına ve kişinin yaş alma sürecine göre değişiklik gösteriyor.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan üst göz kapağı dolgusu sonrası yağlar erir mi?

Bu soru yağ enjeksiyonuyla ilgili işlemlerde en sık karşılaştığım sorulardan biri desem sanırım yanılmış olmam. Şöyle ki yağ dokuları da tıpkı vücudumuzdaki diğer dokular gibi zamana bağlı olarak değişim gösterir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan üst göz kapağı dolgusu işleminden sonra ilerleyen dönemde yağların yaklaşık %40’lık bir bölümünde erime söz konusudur. Ancak belirli aralıkla düzenli olarak tekrarlandığında işlem birkaç seans sonra büyük oranda kalıcı hale gelir.

Günün sonunda tabii ki yaş alma sürecimiz devam ettiği için kısmi erimeler olacaktır ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki zamanla erimeler olsa dahi hastalar neredeyse hiçbir zaman işlemden önceki hallerine dönmezler.

Üst göz kapağı dolgusu herkese yapılabilir mi?

Yağ enjeksiyonu ve hyaluronik asit bazlı dermal dolgular hemen hemen her üst göz kapağı dolgusuna ihtiyaç duyan hastalara uygulanabilmekle birlikte dolgu işlemi her hasta için doğru bir çözüm olmayabilir. Eğer göz kapağınızda ciddi bir gevşeme veya sarkma söz konusuysa o zaman üst göz kapağı dolgusu yerine üst göz kapağı estetik ameliyatını tercih etmek gerekir. Aksi halde yapılan dolgu işlemi göz kapağını toparlamak için yeterli kalmayacağı için yapılan dolgu kötü duracaktır.

Eğer göz kapağınızda çukurluk varsa üst göz kapağı dolgusu, ancak göz kapağınızda ciddi oranda gevşeme veya sarkma varsa o zaman göz kapağı ameliyatı doğru karar olacaktır. Ancak her hastanın kendi özelinde değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Çukur göz görünümünü geride bırakabildiğimiz ve kısa sürede etki gösteren bir işlem olan üst göz kapağı dolgusu, ince bir cilt yapısına sahip hastalara da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Günün sonunda hepimiz zamanı durduramayacağımızı kabul etmekle birlikte onu en güzel şekilde yaşamak ve kendimizin en iyi versiyonu olmak için çabalıyoruz. Görselliğin böylesine önemli olduğu bir dönemde güzel yaş almak veya bir başka deyişle yaş alma sürecini güzelleştirmek kuşkusuz ki hepimizin hayali…

Burada bahsettiğim işlemler her ne kadar ameliyatsız estetik uygulamalar olsalar da biliyorum ki bu işlemleri rahatlıkla yaptıranlar kadar bu işlemlerle alakalı pek çok çekinceye ve endişeye sahip olan da var. O nedenle her zaman yaptığım uyarıyı yenileme ihtiyacı duyuyorum. Bir estetik uygulamaya karar verirken -ki bu işlem ister büyük bir ameliyat olsun ister küçük bir enjeksiyon işlemi- mutlaka alanında yetkin bir isme başvurun, araştırmanızı doğru ve detaylı bir şekilde bir yapın. En önemlisi de işlemle alakalı sorularınıza net ve sabırlı bir şekilde cevap veren doktorlardan yana tercihinizi kullanın. Seçiminizi yaptıktan sonra ise doktorunuza, onun yetkinliğine daima güvenin.

Meslek hayatım boyunca binler hastaya dokunmuş, binlerce ameliyat ve ameliyatsız işlem yapmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki günün sonunda sizlerin klinikten mutlu bir şekilde ayrılmanız inanın beni sizlerden çok daha mutlu ediyor.

Üst Göz Kapağı Dolgusu Öncesi & Sonrası

Bize Ulaşın

Op. Dr. Esra Çelik Sorularınızı Yanıtlıyor.

