Bize Ulaşın!

Meme Dikleştirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük ve sarkık memelerde meme dikleştirme nasıl yapılır?

Sık kilo alıp verme, kilo kaybı, yerçekimi, doğum ve emzirme gibi sebeplerle memeler sarkabilir. Genellikle meme hacim olarak yeterlidir ancak cilt elastikiyetini kaybetmiştir. Bu durumda meme dikleştirme ameliyatı uygulanır. Meme başı olması gereken seviyeye getirilir, deri fazlalığı çıkarılarak meme dokusu şekillendirilir. Her iki memeye içeride kanın birikmesini önlemek için dren yerleştirilir. Bandaj yapılır. Ameliyat sonrası takiplerde, drenaj azalınca drenler çekilir. 4-6 hafta süreyle hasta özel bir sütyen kullanır.

Küçük ve gevşek memelerde meme dikleştirme nasıl yapılır?

Protez ile

Meme dikleştirme emzirmeye engel olur mu?

Meme dikleştirme genellikle emzirmeye engel olmaz. Çünkü süt kanallarına pek dokunulmaz.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalırmı?

Sadece meme başı çevresinde (circumareolar) veya buna ek olarak, meme başından meme altına doğru dik olarak uzanan (vertikal) bir iz kalır. Hasta muayenesinden sonra, hangi tekniğin kullanılması gerektiğine karar verilir. Ameliyattan sonra çeşitli ilaç krem ve laser teknolojilerinin kullanımı ile izlerin görünürlüğünü çok azaltmak mümkün olabilmektedir.

Bu ameliyattan sonra ne kadar süre ile orada kalmalıyım? Tekrar gelmem gerekecek mi?

Protez ile dikleştirme yapıldıysa 1 hafta kalınması uygun olur. Protez kullanmadan sadece kendi dokuları ile dikleştirme yapıldıysa daha kısa kalınabilir.