Bize Ulaşın!

Uyluk ve Kalça Germe

Cildin yapısına, kilo kaybına ve yaşa bağlı olarak, iç uyluk ve kalça bölgelerinde gevşemeler ve ciddi sarmalar oluşabilir. Bu durumda uyluk germe ve/veya kalça germe ameliyatı yapılır. Uyluk germede iz kasıkta, kalça germede ise kalçanın yan kısmında, bikini içerisinde kalacak şekilde oluşur. Giysi içerisinde saklandığı için günlük hayatta iz çok fazla sıkıntı yaratmaz.

Ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigaranın bırakılmış olması, en az 1 hafta önce aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçların kullanımının kesilmesi önemlidir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. İçeride kan ve sıvı birikmesini önlemek için ince silikon borucuklar (dren) ile drenaj sağlanır. Bacaklara elastik bandaj Hastanede 1 veya 2 gece kalınır. En sık görülen komplikasyon, hematom (kan birikmesi) ve seromadır (sıvı birikmesi). Bu sebeple drenlerin etkili bir sekilde çalışması ve ameliyattan sonra elastik bandaj uygulanması son derece önemlidir. Drenaj azalınca drenler çekilir. 4-6 hafta zorlayıcı egzersizlerden kaçınılır. Oturup kalkma eylemi de dikkatli yapılmalıdır.