  Diğer Tedaviler
  Ameliyatsız Popo Estetiği
  Ameliyatsız Popo Estetiği

  Son yılların popüler estetik uygulamalarından biri olan popo estetiği daha biçimli ve kıvrımlı hatlar isteyen pek çok kadının gözdesi haline geldi. ..

  Devamı >
  Üst Göz Kapağı Dolgusu
  Üst Göz Kapağı Dolgusu

  Söz konusu estetik uygulamalar olduğunda çoğu gelişmenin genellikle medikal cihazlarda olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrusu yanıldığınızı söyleyemeliyim..

  Devamı >
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?
  Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

  Biçimli, dolgun ve vücut hatlarıyla uyumlu bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali… Günümüzde bu tanıma uygun bir meme formuna sahip kadınl..

  Devamı >
  Şakak Germe
  Şakak Germe

  Başınıza çoğu zaman bir şapka veya şal takma isteği mi geliyor? Ya da fotoğraflarda sık sık şakak bölgelerinizi gizlemek için favori filtrelerinizi mi..

  Devamı >
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi
  Morpheus 8 ile Çatlak Tedavisi

  Bugün sizinle konuşacağım konu, benim için oldukça önemli ve heyecan verici: Morpheus 8! Bir önceki yazımda sizinle Morpheus 8'in cilt yenileme kon..

  Devamı >
  Kırışıklık Tedavileri
  Kırışıklık Tedavileri

  Söz konusu estetik cerrahlar olduğunda pek çoğunuz sürekli ameliyathanede olmayı sevdiğimize düşünebilirsiniz; Doğrudur. Operasyonlar bizi gerçekten h..

  Devamı >
  Şakak Germe Uygulaması
  Şakak Germe Uygulaması

  Yaş almanın en güzel yanı nedir deseler sanırım yıllar geçtikçe biriktirdiğimiz güzel anılar ve eşsiz tecrübeler derim. Bir plastik cerrah olarak her ..

  Devamı >
  Şakak Germe (Temporal Lifting)
  Şakak Germe (Temporal Lifting)

  (Temporal Lifting) işlemi, yaşlanma belirtileriyle başa çıkma konusunda etkin çözüm sunan uygulamalardan biridir. Zamanla, yüzdeki cilt sarkmaları ve ..

  Devamı >
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası
  Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

  Bir plastik cerrah olarak, yüz germe ameliyatının getirdiği gençlik hissini ve tazelenmeyi seviyorum. Bu tazelenme ve gençlik hissi öyle gerçekçi ki o..

  Devamı >
  Burun Estetiği Hakkında
  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Burun estetiği pek çok kimse tarafından yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Burnun şekli, boyutu ve yüzün görünümü burun es..

  Devamı >
  Burun Estetiği Deyince
  Burun Estetiği Deyince

  Burun Estetiği Deyince Estetik kavramı oldukça geniş kapsamlı olan bir kavram ve bazen kavram karmaşası bile doğru bir biçimde ifade edilmez ise yaşa..

  Devamı >
  Burun Estetiği Ameliyatları
  Burun Estetiği Ameliyatları

  Burun Estetiği Ameliyatları Burun estetiği ameliyatları günümüzde pek çok kimse tarafından tercih edilmektedir. Gerek solunum problemleri gerek yüz gö..

  Devamı >
  Meme Küçültmede Kadınlar
  Meme Küçültmede Kadınlar

  Dış görünüş açısından ideal bir vücuda sahip olmayan kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de göğüs estetiğidir. Kadınların bir kısmı göğüslerin b..

  Devamı >
  Meme Küçültme Uygulaması
  Meme Küçültme Uygulaması

  Meme küçültme uygulaması   genellikle, büyük memelerinden rahatsız olanların başvurduğu bir yol olarak kabul edilmektedir. Kadınlar için dış görünüş o..

  Devamı >
  Göğüs Dikleştirme
  Göğüs Dikleştirme

  Güzellik her kadının vazgeçilmezlerinden birisidir. Kadınlar güzelliklerine hep dikkat etmişlerdir. Görüntü olarak kendilerine dikkat etmek isterler. ..

  Devamı >
  Meme Büyütme İşlemleri
  Meme Büyütme İşlemleri

  Meme kadının fiziğini ön plana çıkaran en önemli organdır.  Asıl görevi emzirmek olan organ kadınlığın simgesidir.  Memeden yoksun olan insanlar kendi..

  Devamı >
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme
  Ameliyat Olmadan Meme Büyütme

  Meme büyütme kadınlar için vücudu tamamlayan en önemli parçasıdır. Bundan dolayı göğüslerin asimetrik veya küçük oluşu en büyük sorun olarak görülmekt..

  Devamı >
  Çipli Meme Protezi
  Çipli Meme Protezi

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında da birçok gelişme yaşanmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyonlarının artış göstermesi beraberinde ..

  Devamı >
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?
  Sadece Cildimiz mi Yaşlanıyor?

  Sadece cildimiz mi yaşlanıyor? Ellerimiz, bacaklarımız, gözlerimiz... ? Yaş aldıkça sadece memelerimiz mi sarkıyor? Kaşlarımız mı düşüyor? Yüzümüzde y..

  Devamı >
  Öğle Arası Estetiği
  Öğle Arası Estetiği

  Geçen gün iki avukat arkadaşım,  botox ve  fraxiyonel laser için merkezimize geldiler. İşlemden sonra ''işte buna öğle arası estetiği deniyor'' diyere..

  Devamı >
  Meme Rekonstrüksiyonu
  Meme Rekonstrüksiyonu

  Meme rekonstrüksiyonunu yaygın kabulünden önce, meme kanseri nedeniyle tedavi edilen kadınlar genellikle hastalıktan kurtuluyorlardı, ancak hem fiziks..

  Devamı >
  Ameliyatsız Estetik Kombinler
  Ameliyatsız Estetik Kombinler

  Medya ve popüler kültürde genç, güzel ve fit görünmek her geçen gün daha fazla önem kazandıkça, yeni neslin estetiğe olan ilgisi artmaktadır. Kulaktan..

  Devamı >
  Kepçe Kulak Estetiği
  Kepçe Kulak Estetiği

  Günümüzde  kepçe kulak deformitesi, toplumun %5’inden daha çoğunu etkiler. Her ne kadar hasta üzerindeki fizyolojik etkisi önemsiz olsa da, psikolojik..

  Devamı >
  Vagina estetiği
  Vagina estetiği

  Son yıllarda özellikle Amerika’da yüz germe, meme büyütme ve vaginal gençleştirme ameliyatları oldukça artmıştır.  Estetik vaginal cerrahi veya vajino..

  Devamı >
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi
  Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi

  Estetik” kelimesi Yunanca “aisthesis” veya aisthanesthai” kelimelerinden gelir. Duyum, duyular, algı, duygu ile algılamak gibi anlamlar taşır. Bu keli..

  Devamı >
  Burun Estetiği
  Burun Estetiği

  Burun, yüzün tam ortasında bulunan, özellikle profil görünümü için önemli  bir organdır. Burundaki estetik hatlar, kişinin daha çekici bir görünüme ka..

  Devamı >
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği
  El, Kol, Bacak ve Uyluk Estetiği

  Yaşlanan eller için neler yapılabilir? Eller yaşımızı ele veren organlarımızdandır. Güneş ışınları, kimyasallar ve çok fazla dış etkenlere maruz kalma..

  Devamı >
  Meme Küçültme
  Meme Küçültme

  Birçok insanın çeşitli sağlık sorunları vardır.Obezite hastalarında genellikle kişiler, sürekli olarak kilo almaktadır. Bu durumda beslenme de oldukça..

  Devamı >
  Meme Büyütme
  Meme Büyütme

  Güzel meme, estetik olarak en iyi, güzel gövde ve güzel vücutta fark edilir.  Estetik güzel meme kavramı kültürlerin güzellik anlayışına göre de farkl..

  Devamı >